Środa, 04 października 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Kłopot z marihuaną

Data publikacji: 13 lutego 2016 r. 23:47
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:43
Kłopot z marihuaną
 

Nie kończą się dyskusje publiczne na temat legalizacji marihuany. Jej zwolennicy przekonują, że to tzw. lekki narkotyk, że nie uzależnia, nie wyrządza szkód... Wielu specjalistów jednak nie podziela tej opinii. Zwłaszcza tych, którzy w codziennej pracy widzą negatywne skutki regularnego zażywania tej substancji.

Marihuana, czyli susz żeńskich kwiatostanów konopi indyjskich, jest substancją używaną przez ludzi w celu osiągnięcia efektów wywoływanych przez kanabinole – substancje aktywne znajdujące się w marihuanie.

Okiem eksperta

– Przyjęcie kanabinoli dla części osób jest przyjemne - powoduje poczucie euforii, odprężenia – tłumaczy dr hab n. med. Justyna Pełka-Wysiecka, konsultant wojewódzki w dziedzinie psychiatrii dla województwa zachodniopomorskiego. – U części wywołuje senność, spowolnienie, zaburzenia koordynacji ruchowej, co powoduje poważne zagrożenia zdrowia i życia (np. wypadki komunikacyjne). W praktyce psychiatrycznej obserwujemy także związane z użyciem marihuany napady paniki, derealizację (odcięcie od rzeczywistości) oraz psychozy – człowiek słyszy nieistniejące głosy, widzi rzeczy, których nie ma, pojawia się lęk, poczucie zagrożenia, uczucie bycia obserwowanym.

Zespół amotywacyjny

Jak dodaje doktor przy systematycznym używaniu marihuany pojawia się problem uzależnienia psychicznego oraz towarzyszący mu zespół amotywacyjny.

– Człowiek staje się obojętny, nie przejawia jakiejkolwiek aktywności. Zawęża się jego krąg znajomych, nikną zainteresowania. Obserwuje się także występowanie zaburzeń psychicznych o obrazie psychoz. Niejednokrotnie towarzyszą im próby samobójcze. Badania kliniczne przeprowadzane wśród osób regularnie używających marihuany wskazują na występujące u nich 2-, 3-krotnie wyższe ryzyko zachorowania na pełnoobjawową schizofrenię, niż w populacji osób niesięgających po tę substancję – zaznacza. – W przypadku odstawienia marihuany przez osoby systematycznie jej używające pojawiają się tak zwane objawy abstynencyjne, jak w uzależnieniu od alkoholu. Występuje silne pragnienie przyjmowania marihuany, drażliwość, zaburzenia snu, wzmożona potliwość, podwyższenie temperatury ciała i drżenia. Obecne są problemy z koncentracją uwagi.

Lekki narkotyk?

Dr Justyna Pełka-Wysiecka twierdzi, że bardzo często spotyka się z poglądem, iż przyjmowanie marihuany jest bezpieczne, nie niesie za sobą szkód zdrowotnych, a już tym bardziej ryzyka uzależnienia (tzw. "lekki narkotyk").

– W praktyce codziennej, w wynikach badań i obserwacji klinicznych, wygląda to jednak inaczej. Należy wyraźnie podkreślić, że dla wielu używających jej osób, marihuana niesie za sobą ryzyko uzależnienia psychicznego oraz fizycznego. Może wyzwalać objawy chorób psychicznych, utrudniać realizację celów życiowych, ograniczać kontakty społeczne, niesie za sobą wiele szkód ogólnozdrowotnych i konsekwencji prawnych. ©℗

Agnieszka Spirydowicz

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Dolar
2016-02-14 09:29:58
Ja pierdole większych bzdur nie czytałem kto lobbuje przeciwko naturalnemu lekowi na bardzo dużo chrób odp:przemysł farmaceutyczny a wy siejecie dalej tą propqgande demonizującą naturalną rośline i lek który jest z człowiekiem i był przez jiego używany przez tysiące lat i jest stosowany nadal przy wielu ciężkich chorobach rak itp ale to ciemnogród słuchający że zioło be ale alkochol papierosy już są ok chociaż zabijają rocznie setki tysięcy ludzi marichuana nie zabiła jak do tej pory ZERO osób sam pale od 20 lat mam firmę żonę cudowne dzieci i dom jestem normalnym zwykłym człowiekiem dlaczego w tym kraju mogę zapićnsię na śmierć z poklepaniem od państwa po plecach a paląc zioło mogę trafić do pierdla na 3 lata a gwałcicieli i morderców wypuszcza się po 5 latach to ma byc sprawiedliwość każdy ma rozum i sam powinien decydować co pali z kim i gdzie
czytacz
2016-02-14 08:39:30
"Jak dodaje doktor...." w jakim to jest jezyku, co to za forma, gdzie Pani "redaktor" uczyla sie jezyka polskiego????

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA