piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nie zwolnią nauczycieli

Nie zwolnią nauczycieli

Nie zwolnią nauczycieli
Data publikacji: 2016-04-30 10:35
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:01
Wywietleń: 1213 131430

Jeszcze dwa miesiące temu urzędnicy szczecińskiego magistratu, nie mogąc wtedy przewidzieć, ilu sześciolatków pozostanie w przedszkolach, a ilu pójdzie do szkoły, mówili o prawdopodobieństwie zwolnienia kilkudziesięciu nauczycieli nauczania zintegrowanego. W najczarniejszym scenariuszu, ok. 120 osób mogło stracić pracę. Teraz prezydent Piotr Krzystek zapewnia, że żaden nauczyciel nie zostanie zwolniony.

W Szczecinie prawie 70 proc. sześciolatków pójdzie od września do klas pierwszych oraz zerówek w szkołach. Wraz z nimi - w klasach pierwszych - rozpocznie naukę 662 siedmiolatków oraz dzieci starszych. Planowane jest zatem utworzenie 90 klas pierwszych, które średnio będą liczyły po około 21 uczniów. Jak mówi wicedyrektorka Wydziału Oświaty UM - Małgorzata Łabuń, sytuacja dzieci, które po raz pierwszy przekroczą próg szkoły po wakacjach, jest analogiczna do obecnych trzecioklasistów. Zatem etaty nauczycieli mogą być porównywane właśnie z tymi osobami, które obecnie uczą w klasach trzecich.

- Kiedy obecni trzecioklasiści rozpoczynali naukę, do szkół poszedł jeden rocznik, a nie półtora, jak to było rok temu - tłumaczyła na konferencji prasowej M. Łabuń. - Dlatego porównujemy sytuację nauczycieli klas trzecich z tymi, którzy dopiero obejmą pierwsze klasy. W stosunku do tamtego okresu, różnica w szkołach będzie liczyła czterdzieści etatów. 35 etatów obejmą zajęcia dodatkowe w ramach pakietu rozwiązań „mały uczeń PIERWSZA KLASA” (m.in. dwie godziny dziennie zajęć dodatkowych, np. plastyka, muzyka - przyp. red.).

- Te pięć etatów mniej rozłoży się na iluś tam nauczycieli - dodał P. Krzystek. - Może być zatem sytuacja, że część z nich nie będzie miała pełnego etatu. Ale pracy nikt nie straci. Po prostu czterdziestu nauczycieli nie będzie miało przypisanej swojej klasy i wychowawstwa, ale będzie prowadziło zajęcia dodatkowe. Dzięki temu wyeliminowaliśmy problem zwolnień i ewentualnych odpraw wypłacanych przez miasto. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Na zdjęciu:

Urzędnicy szczecińskiego magistratu zapewniają, że żaden nauczyciel nie zostanie zwolniony, choć część z nich przez rok będzie pracowała na niepełny etat.

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie