Piątek, 23 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Przedszkola przepełnione. Nauczyciele na bruk?

Data publikacji: 27 stycznia 2016 r. 10:25
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:42
Przedszkola przepełnione. Nauczyciele na bruk?
 

- Prawo i Sprawiedliwość obiecywało, że zmiany w oświacie będą bezkosztowe i bez zwolnień nauczycieli, lecz zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków budzi wątpliwości ze strony samorządowców i rodziców - powiedział Sebastian Tałaj, radny Platformy Obywatelskiej oraz szef komisji edukacji, sportu i turystyki w Radzie Miejskiej Koszalina.

Od prezydenta Piotra Jedlińskiego radni PO oczekują odpowiedzi odnośnie kosztów zmian wprowadzonych przez rząd, liczby zwalnianych nauczycieli, możliwości przyjęcia dodatkowych dzieci do przedszkoli oraz wydatków na remonty związane z adaptacją placówek do nowych potrzeb. Niepokój budzi potencjalne przepełnienie w przedszkolach.

- To, co się dzieje w oświacie, woła o pomstę do nieba - twierdzi Krystyna Kościńska, przewodnicząca Rady Miejskiej. - Skutki zmian spadną na dzieci, rodziców i samorządy. Działania rządzących pod osłoną nocy prowadzone są bez konsultacji społecznych.

Przypomina, że rządy PO przez 4 lata zmieniały zasady związane z przyjęciem 6-latków do klas pierwszych szkół podstawowych.

Szefowa samorządu we wtorek (26 bm.) formalnie dołączyła do klubu radnych PO, który teraz liczy 13 osób i ma większość w 25-osobowym gremium. Tylko Krystyna Kościńska i były wiceprezydent Leopold Ostrowski nie należą do partii.

To nie jedyna troska o miejscowe rodziny. Radna Izabela Wilke, przewodnicząca komisji spraw społecznych, zapowiada poprawki w doborze beneficjentów Koszalińskiej Karty Dużej Rodziny (KKDR). W mieście przeważa model familii "2+2".

- Zaproponujemy, że takie rodziny włączyć do programu KKDR, aby skorzystały z ulg ofertowanych przez partnerów Karty - powiedziała radna Wilke.

Konkretnego terminu zmian w dokumencie nie podała. Do KKDR należą więc nadal familie z minimum trzema dziećmi. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Członkowie klubu radnych PO: Krystyna Kościńska, Sebastian Tałaj i Izabela Wilke są przeciwko zmianom w oświacie, które znoszą obowiązek szkolny 6-latków.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Grażka
2016-02-09 10:35:37
Pochwalam PiS może początki są trudne ale myślenie prawidłowe. Oby WYWIĄZYWALI SIĘ z wszystkiego co obiecali, pomalutku aż do skutku. PO się obłowiło i co, mili Państwo coś od nich dostaliście. Co zrobili to: polikwidowali zakłady pracy, przedszkola i szkoły, żadnej pomocy socjalnej dla narodu, ale Sobie podwyżki, premie i godziwe wynagrodzenia nie jałmużna. Pozdrawiam wszystkich którym Źle i ubolewają, że nie starcza na podstawowe środki na ŻYCIE NIE WEGETACJĘ.EMERYTOWANA KOBIETA, Mi już dużo nie trzeba, ale młodemu tak. Trzymajcie się ciepło.
SOCHA MIETEK ZESŁONECZNEGO
2016-01-27 13:34:57
CO WY MÓWICIE Z ROZSYPUJĄCEJ PLATFORMY CZY WASZ COŚ NAWIEDZIŁO . 8LAT BEZPRODUKTYWNEGO DZIAŁANIA OPRÓCZ TUSKA, BIEŃKOWSKIEJ, GRASIA ,ONI SIĘ USTAWILI I TROCHĘ ZAROBIĄ . NIE RÓBCIE PORUTY BEZPARTYJNY ALE OBSERWATOR MIETEK
Myślał by kto
2016-01-27 13:01:14
Strasznie przejęci losem :)
rodzic
2016-01-27 12:47:36
Najgorzej maja rodzice dzieci które w tym roku kończą 3 lata i mogą iść do przedszkola. Ponieważ sześciolatki zostaną w przedszkolach to w wielu oddziałach nie będzie rekrutacji maluchów. Pytałem w trzech które mnie interesują - w żadnym na 100% nie powiedzieli że będzie rekrutacja, bo nie wiedzą czy będzie miejsce.
Paweł
2016-01-27 12:46:17
Narobili syfu na dziesięciolecia, likwidowali i dalej (tam gdzie mają władzę) likwidują przedszkola, szkoły, a teraz nagle wszystkiemu winny PiS? No w mordy powinni dostać jak Boni od Korwina, za sk...stwo.
dziadek
2016-01-27 12:09:42
Po co te bzdurne lamenty. Od reformy oświaty uczniów i nauczycieli ani nie przybędzie, anie nie ubędzie. Czemu nie podnosiliście lamentu, gdy poprzednie władze wprowadzały absurdalne gimnazja i niechciany przez rodziców obowiązek szkolny dla 6-latków? Teraz nowa władza musi to naprawić, czy PO-PSL-owskim "pluszakom" to się podoba, czy nie...
tfry
2016-01-27 11:49:55
Edek ty jesteś chory z nienawiści. Albo jesteś nauczyciel, oni kuźwa zawsze biedni. Jak rolnicy i pielęgniarki .
Zyciowy
2016-01-27 11:49:27
Z tymi konkursami to chyba mieli troche racji.Przecież tak z niczego nie wzięło sie to -"żeby sie nazywało,że był konkurs".
Mielone podpisy
2016-01-27 11:38:13
Psy szczekają, karawana jedzie dalej. Zmielono podpisy rodziców, a teraz wielcy obrońcy..
WON Z ŁAPAMI OD MOJEGO DZIECKA
2016-01-27 11:24:12
Panie tałaj. Jestem rodzicem i nie mam wątpliwości. Więc bądź pan tak dobry i nie wypowiadaj się za mnie. Moje dziecko to nie materiał wsadowy do produkcji stanowisk dla nauczycieli a i one podlegaja prawom rynku, czyli podaży i popytu. 8 lat waszych rządów doprowadziło do likwidacji wielu szkół i przedszkoli a teraz podnosicie larum z powodu braku miejsc w przedszkolach i tę dziurę zapchać zamierzacie obowiązkiem szkolnym dla 6 latków ? Może dość tych obowiązków. WON Z ŁAPAMI OD MOJEGO DZIECKA !!!! Płaczecie nad mlekiem które to sami rozlaliście. Dlaczego tak nie płakaliście likwidując zakłady pracy i zmuszając nas do emigracji "za chlebem", opowiadając dyrdymały o zielonej wyspie. Podobne dyrdymały opowiadacie o KKDR. Ale aby była duża rodzina to przynajmniej 2+3. A co z tymi 2+1 lub 2+2 ? tam to nie dziecko ?? inne? gorsze?...je także trzeba wychować a jeśli brakuje od1 do 1 przy jednym dziecku to na drugie skąd ? .....A kiedy to WY prowadziliście jakiekolwiek konsultacje społeczne ? jakoś dziwnym zbiegiem okoliczności , nie miałem okazji się w nich wypowiedzieć, a niby to ustawę o wieku emerytalnym nie wprowadziliście pomimo sprzeciwu społeczeństwa ? ...i to nie wołało o pomstę do nieba ??
q.Q
2016-01-27 10:57:56
Rodzinydobrze ustawionych w obecnej rzeczywistości nie pracuja przeciez w podstawówkach , więc w czym problem ? Ze ktoś wyląduje na bruku , ze jakieś dzieci będąsie tłoczyc w jakichs tam budynkach? Dzieci ustawionych do takich szkół nie chodzą .
Edek
2016-01-27 10:43:47
Spoko nauczyciele to nie partyjniacy ich mozna wywalić na bruk Psioczyli na PSL za kolesiostwo. To co robi obecnie PIS to mistrzostwo świata. Nawet tam gdzie był zakaz obejmowania stanowisk przez ludzi partyjnych znosza te zasady aby wprowadzić swoich bez konkursu nawet.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA