wtorek, 29 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nie wszyscy jesteśmy źli. Dwa oblicza uchodźców

Nie wszyscy jesteśmy źli. Dwa oblicza uchodźców

Nie wszyscy jesteśmy źli. Dwa oblicza uchodźców
Data publikacji: 2016-01-29 09:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:53
Wywietleń: 1404 111991

Ataki i gwałty imigrantów na kobiety w Kolonii zmieniły nastawienie części Niemców do polityki Angeli Merkel odnośnie uchodźców. Wrze również w przygranicznym regionie. W Wolgaście organizowane są protesty przeciwników przyjmowania muzułmanów do Europy. Biorą w nich udział również Polacy.

Gdy trafiamy do ośrodka dla azylantów po niemieckiej części wyspy Uznam, niedaleko Świnoujścia, zastajemy sielski obrazek. Inny niż w artykułach i zdjęciach w internecie. Do tej pory trafiło tutaj niewielu uchodźców z Syrii. Około 20 osób. Niedawno jeden z nich udał się w inną część Niemiec, ale przyjechali dwaj nowi. Niemal codziennie uczą się języka niemieckiego. Pomagają przy różnego rodzaju przedsięwzięciach w cesarskich kurortach; jak przygotowanie lodowiska, czy prace w gospodarstwach. Mówią, że chcą spłacić swój dług względem kraju, który ich przyjął.

- To nie jest tak, że każdy Syryjczyk, czy każdy uchodźca jest zły. Media pokazały wydarzenia w Kolonii i to okropne, co się tam stało. Nie wszyscy tacy jesteśmy. W Niemczech chcę kontynuować studia, informatykę. Nie chcę brać zapomogi i nic nie robić przez resztę życia. Chcę się uczyć, a później pracować. Chętnie wróciłbym do Syrii, ale tam teraz nie można żyć - mówi „Kurierowi” 19-letni Omar Aljawabra, z miasta Dara w południowej Syrii, tego samego, gdzie kilka lat temu doszło do krwawych walk między protestującymi przeciw polityce rządu demonstrantami, a wojskami.

Ton wypowiedzi w niemieckich mediach uległ zmianie w ostatnim czasie. Ma to związek z wydarzeniami w Kolonii. Dzisiaj Niemcy nie radzą sobie z ogromną liczbą uchodźców i nie mają środków, żeby zapewnić bezpieczeństwo swoim obywatelom. Przez ostatnie 20 lat nasi zachodni sąsiedzi kreowali wizerunek policji jako służby, która pomaga, a nie egzekwuje prawo. W parze z tym szła redukcja etatów. Dzisiaj rząd dąży do zaostrzenia prawa odnośnie imigrantów, żeby zaradzić problemowi tych przyjezdnych, którzy stwarzają problemy i dopuszczają się przestępstw oraz tych, którzy nie mają prawa, żeby ubiegać się o azyl.

W Świnoujściu interesują się tym, co się dzieje  niemieckich sąsiadów. Niedawno pięć osób z miasta nad Świną wzięło udział w manifestacji w Wolgaście.

- Pojechaliśmy tam na zaproszenie znajomych z Niemiec. Niemcy zwyczajnie boją się uchodźców z krajów muzułmańskich - mówi Adam Kozioł ze Świnoujścia, który organizował kilka miesięcy temu w Świnoujściu marsz przeciw przyjmowaniu imigrantów. - Na wyspie Uznam oraz w regionie nie doszło na razie do żadnych ekscesów, ale liczba imigrantów ciągle rośnie. W Wolgaście są dwa ośrodki; w jednym przebywa obecnie 45 osób i są to głównie kobiety i dzieci, a w drugim 500 osób. Tymczasem sam Wolgast liczy niewiele ponad 12 tysięcy mieszkańców i ludzie tam mają prawo się bać. Nie mam nic przeciw pomaganiu ludziom w potrzebie. Sprawa z imigrantami z krajów takich jak Syria ma jednak szerszy kontekst. Problemy powinno załatwiać się w tamtych krajach, a nie u nas, poprzez przyjmowanie tak wielkiej liczby uchodźców, odmiennych kulturowo i nie zawsze przyjaźnie nastawionych. W najbliższym czasie Niemcy planują kolejne manifestacje i pojedziemy tam ze Świnoujścia szerszą grupą. Mieszkańcy niemieckiej części wyspy Uznam chcą wspólnie z nami, mieszkańcami Świnoujścia, zjednoczenia w walce przeciw polityce Angeli Merkel. ©℗

Bartosz Turlejski

Fot. Kai Ottenbreit

Więcej w „Kurierze Szczecińskim” i e-wydaniu z 29 stycznia 2016 r.

Na zdjęciu: Wciąż organizowane są protesty przeciwników przyjmowania muzułmanów do Europy. Biorą w nich udział również Polacy.

Komentarze

Wystarczy oddać imigrantom
Libię z czasów Kadafiego i Syrię sprzed "demokratyzacji reżimu Assada" i problem uchodźców sam się rozwiąże...
2016-01-29 20:34:15
Europo, zbudź się wreszcie!!!!
Patrzcie, jaki los bywa przewrotny. Wyciągnęli z szaf swoje transparenty z napisem: "Refugees welcome", dopisali słowo "not" i dawaj, kolejny raz na ulice.
2016-01-29 11:36:32
Obserwator wydarzen,
A dlaczego nie wedruja dalej do innych sasiedzkich bardzo bogatych Krajow IS-lamskich w calej swojej polnocnej Afryce ? PO co nagle PO-trzebna jest Im niewierna Europa (?) gdzie nawet zmuszaja Wladze w nowych Krajach Europejskich do wymiany materacow, bo nie beda spac na materacach niewiernych...! Europa nie jest dla IS-lamistow, gdyz w Europie mamy swoje Chrzecijanstwo i to Nam calkowicie wystarczy !!
2016-01-29 10:05:16

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie