niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Jak Jania uszczelniał granicę

Jak Jania uszczelniał granicę (akt. 1)

Jak Jania uszczelniał granicę
Data publikacji: 2016-01-25 13:03
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 2312 110562

- Kontrole na granicy zostaną przywrócone. Ale będą to kontrole lotne - mówił w poniedziałek wojewoda Piotr Jania. Kilka godzin później było już dementi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: „MSWiA nie podjęło decyzji o przywróceniu kontroli granicznej."

Wojewoda Piotr Jania powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że zastanawia się na tym, jak uszczelnić granicę Polski na odcinku zachodniopomorskim. Mówił o tym w kontekście uchodźców, a także organizowanych w lipcu br. w Krakowie Światowych Dniach Młodzieży, na które może przyjechać nawet 2,5 mln pielgrzymów.

- W czwartek złożyłem ustną prośbę u ministra Błaszczaka, że czas uszczelnić granicę - powiedział Jania.

Jednocześnie podkreślił, że będzie się starał, by kontrole nie uprzykrzały życia mieszkańcom. Mają to być lotne kontrole, które wzorem niemieckich służb zatrzymują niektóre samochody, które przekraczają granicę i sprawdzają dokumenty podróżnych.

- Granica nie będzie zamknięta na stałe - zapewniał wojewoda.

Piotr Jania zapowiedział też, że w sprawie uszczelniania granicy będzie rozmawiał m.in. ze Strażą Graniczną i policją. Wejście w życie zmian, to jak mówił, kwestia tygodni.  

Według zapewnień przedstawicieli Morskiego Oddziału Straży Granicznej, który odpowiada za ochronę odcinka granicy w w województwie zachodniopomorskim żadne plany zaostrzenia kontroli granicznej nie zostały im przedstawione. SG zgodnie ze swoimi uprawnieniami już od dawna może kontrolować legalność pobytu w RP na terenie całego kraju.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pytany o słowa wojewody Jani przysłał oświadczenie, z którego wynika, że żadna decyzja nie zapadła.

„W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji analizuje zasadność przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej.

Przypominamy, że Polska kontrolę graniczną przywracała dwukrotnie. Pierwszy raz w 2012 r. podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, a drugi raz w 2013 r. podczas odbywającej się w Warszawie Konferencji Klimatycznej ONZ.

Jeszcze raz podkreślamy, że MSWiA nie podjęło decyzji o przywróceniu kontroli granicznej. Kwestie te są analizowane pod kątem nadchodzących wydarzeń - szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży."

 Poproszona o komentarz do oświadczenia MSWiA rzeczniczka wojewody zachodniopomorskiego próbowała przerzucić odpowiedzialność na dziennikarzy.

-  Rozbieżność wynika, z niedość precyzyjnego zrozumienia słów wojewody - stwierdziła Agnieszka Muchla, rzeczniczka Jani. -  Doszło do jakiegoś nieporozumienia. To nie jest nius, nad którym trzeba by się teraz zastanawiać. ©℗

 Magda SZCZEPKOWSKA, Artur RATUSZYŃSKI

 * * *

Jestem w stanie zrozumieć, że nowy na urzędzie wojewody Piotr Jania próbował się popisać władzą i „dotarciem" do centrali - zwykła ludzka reakcja zwłaszcza, gdy piastuje się coraz bardziej marginalizowane stanowisko. Mógł jednak wojewoda wybrać sobie mniej wrażliwy i drażliwy temat niż granica i jej zamykanie. A skoro już się chlapnęło, to warto zamiast wmawiać dziennikarzom, że usłyszeli coś innego niż usłyszeli, zwyczajnie się wytłumaczyć i przeprosić. 

Artur RATUSZYŃSKI

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

berg
Zaczęło się łapanie za słówka. Dla platfusów pismaki były bardziej tolerancyjne.
2016-01-26 08:28:00
Lepiej zareagowac wczesniej... jak PO czasie,
Interpol w Hadze informuje o planach IS-lamistow na Europe ! Tak ze wczesniejsza reakcja Pana Wojewody... jest moim zdaniem na czasie !!
2016-01-26 00:18:30
nick
"Super" puknij się w łeb zanim te wiejskie banialuki zaczniesz do sieci wklepywać
2016-01-25 23:21:20
@
Spokojnie....Niemcy bardzo dobrze wiedzą kto , jak często i w jakim celu przekracza granice. Kto nie ma nic na sumieniu, spokojnie granicę przekroczy. Pamiętać należy że to zadziała w obie strony. Nie tylko Niemcy nas ale także i my Niemców będziemy kontrolować
2016-01-25 14:34:32
ciekawe
To sugerujesz, że ktoś będzie chciał się przedostać z Niemiec do Polski? zabawne
2016-01-25 14:26:35
Super!
Sito być musi! Plewy i sporysz zostawić u Frau Merkel a ziarno do PL!
2016-01-25 13:48:48

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie