Środa, 29 listopada 2023 r. 
-2 szczecin
REKLAMA

Jak Jania uszczelniał granicę (akt. 1)

Data publikacji: 25 stycznia 2016 r. 13:03
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:41
Jak Jania uszczelniał granicę
Fot. Robert Stachnik  

- Kontrole na granicy zostaną przywrócone. Ale będą to kontrole lotne - mówił w poniedziałek wojewoda Piotr Jania. Kilka godzin później było już dementi Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: „MSWiA nie podjęło decyzji o przywróceniu kontroli granicznej."

Wojewoda Piotr Jania powiedział w poniedziałek dziennikarzom, że zastanawia się na tym, jak uszczelnić granicę Polski na odcinku zachodniopomorskim. Mówił o tym w kontekście uchodźców, a także organizowanych w lipcu br. w Krakowie Światowych Dniach Młodzieży, na które może przyjechać nawet 2,5 mln pielgrzymów.

- W czwartek złożyłem ustną prośbę u ministra Błaszczaka, że czas uszczelnić granicę - powiedział Jania.

Jednocześnie podkreślił, że będzie się starał, by kontrole nie uprzykrzały życia mieszkańcom. Mają to być lotne kontrole, które wzorem niemieckich służb zatrzymują niektóre samochody, które przekraczają granicę i sprawdzają dokumenty podróżnych.

- Granica nie będzie zamknięta na stałe - zapewniał wojewoda.

Piotr Jania zapowiedział też, że w sprawie uszczelniania granicy będzie rozmawiał m.in. ze Strażą Graniczną i policją. Wejście w życie zmian, to jak mówił, kwestia tygodni.  

Według zapewnień przedstawicieli Morskiego Oddziału Straży Granicznej, który odpowiada za ochronę odcinka granicy w w województwie zachodniopomorskim żadne plany zaostrzenia kontroli granicznej nie zostały im przedstawione. SG zgodnie ze swoimi uprawnieniami już od dawna może kontrolować legalność pobytu w RP na terenie całego kraju.

Rzecznik prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pytany o słowa wojewody Jani przysłał oświadczenie, z którego wynika, że żadna decyzja nie zapadła.

„W związku ze szczytem NATO i Światowymi Dniami Młodzieży, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji analizuje zasadność przywrócenia kontroli na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej.

Przypominamy, że Polska kontrolę graniczną przywracała dwukrotnie. Pierwszy raz w 2012 r. podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej, a drugi raz w 2013 r. podczas odbywającej się w Warszawie Konferencji Klimatycznej ONZ.

Jeszcze raz podkreślamy, że MSWiA nie podjęło decyzji o przywróceniu kontroli granicznej. Kwestie te są analizowane pod kątem nadchodzących wydarzeń - szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży."

 Poproszona o komentarz do oświadczenia MSWiA rzeczniczka wojewody zachodniopomorskiego próbowała przerzucić odpowiedzialność na dziennikarzy.

-  Rozbieżność wynika, z niedość precyzyjnego zrozumienia słów wojewody - stwierdziła Agnieszka Muchla, rzeczniczka Jani. -  Doszło do jakiegoś nieporozumienia. To nie jest nius, nad którym trzeba by się teraz zastanawiać. ©℗

 Magda SZCZEPKOWSKA, Artur RATUSZYŃSKI

 * * *

Jestem w stanie zrozumieć, że nowy na urzędzie wojewody Piotr Jania próbował się popisać władzą i „dotarciem" do centrali - zwykła ludzka reakcja zwłaszcza, gdy piastuje się coraz bardziej marginalizowane stanowisko. Mógł jednak wojewoda wybrać sobie mniej wrażliwy i drażliwy temat niż granica i jej zamykanie. A skoro już się chlapnęło, to warto zamiast wmawiać dziennikarzom, że usłyszeli coś innego niż usłyszeli, zwyczajnie się wytłumaczyć i przeprosić. 

Artur RATUSZYŃSKI

Fot. Robert Stachnik

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

berg
2016-01-26 08:28:00
Zaczęło się łapanie za słówka. Dla platfusów pismaki były bardziej tolerancyjne.
Lepiej zareagowac wczesniej... jak PO czasie,
2016-01-26 00:18:30
Interpol w Hadze informuje o planach IS-lamistow na Europe ! Tak ze wczesniejsza reakcja Pana Wojewody... jest moim zdaniem na czasie !!
nick
2016-01-25 23:21:20
"Super" puknij się w łeb zanim te wiejskie banialuki zaczniesz do sieci wklepywać
@
2016-01-25 14:34:32
Spokojnie....Niemcy bardzo dobrze wiedzą kto , jak często i w jakim celu przekracza granice. Kto nie ma nic na sumieniu, spokojnie granicę przekroczy. Pamiętać należy że to zadziała w obie strony. Nie tylko Niemcy nas ale także i my Niemców będziemy kontrolować
ciekawe
2016-01-25 14:26:35
To sugerujesz, że ktoś będzie chciał się przedostać z Niemiec do Polski? zabawne
Super!
2016-01-25 13:48:48
Sito być musi! Plewy i sporysz zostawić u Frau Merkel a ziarno do PL!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA