Wtorek, 28 maja 2024 r. 
REKLAMA

Nie tylko fajerwerki

Data publikacji: 31 lipca 2018 r. 16:52
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:16
Nie tylko fajerwerki
 

Już niedługo, bo 10 i 11 sierpnia, niebo nad Szczecinem rozbłyśnie po raz jedenasty. Na Wałach Chrobrego, tuż po zachodzie słońca, rozpocznie się Pyromagic, czyli festiwal fajerwerków. Choć nie tylko, zaplanowano bowiem szereg imprez towarzyszących.

- Pyromagic na stałe wpisało się w program dużych atrakcji dla mieszkańców i turystów - mówił Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina podczas wtorkowej konferencji prasowej. - To już jedenasta edycja, która jest warta uwagi, ponieważ Pyromagic na początku było skromną imprezą. Dzisiaj mówimy już o dużym wydarzeniu, które jest połączeniem różnych atrakcji.

W tym roku Szczecin będzie gościł firmy pirotechniczne z Rumunii, Anglii oraz Filipin. Choreografie (fajerwerki też "tańczą") będą tworzone do takich utworów m.in. jak: Marsz Turecki - Wolfganga Amadeusza Mozarta, Levels - Avicii'ego, Hey Mama - Davida Guetty, Thunderstruck - AC/DC.

Jednak Pyromagic to nie tylko pokazy pirotechniczne, lecz także szereg atrakcji towarzyszących, m.in. Dobre brzmienie Szczecin Music Live, Firefighter Combat Challenge - zmagania strażaków, Polonez Cup - regaty samotników, Splash of Colors oraz Szczecin Water Show.

- Zapraszamy do odwiedzania bulwarów, ponieważ tam również będzie wiele dodatkowych atrakcji - mówił Leopold Korytkowski z Żeglugi Szczecińskiej Turystyka Wydarzenia. - Powstanie tam miasteczko Water Show, odbędzie się Splash of Colors oraz powstanie strefa food trucków.

Podczas pokazu fajerwerków odbędzie się już szósta edycja Szczecin Music Live. To muzyczny festiwal, w którym nie zabraknie mieszanki folku i klimatów do tańca, które  wzbogacą brzmienia muzyki elektronicznej.

- Zachęcamy wszystkich uczestników do tego, żebyśmy przez te dwa dni wspólnie stworzyli wielką potańcówkę, ponieważ muzyka, która zabrzmi, będzie nam jak najbardziej służyła - mówił Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej. - Będzie można usłyszeć między innymi muzykę latynoską, która idealnie nadaje się do tańczenia.

Wśród zaproszonych artystów znajdują się przedstawiciele z Polski, jak i z zagranicy, m.in. Adam Strug, Sj Krzaku oraz Dj Urban Turban.

Przy okazji Pyromagic już po raz ósmy mieszkańcy oraz turyści będą mogli obserwować na Wałach Chrobrego zmagania kilkuset strażaków z Polski, Europy i Stanów Zjednoczonych. Historia zawodów Firefighter Combat Challenge sięga 1975 roku.

- Strażacy co prawda będą ciężko pracować i walczyć, ale na pewno nie zabraknie nam sił, aby przyłączyć się do potańcówki - mówił strażak, Bartosz Janicki. - Ponad dwustu pięćdziesięciu strażaków z dwunastu krajów przyjedzie do Szczecina i będzie walczyć o tytuł najtwardszego.

W trakcie zawodów strażacy wykonują szereg wyczerpujących zadań. W pełnym ubiorze roboczym będą musieli, m.in. wnieść 19-kilogramowy wąż strażacki na szczyt 12-metrowej wieży, czy przeciągnąć, idąc tyłem, manekina o wadze 79 kg na odległość 30 m. Konkurencje te są w dużym stopniu odzwierciedleniem pracy strażaka.

Natomiast trzeci raz podczas Pyromagic odbędą się widowiskowe pokazy na wodzie, czyli Szczecin Water Show. W programie znalazły się pokazy jetsurf, jetski oraz akrobacje na skuterach wodnych.

- W tym roku z racji remontu trasy zamkowej musieliśmy zrezygnować z pokazu high dyving (skoki do wody - red.), ale wciąż będziemy utrzymywać światowy poziom - mówił Grzegorz Kujda z GISO, jednego z organizatorów wydarzenia. - W tym roku też będziemy mieli także dwóch mistrzów świata, min. David Guerra, mistrza świata flyboard 2018 oraz Lee Stone mistrza świata freestyle 2017.

Podczas tegorocznej edycji Pyromagic imprezą towarzyszącą będzie również Splash of Colors, czyli święto kolorów wzbogacone muzyką. Impreza rozpocznie się 11 sierpnia o godz. 16 na Łasztowni. Wyrzuty kolorowych proszków będą się odbywać co 30 minut, do godz. 19.

Nie zabraknie również utrudnień w ruchu. Zamknięte będą m.in. część Wałów Chrobrego od Trasy Zamkowej do ulicy Kapitańskiej oraz część od nabrzeża Odry do ulicy Jarowita. Wyłączone z ruchu będą m.in. ulice: Wały Chrobrego, Wawelska, Jarowita, Komandorska, Admiralska, Małopolska. Mieszkańcy i firmy prowadzące działalność w rejonie tych ulic będą mogli odebrać specjalne przepustki od 6 sierpnia w godzinach od 8 do 18 w biurze Żeglugi Szczecińskiej Turystyka Wydarzenia, przy ul. Tadeusza Wendy 8.

(KaNa)

Na zdjęciu: Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej obiecał, że podczas Pyromagic 2018 nikt się nie będzie nudził.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Sylwia - ale fajny wpis...
2018-08-01 08:10:06
... Dlaczego Szczecin /Stettin. I tu jest sedno sprawy. Zamknac miasto. Zaglowce i Dni Morza, itp. tez mozna ogladac via Internet... na Duzym Ekranie postawionym np. i na Walach Chrobrego !! Ale nie, przeciez wtedy i tak bedzie halas i syf. Trzeba zamknac Waly i bulwary. Buziaki
Dlaczego Szczecin /Stettin
2018-07-31 23:02:20
Ma byc polem doswiadczalnym....(?) dla Zagramanicznych Firm Fajerwerkowych ??? Miasto ma juz i tak za Duzo Zanieczyszczane Powietrze, gdzie o Zasmieceniu i Halasie juz nie wspomne !!! Tego tyu Fajerwerki, powinno sie ogladac via Internet... na Duzym Ekranie postawionym np. i na Walach Chrobrego !!
Fraza
2018-07-31 20:46:53
Bogu dzięki za darmowy serwis centrum informacji miasta,bo inaczej autor z Kuriera nie uniósłby tematu
Fronda
2018-07-31 20:44:14
Małopolska z utrudnieniami? Na jakim odcinku? Niech redakcja podaje fakty, a nie takie bajki.
Bubu
2018-07-31 20:41:56
Cytuję za treścią informacji: Zachęcamy wszystkich uczestników do tego, żebyśmy przez te dwa dni wspólnie stworzyli wielką potańcówkę, ponieważ muzyka, która zabrzmi, będzie nam jak najbardziej służyła. Pytam: do czego służyła?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA