Prezydent Szczecina znalazł się wśród prezydentów 11 polskich miast, którym Młodzież Wszechpolska wystawiła "polityczne akty zgonu" - głośne po zabójstwie Pawła Adamowicza. Prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie. Prezydent Szczecina nie podejmie kroków prawnych wobec tej decyzji.
W czerwcu 2017 roku 11 prezydentów polskich miast, m.in. Warszawy, Gdańska, Łodzi, Krakowa, Katowic, Wrocławia i Poznania podpisało "Deklarację prezydentów o współdziałaniu miast Unii Metropolii Polskich w dziedzinie migracji”. Wśród sygnatariuszy tego dokumentu znalazł się także prezydent Szczecina Piotr Krzystek
- Przez wieki Polska była krajem wieloetnicznym i wielokulturowym, przyjmującym nowych przybyszów, gościnnym dla ludzi innych narodowości, ras czy religii - głosiła deklaracja.
Prezydenci podkreślali w niej m.in., że należy właściwie wykorzystać potencjał ludzki: ekonomiczny i kulturowy przedstawicieli innych narodowości i zadbać o równy dostęp do usług publicznych dla wszystkich mieszkańców bez względu na ich status. Chodziło o np. przyjazną obsługę w urzędach, pomoc w znalezieniu mieszkania, zatrudnienia, dostęp do edukacji i służby zdrowia, naukę języka i kultury polskiej.
W lipcu 2017 roku działacze Młodzieży Wszechpolskiej opublikowali w mediach społecznościowych „akty zgonów" tych prezydentów, którzy deklarację podpisali. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uznał wtedy, że ten akt zgonu jest publicznym nawoływaniem do nienawiści na tle różnic narodowościowych i rasowych. Zawiadomił więc o tej sprawie prokuraturę. We wrześniu 2017 roku odmówiła ona wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Wtedy prezydent Gdańska złożył na tę decyzję zażalenie. Na początku stycznia tego roku prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie, bo jej zdaniem czyn nie wyczerpał znamion przestępstwa, a celem „aktu zgonu" było jedynie "wyrażenie niezadowolenia wobec inicjatywy prezydentów". Adamowicz zapowiedział, że będzie walczył wszystkimi prawnymi narzędziami, aby dochodzić swoich praw. Nie zdążył. Ale zaskarżenie decyzji prokuratury zapowiedzieli prezydenci innych miast, m.in. Poznania.
Jaką decyzję w tej sprawie podejmie prezydent Szczecina Piotr Krzystek?
- Prezydent Szczecina decyzję prokuratury otrzymał 11 stycznia. I nie planuje podjąć kroków w tej sprawie - stwierdził Łukasz Kolasa, rzecznik prezydenta Szczecina. ©℗
(dar)
Fot. Dariusz Gorajski (arch.)