poniedziałek, 27 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nelly szuka genetycznego bliźniaka - pomóż

Nelly szuka genetycznego bliźniaka - pomóż

Nelly szuka genetycznego bliźniaka - pomóż
Data publikacji: 2015-11-28 10:57
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:47
Wywietleń: 910 42821

1 grudnia 2015r. w Urządzie Miasta Szczecin odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Nelly i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Nelly liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Szczecina i okolic - informuje Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej magistratu.  

Nelly Trott jest dziewczyną o polskich korzeniach. 17 lat temu przeprowadziła się ze Szczecina do Szwecji. Była wtedy 18-latką.

„W 2009 roku została zdiagnozowana u mnie białaczka. W momencie, kiedy dostałam tę wiadomość byłam przerażona. Szybko się mną zajęto i rozpoczęłam chemioterapię. W międzyczasie lekarze szukali dla mnie dawcy szpiku, niestety bezskutecznie. Bardzo się bałam. Na szczęście rok później pokonałam raka- tak wtedy myślałam… W maju 2015r, dokładnie 5 lat później BIAŁACZKA WRÓCIŁA” – opowiada Nelly.

Jej doktor powiedział tylko: - Jesteś genetycznie wyjątkowa. Przeszukano światową bazę dawców, gdzie zarejestrowanych jest 25 000 000 potencjalnych dawców.  Nie znaleziono nikogo zgodnego z Tobą. Na szczęście masz jeszcze swoje własne komórki, które pobraliśmy od Ciebie i zamroziliśmy w 2010. Spróbujemy zrobić auto przeszczepienie, które pomoże Ci teraz. Jednak jest duża szansa na nawrót choroby w przyszłości.

Teraz Nelly martwi się o swoją przyszłość: - „Jeśli moje komórki, które zostały już raz użyte spowodowały nawrót choroby, jaka jest moja szansa teraz? „

Szczecin miasto, z którego pochodzi Nelly nie potrafi czekać bezczynnie! Dlatego przedstawiciele Urządu Miasta wraz z mamą Nelly, Jolą oraz przyjaciółmi Nelly zainicjowali poszukiwania jej bliźniaka genetycznego organizując akcję „Szczecin dla Nelly i Innych!” 

- Dla każdego z nas oddanie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka to bardzo niewiele – być może dla Nelly jest to szansa na znalezienie dawcy – tłumaczy  Wojciech Niewinowski, pracownik Fundacji DKMS Polska -  Apeluję do Waszych uczuć: przyjdźcie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Liczy się każdy!

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data:               1 grudnia 2015 r.

Godzina:         08:00 – 15:00

Miejsce:          Urząd Miasta Szczecin, (prawe skrzydło), hol przy Sali Sesyjnej Rady Miasta Szczecin

Adres:             Plac Armii Krajowej 1

 ***

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Rejestracja i przebadanie jednego Dawcy to koszt 250 zł. Od początku istnienia Fundacji DKMS Polska rozwijamy naszą bazę rejestrując kolejnych Dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669.Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

O Fundacji

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 772 000 (październik 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 2 499 (październik 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

Fundacja DKMS 
Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska

ul. Altowa 6 lok.9
02-386  Warszawa
Tel.: +48 22 882 95 63
Fax: +48 22 882 94 02

  

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie