Poniedziałek, 27 maja 2024 r. 
REKLAMA

Nelly szuka genetycznego bliźniaka - pomóż

Data publikacji: 28 listopada 2015 r. 10:57
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:35
Nelly szuka genetycznego bliźniaka - pomóż
 

1 grudnia 2015r. w Urządzie Miasta Szczecin odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców komórek macierzystych krwi i szpiku - dla Nelly i innych pacjentów. Rodzina i przyjaciele Nelly liczą na zaangażowanie świadomej problemu, jakim jest rak krwi, społeczności Szczecina i okolic - informuje Biuro Komunikacji Społecznej i Marketingowej magistratu.  

Nelly Trott jest dziewczyną o polskich korzeniach. 17 lat temu przeprowadziła się ze Szczecina do Szwecji. Była wtedy 18-latką.

„W 2009 roku została zdiagnozowana u mnie białaczka. W momencie, kiedy dostałam tę wiadomość byłam przerażona. Szybko się mną zajęto i rozpoczęłam chemioterapię. W międzyczasie lekarze szukali dla mnie dawcy szpiku, niestety bezskutecznie. Bardzo się bałam. Na szczęście rok później pokonałam raka- tak wtedy myślałam… W maju 2015r, dokładnie 5 lat później BIAŁACZKA WRÓCIŁA” – opowiada Nelly.

Jej doktor powiedział tylko: - Jesteś genetycznie wyjątkowa. Przeszukano światową bazę dawców, gdzie zarejestrowanych jest 25 000 000 potencjalnych dawców.  Nie znaleziono nikogo zgodnego z Tobą. Na szczęście masz jeszcze swoje własne komórki, które pobraliśmy od Ciebie i zamroziliśmy w 2010. Spróbujemy zrobić auto przeszczepienie, które pomoże Ci teraz. Jednak jest duża szansa na nawrót choroby w przyszłości.

Teraz Nelly martwi się o swoją przyszłość: - „Jeśli moje komórki, które zostały już raz użyte spowodowały nawrót choroby, jaka jest moja szansa teraz? „

Szczecin miasto, z którego pochodzi Nelly nie potrafi czekać bezczynnie! Dlatego przedstawiciele Urządu Miasta wraz z mamą Nelly, Jolą oraz przyjaciółmi Nelly zainicjowali poszukiwania jej bliźniaka genetycznego organizując akcję „Szczecin dla Nelly i Innych!” 

- Dla każdego z nas oddanie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka to bardzo niewiele – być może dla Nelly jest to szansa na znalezienie dawcy – tłumaczy  Wojciech Niewinowski, pracownik Fundacji DKMS Polska -  Apeluję do Waszych uczuć: przyjdźcie zarejestrować się jako potencjalni dawcy szpiku. Liczy się każdy!

Rejestracja potencjalnych dawców odbędzie się:

Data:               1 grudnia 2015 r.

Godzina:         08:00 – 15:00

Miejsce:          Urząd Miasta Szczecin, (prawe skrzydło), hol przy Sali Sesyjnej Rady Miasta Szczecin

Adres:             Plac Armii Krajowej 1

 ***

Kto może zostać dawcą?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.

 

Rejestracja i przebadanie jednego Dawcy to koszt 250 zł. Od początku istnienia Fundacji DKMS Polska rozwijamy naszą bazę rejestrując kolejnych Dawców m.in. dzięki darowiznom od osób indywidualnych i finansowemu wsparciu firm. Każda, nawet najmniejsza darowizna pozwoli nam pozyskać więcej potencjalnych Dawców. Rejestracja w bazie jest bezpłatna, ale będziemy wdzięczni, jeśli pokryjesz choćby jej część przekazując darowiznę na konto o numerze: 15 1240 6292 1111 0010 6197 7669.Dziękujemy. Liczy się każde wsparcie.

O Fundacji

Fundacja DKMS Polska to aktualnie największa baza dawców szpiku w Polsce, w której zarejestrowanych jest i ponad 772 000 (październik 2015) potencjalnych dawców szpiku, a już 2 499 (październik 2015) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

 

Fundacja DKMS 
Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska

ul. Altowa 6 lok.9
02-386  Warszawa
Tel.: +48 22 882 95 63
Fax: +48 22 882 94 02

  

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA