Piątek, 01 grudnia 2023 r. 
-5 szczecin
REKLAMA

Nastolatki szukają pracy

Data publikacji: 04 lipca 2016 r. 09:18
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:08
Nastolatki szukają pracy
 

Wielu młodych ludzi chciałoby w wakacje nie tylko wypoczywać, ale także podjąć pracę, by dorobić do kieszonkowego. Chociaż sezonowej pracy nie brakuje, pracodawcy obawiają się zatrudniania nastolatków ze względu na wiele obostrzeń prawnych, a również małe umiejętności i doświadczenie. 

Osoby, które mają mniej niż szesnaście lat, mogą pracować tylko w wyjątkowych sytuacjach; w branży kulturalnej, artystycznej, sportowej i reklamowej. Starsi z kolei (16-18 lat) mogą bez przeszkód szukać miejsca, gdzie zarobią, przy czym muszą być zatrudniani wyłącznie przy pracach lekkich, a ich czas pracy nie nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu.

– Jeżeli mowa o szesnastolatkach, to faktycznie jest problem, ponieważ pracodawcy zwyczajnie nie są zainteresowani zatrudnianiem młodzieży w tym wieku właśnie z przyczyn prawnych – tłumaczy Karolina Kałużna, asystent EURES z Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży OHP w Szczecinie. Jeśli otrzymujemy oferty prac krótkoterminowych, sezonowych, to warunkiem przyjęcia jest pełnoletność, wyjątek stanowi kolportaż i rozdawanie ulotek; tego może podjąć się młodzież, która ukończyła 17. rok życia.

Kto zdecyduje się popracować latem, musi pamiętać – trzeba z szefem podpisać umowę. W innym razie można zostać „na lodzie”.

Jak już pisaliśmy w „Kurierze”, podczas tegorocznych wakacji, nie jest łatwo o pracowników sezonowych. ©℗

(kol)

Fot. Mirosław WINCONEK

Cały artykuł w poniedziałkowym Kurierze Szczecińskim w w e-wydaniu z 4.07.2016 r.

  

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Pogorzelica
2016-07-04 12:18:39
A propos lodów. Czy wyjaśniła się już sprawa tego lokalu z Pogorzelicy, który na lodzie zostawił pracowników, gdzie pisano, że "Trzytygodniowa praca po kilkanaście godzin dziennie, w wykańczającej psychicznie atmosferze, bez przerwy na posiłki i dnia wolnego, zakończona brakiem wypłaty" - a na zdjęciu zamazano róże wiatrów, które były namalowane na szybach?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA