Środa, 22 maja 2024 r. 
REKLAMA

Nao Victoria już w szczecińskim porcie [FILM] (akt. 1)

Data publikacji: 09 czerwca 2016 r. 12:23
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:05
Nao Victoria już w szczecińskim porcie
 

Zaraz po godzinie 11, hiszpańska Nao Victoria zatrzymała się na Odrze, tuż przy Wałach Chrobrego. Jest to replika okrętu z XVI wieku, który jako pierwszy opłynął świat! Chociaż statek nie przyciągnął tłumów, to przechodnie chętnie się przy nim zatrzymywali lub podziwiali okręt z Wałów.

- Po raz pierwszy mam okazję zwiedzać Szczecin i jestem pod wrażeniem miasta i żeglugi. Jestem tutaj drugi dzień, podoba mi się też architektura. Przyjechałem specjalnie na Dni Morza, ale nie wiem czy uda mi się zostać, choć zapowiada się świetna impreza - mówi mieszkaniec Zgorzelca.

- Na Dniach Morza jestem co roku, choć po raz pierwszy przy wpływaniu statków. Chętnie poczekam, aby zobaczyć kolejne. Wszystko jest bardzo dobrze przygotowane, słyszę, że nawet oficerowie mówią po hiszpańsku - komentuje Małgorzata Ogiba.

Można było spotkać także nieco starsze pokolenie. - Jestem rodowitym szczecinianinem. Zawsze przychodzę i oglądam statki. No bo cóż innego może robić emeryt w mieście? - śmiał się Władysław Wojtaszczyk. Przychodzę popatrzeć głównie na nowe jednostki. Podziwiam, że statek wytrzymał taki kawał drogi - dodaje.

Jeszcze dziś około godziny 14 przy Łasztowni, zatrzyma się Joanna Saturna. Zaś przy Wałach Chrobrego zacumują Dar Młodzieży (około godziny 15) i ORP Toruń (około godziny 16), które przywita orkiestra. Kolejne 2 okręty zawitają do miasta jutro.

- Jednostki, które cumują przy nabrzeżach są jedną z głównych atrakcji całej imprezy. Wiele z nich będzie można zobaczyć od środka, a także popłynąć nimi w dwugodzinny rejs - mówi rzecznik prasowy Dni Morza Tomasz Owsik-Kozłowski.

Statki będzie można zwiedzać w piątek pomiędzy godziną 15 a 18, zaś w weekend pomiędzy 10 a 18 (poza godzinami rejsów i wydarzeń zamkniętych na statkach).

(amo)

Film: Paulina Sikora

 

***

Wcześniejsza informacja

Jako pierwsza z wielkich żaglowców - gwiazd tegorocznych Dni Morza - do portu w Szczecinie zawinęła Nao Victoria. To replika szesnastowiecznego żaglowca. Oryginalna jednostka brała udział w wyprawie Ferdynanda Magellana dookoła świata.Współczesna karaka powstała w 1991 roku w Hiszpanii i pod banderą tego państwa opłynęła glob w 2004 roku.

(ArR)

Fot. Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA