Środa 07 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Nagrody Żeglarskie Szczecina trafiły do laureatów [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 2019-03-30 22:16
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:36
Nagrody Żeglarskie Szczecina trafiły do laureatów
 

W sobotni wieczór (30 marca) poznaliśmy laureatów trzecich Międzynarodowych Nagród Żeglarskich Szczecina. Nagroda główna im. kpt. Ludomira Mączki trafiła do Macieja Krzeptowskiego.

W tegorocznym konkursie wpłynęło 101 zgłoszeń. Spośród 33 nominacji nagrody przyznano w 11 kategoriach. Wręczono je podczas uroczystej gali w Centrum Kultury Euroregionu „Stara Rzeźnia” na szczecińskiej Łasztowni. Na początku uczczono pamięć Janusza Charkiewicza, członka kapituły, który zmarł nagle 21 marca.

– Międzynarodowe Nagrody Żeglarskie Szczecina z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością ­– podkreślił Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. ­– Osoby, które zdobywają nagrody, krzewią ideę żeglarskie i dają piękny przykład dla młodych pokoleń. Cieszę się, że inicjatywa spotkała się z takim uznaniem. Gratuluję wszystkim laureatom. Tak naprawdę grupa osób, które zasługują na wyróżnienie jest jeszcze większa. A same nagrody pokazują, jaki naprawdę morski jest Szczecin.

Laureaci nagród otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz okolicznościowe statuetki. Prócz tego, laureat nagrody im. kpt. Ludomira Mączki otrzymał czek na 10 000 zł, „atrybuty” Ludomira Mączki (butelkę chilijskiego czerwonego wina, czosnek i yerba mate), a jego nazwisko znajdzie się w szczecińskiej alei Żeglarzy na nadodrzańskich bulwarach.

– Gdy wsiadałem z Ludkiem na „Marię” nie sądziłem, że tak to się skończy – mówił wzruszony kpt. Maciej Krzeptowski podczas odbierania głównej statuetki. – Bardzo dziękuję. Jestem niesamowicie wdzięczny za tę statuetkę.

Nagroda im. kpt. Ludomira Mączki została przyznana „za wierność idei swobodnego żeglowania po morzach i oceanach w poszukiwaniu przyjaźni i nieodkrytych lądów, za znaczący wkład w rozwój żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim i w Polsce oraz wskazywanie drogi młodym adeptom żeglarstwa za horyzont, ku wielkiej wodzie”.

Rejs Roku – Nagroda im. Wyszaka – trafiła do Mateusza Stodulskiego – za wyjątkowy rejs rodzinny dookoła świata i realizację pięknych marzeń o odkrywaniu dalekich lądów i oceanów.

Żeglarzem Roku został Szymon Kuczyński  – za rejs dookoła świata bez zawijania do portów małą łódką „Atlantic Puffin” i podjęcie wyzwania opłynięcia globu na trasie Plymouth – Plymouth w jak najkrótszym czasie.

Regatowiec Roku – Nagroda im. kpt. Kazimierza Kuby Jaworskiego – trafiła do Jakuba Rodziewicza za zajęcie pierwszego miejsca w Pucharze Europy w klasie Laser Standard i zdobycie tytułu Mistrza Europy w kategorii U21 w klasie Laser Standard.

Popularyzator Żeglarstwa – Nagroda im. kpt. Kazimierza Haski – została wręczona Zenonowi Szostakowi za ponad 40-letnią działalność na rzecz popularyzacji żeglarstwa, szczególnie akademickiego, na Pomorzu Zachodnim i w Polsce.

Nagrodę kota Umbriagi otrzymała Sekcja Żeglarska Młodzieżowego Domu Kultury w Stargardzie – za osiągniecia na polu popularyzacji żeglarstwa wśród najmłodszych.

Nagrodę Kulturalną Żeglarskiego Szczecina odebrała dziennikarka Polskiego Radia Szczecin Katarzyna Wolnik-Sayna – za znaczący wkład w utrwalenie pamięci o wybitnych żeglarzach i ich rejsach, które przeszły do historii żeglarstwa regionalnego oraz polskiego.

Za Wydarzenie Żeglarskie uznano Regaty Zeesenbootów, popularyzujące żeglarstwo na Pomorzu Przednim, będące częścią kultury zessenbootów, promujących dawne regionalne żeglowanie.

Młodym Żeglarzem Roku został Filip Miłoszewski, nadzieję regionalnego żeglarstwa, który osiągnął w roku 2018 wybitne wyniki sportowe w żeglarstwie regionalnym, polskim i międzynarodowym.

Za Trenera Roku uznano Roberta Siluka, którego zawodnicy osiągają wybitne rezultaty w żeglarstwie sportowym, zarówno w regionie, w Polsce, jak i na świecie.

Żeglarską Nagrodą Specjalną uhonorowany został Peter Dorleij, popularyzator kultury łodzi rybackich typu Botter i pomorskich łodzi typu zessenboot.

Sobotnie spotkanie w Starej Rzeźni było okazją do integracji środowiska żeglarskiego. Wśród przybyłych gości znaleźli się żeglarze, członkowie klubów, osoby związane z branżą morską, przedstawiciele przedsiębiorstw prywatnych i publicznych, samorządowcy. Gali towarzyszyły prezentacje filmów ukazujące żeglarskie zmagania, wspólne rozmowy oraz występy artystyczne aktorów Teatru Polskiego w Szczecinie.

Organizatorzy wydarzenia to Urząd Miasta Szczecin oraz Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia.

(ek)

Fot. Grzegorz Siwa

Film: Marek Klasa

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

;///
2019-03-31 16:24:44
@obserwator -masz na mysli pana bartłomieja ex prezia ?czy on juz nie jest konsulem?
obserwator
2019-03-31 11:21:19
Stara Rzeżnia z racji swojej rangi dla Szczecina , zaangażownia w rozwój miasta , zasługi dla biznesu, kultury, sportu powinna zostać siedzibą jakiegoś konsulatu honorowego . Obecni konsulowie nic nie wnoszą w rozwój naszego miasta, są nieobecni i posiadane nominacje i honory wykorzystują bez pożytku dla regionu. Nic nie słychać o ich działalności i zasługach. Tak więc Stara Rzeżnia na konsulat honorowy!!!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA