sobota, 19 października 2019.
Strona główna > Wiadomości > Najbardziej zadłużona gmina musi oddać 2,5 mln zł

Najbardziej zadłużona gmina musi oddać 2,5 mln zł

Najbardziej zadłużona gmina musi oddać 2,5 mln zł
Data publikacji: 2016-03-23 14:34
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:57
Wywietleń: 1586 125550

Zadłużona po uszy gmina Ostrowice musi zwrócić ponad dwa i pół miliona złotych, które otrzymała w formie dotacji na rozbudowę sieci kanalizacyjnej. Ponieważ gmina przy wyłanianiu wykonawcy nie dotrzymała procedur, pieniądze muszą być zwrócone na konto Urzędu Marszałkowskiego.

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, do którego gmina odwołała się od wyroku sądu wojewódzkiego. To dla zadłużonej gminy gminy cios w plecy. Jej długi przekraczają 35 mln złotych, a tu dochodzą kolejne zobowiązania, które muszą być wyegzekwowane.

Zarząd Województwa przekazał już komornikowi Urzędu Skarbowego w Drawsku Pomorskim wniosek o podjęcie egzekucji. Oznacza to realne zagrożenie wykonywania zadań publicznych przez gminę a także – przy braku wpływów na rachunek jednostki – możliwość zajmowania i licytowania mienia gminnego, którego jest niewiele.

Komornik nie będzie miał zbyt wielu możliwości, bo obecne wpływy na konto gminy z trudem wystarczają na wynagrodzenia pracowników, a te nie są objęte egzekucją. Wpływające dotacje i subwencje z budżetu państwa komornik także musi pozwolić przelać na szkoły, czy Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. Warto też dodać, że dochody gminy wedle ustalonego przez RIO w Szczecinie budżetu w 2016 r. wynoszą już zaledwie 8 637 621,00 zł. Wyrok NSA może pogrzebać gminę jeszcze przed zarządem komisarycznym.

Decyzją premier Beaty Szydło władze gminy zostały zawieszone, a gminą ma zarządzać komisarz. Wójt Wacław Micewski odwołał się od tej decyzji do sądu administracyjnego, rozprawa ma się odbyć przed warszawskim WSA, a termin jeszcze nie został ogłoszony.

Tekst i fot. (bar)

Komentarze

timek
Jak taka osoba śmie się jeszcze odwoływać. Za niegospodarność już dawno powinna pracować gdzie indziej i odrabiać pieniądze, które roztrwoniła. Ludzie to wstydu nie mają. Czy ten wójt kupował pod sklepem głosy przed wyborami? Ludzie nie wiedzieli co się dzieje z gminną kasą? Podobnie, gdzie była RIO przez tyle lat
2016-03-24 10:11:31
Kasa
A gdzie była RIO, a co robił poprzedni wojewoda - tak ni stąd, ni zowąd gmina robi sobie dług, a nikt tego nie widzi na bieżąco?
2016-03-24 08:33:51
Wójt Wacław Micewski odwołał się od tej decyzji do sądu administracyjnego
powinni ci kazać odpracować do końca twojego życia te 2, 5 bański.
2016-03-23 14:38:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Krokusowa Rewolucja na Wałach Chrobrego

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie