czwartek, 02 kwietnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Drzewa-hybrydy ratunkiem dla Ostrowic?

Drzewa-hybrydy ratunkiem dla Ostrowic?

Drzewa-hybrydy ratunkiem dla Ostrowic?
Data publikacji: 2016-02-23 12:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 1231 121029

Wójt gminy Ostrowice nie zgadza się na zawieszenie władz gminy i wprowadzenie zarządu komisarycznego, i złożył odwołanie od decyzji premier Beaty Szydło. Dług gminy sięga prawie 40 milionów złotych, a budżet to zaledwie nieco ponad 11 mln złotych. Szanse na wyjście z długu są zbliżone do zera.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy radni przyjęli nowy, rewelacyjny zdaniem wójta, program naprawczy, a następnie upoważnili go do złożenia skargi na decyzję premier Beaty Szydło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarga została wysłana za pośrednictwem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nadzieja w drzewach

– Mamy dobry, dający szanse wyjścia z długu, plan naprawczy – mówi wójt Wacław Micewski. – To nie tylko odnawialne źródła energii, nie tylko drobny przemysł i turystyka, ale przede wszystkim plantacje szybko rosnących drzew dla przemysłu meblarskiego. Te drzewa w ciągu kilku lat osiągają ponad 15 metrów wysokości przy obwodzie pnia około 35 cm. Sadzonki tych drzew są reklamowane jako inwestycje w przyszłość. Myślę, że te i inne działania, które zawarliśmy w programie naprawczym będą wystarczającym argumentem dla sądu, by utrzymać dotychczasowe władze gminy.

Drzewa, które mają uratować gminę, to wyhodowane w warunkach laboratoryjnych w Hiszpanii oxytree. Wójt już rozmawiał z przedstawicielami Agencji Nieruchomości Rolnych i rolnikami na ten temat. Jak twierdzi – zainteresowanie jest, a więc będą stałe i to niemałe przychody. Plantacje ożywią gminę gospodarczo i zmniejszą bezrobocie. Drewnem z oxytree zainteresowany jest przemysł meblarski, budownictw, a także producenci instrumentów muzycznych. Dodatkowo, produktem ubocznych ma być miód.

Pytania o oszczędności

Czy argumentacja wójta przekona Wojewódzki Sąd Administracyjny – nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że nie przekonała wszystkich radnych, bo działania wójta wsparło tylko 12 spośród 15 radnych. Radni, którzy się „wyłamali” z dotychczasowej jednomyślności podnosili, że w programie naprawczym nie ma żadnych wyliczeń dotyczących oszczędności w administracji, do tej pory nie obniżono diet radnych i wynagrodzenia wójta.

Skarga na decyzję premier Beaty Szydło nie jest pierwsza próbą ratowania gminy Ostrowice. Wcześniej wójt organizował zbiórkę na portalach społecznościowych, prosił nawet Bila Gatesa o pomoc. Bez skutku. Czy teraz się powiedzie? Jeżeli WSA nie uzna jego racji, to pozostaje jeszcze odwołanie do naczelnego Sąd Administracyjnego i sprawa może się ciągnąć jeszcze przez długie miesiące. A pensja leci...

Tekst i fot. (bar)

Na zdjęciu: Urząd Gminy Ostrowice

Komentarze

Lucjan
Wszyscy odpowiedzialni za dlug powinni poniesc odpowiedzialnosc karna.Dlaczego administarcja , radni ,wojt nie obniza kosztow od siebie dlaczego mamy placic podatkow na takich nie udolnych urzednikow?
2016-02-25 20:26:54
SromotnikBezwstydny
Póki ludzie myślą i działają aby nie utonąć -trzeba ich wspierać i dawać szansę dopłynięcia do brzegu. Gmina likwidowała wiekowe zapóżnienia w rozwoju, stąd zadłużenie.Dlatego powinna otrzymać drugą szansę.
2016-02-24 11:22:38
Wawrzek
A może zamiast drzew albo równolegle posadzić tych co narobili długu? a radnym nakazać zwrot niesłusznie pobranych diet? W całej Polsce powinno się zakazać wypłacania diet i nagród, premii, tzw. trzynastek w deficytowych jednostkach
2016-02-23 23:06:49
PITI
Człowieku puknij się w głowę. te drzewa wyrosną za 15 lat i do tej pory będziesz siedział na stołku ? Beata Szydło dobrze zrobiła niszczy darmozjadów
2016-02-23 18:17:43

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Kontrolują kierowców

Nekrologi

Gazetki promocyjne

Sonda

Czy wprowadzone przez rząd nowe zasady bezpieczeństwa skutecznie ograniczą rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa w Polsce?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie