środa, 23 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Drzewa-hybrydy ratunkiem dla Ostrowic?

Drzewa-hybrydy ratunkiem dla Ostrowic?

Drzewa-hybrydy ratunkiem dla Ostrowic?
Data publikacji: 2016-02-23 12:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:55
Wywietleń: 1367 121029

Wójt gminy Ostrowice nie zgadza się na zawieszenie władz gminy i wprowadzenie zarządu komisarycznego, i złożył odwołanie od decyzji premier Beaty Szydło. Dług gminy sięga prawie 40 milionów złotych, a budżet to zaledwie nieco ponad 11 mln złotych. Szanse na wyjście z długu są zbliżone do zera.

Podczas ostatniej sesji Rady Gminy radni przyjęli nowy, rewelacyjny zdaniem wójta, program naprawczy, a następnie upoważnili go do złożenia skargi na decyzję premier Beaty Szydło do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Skarga została wysłana za pośrednictwem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Nadzieja w drzewach

– Mamy dobry, dający szanse wyjścia z długu, plan naprawczy – mówi wójt Wacław Micewski. – To nie tylko odnawialne źródła energii, nie tylko drobny przemysł i turystyka, ale przede wszystkim plantacje szybko rosnących drzew dla przemysłu meblarskiego. Te drzewa w ciągu kilku lat osiągają ponad 15 metrów wysokości przy obwodzie pnia około 35 cm. Sadzonki tych drzew są reklamowane jako inwestycje w przyszłość. Myślę, że te i inne działania, które zawarliśmy w programie naprawczym będą wystarczającym argumentem dla sądu, by utrzymać dotychczasowe władze gminy.

Drzewa, które mają uratować gminę, to wyhodowane w warunkach laboratoryjnych w Hiszpanii oxytree. Wójt już rozmawiał z przedstawicielami Agencji Nieruchomości Rolnych i rolnikami na ten temat. Jak twierdzi – zainteresowanie jest, a więc będą stałe i to niemałe przychody. Plantacje ożywią gminę gospodarczo i zmniejszą bezrobocie. Drewnem z oxytree zainteresowany jest przemysł meblarski, budownictw, a także producenci instrumentów muzycznych. Dodatkowo, produktem ubocznych ma być miód.

Pytania o oszczędności

Czy argumentacja wójta przekona Wojewódzki Sąd Administracyjny – nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że nie przekonała wszystkich radnych, bo działania wójta wsparło tylko 12 spośród 15 radnych. Radni, którzy się „wyłamali” z dotychczasowej jednomyślności podnosili, że w programie naprawczym nie ma żadnych wyliczeń dotyczących oszczędności w administracji, do tej pory nie obniżono diet radnych i wynagrodzenia wójta.

Skarga na decyzję premier Beaty Szydło nie jest pierwsza próbą ratowania gminy Ostrowice. Wcześniej wójt organizował zbiórkę na portalach społecznościowych, prosił nawet Bila Gatesa o pomoc. Bez skutku. Czy teraz się powiedzie? Jeżeli WSA nie uzna jego racji, to pozostaje jeszcze odwołanie do naczelnego Sąd Administracyjnego i sprawa może się ciągnąć jeszcze przez długie miesiące. A pensja leci...

Tekst i fot. (bar)

Na zdjęciu: Urząd Gminy Ostrowice

Komentarze

Lucjan
Wszyscy odpowiedzialni za dlug powinni poniesc odpowiedzialnosc karna.Dlaczego administarcja , radni ,wojt nie obniza kosztow od siebie dlaczego mamy placic podatkow na takich nie udolnych urzednikow?
2016-02-25 20:26:54
SromotnikBezwstydny
Póki ludzie myślą i działają aby nie utonąć -trzeba ich wspierać i dawać szansę dopłynięcia do brzegu. Gmina likwidowała wiekowe zapóżnienia w rozwoju, stąd zadłużenie.Dlatego powinna otrzymać drugą szansę.
2016-02-24 11:22:38
Wawrzek
A może zamiast drzew albo równolegle posadzić tych co narobili długu? a radnym nakazać zwrot niesłusznie pobranych diet? W całej Polsce powinno się zakazać wypłacania diet i nagród, premii, tzw. trzynastek w deficytowych jednostkach
2016-02-23 23:06:49
PITI
Człowieku puknij się w głowę. te drzewa wyrosną za 15 lat i do tej pory będziesz siedział na stołku ? Beata Szydło dobrze zrobiła niszczy darmozjadów
2016-02-23 18:17:43

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Joannie Walczak

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie