Piątek, 22 września 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Nagrody prezydenta [GALERIA] (akt. 1)

Data publikacji: 22 czerwca 2016 r. 14:06
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:07
Nagrody prezydenta
Fot. Dariusz Gorajski  

Uroczyste wręczenie nagród prezydenta Szczecin dla uzdolnionych uczniów, zamieszkałych na terenie gminy, odbyło się w środę (22 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Otrzymało je 426 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku nagrody otrzymało znacznie mniej osób niż w ub. roku - wtedy było to ponad 700. Zdecydowanie zmniejszyła się ilość stypendystów z podstawówek.

Nagrody prezydenta Szczecina wręczane są za wybitne osiągnięcia w zakresie wiedzy i umiejętności z przedmiotów objętych programem nauczania (z wyjątkiem muzyki, plastyki i sportu). Nie podlegają ocenie punktowej sukcesy ucznia na szczeblu szkolnym, ale wliczane są osiągnięcia na etapach: miejskim, wojewódzkim, ogólnopolskim, międzynarodowym. W tym roku z budżetu miasta przeznaczono na nagrody 400 tys. złotych, czyli więcej niż w ub. roku - wtedy było to 270 tys.

Zgodnie z tradycją, nagrody wręczane są osobiście przez prezydenta. Uczniowie otrzymują na gali dyplomy, natomiast pieniądze odbierają w szkole. Stypendia są jednorazowe - od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najwięcej otrzymują ci, którym udało się zebrać największą ilość punktów za dyplomy w konkursach i olimpiadach. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, każdy taki dyplom jest „wyceniany" na konkretną ilość punktów, w zależności od rangi konkursu. Choć są tu ograniczenia, np. od tego roku kandydat do stypendium może przedłożyć tylko cztery dyplomy z konkursów płatnych, każdy musi być z innego przedmiotu. W przypadku uczniów podstawówek i gimnazjalistów w tym roku najwięcej punktów można było otrzymać za konkursy (w przypadku gimnazjów - też olimpiady) zwalniające z egzaminu szóstoklasistów i gimnazjalnego, a najmniej, np. za wyróżnienia lub dobre wyniki w konkursach płatnych oraz za bycie finalistą w konkursach miejskich.

Spośród tegorocznych 426 stypendiów 156 nagród przypadło uczniom podstawówek (dla porównania - w ub. roku te nagrody otrzymało 381 dzieci), tylu samo z gimnazjów (rok temu - 161) oraz 114 ze szkół ponadgimnazjalnych (w minionym roku - 186).

                                                                             ***

Ubiegłoroczne stypendia wzbudziły sporo kontrowersji w szkołach za sprawą zmian w zasadach ich przyznawania. Wtedy zdecydowano, iż taką nagrodę mogą otrzymać wyłącznie osoby mieszkające w Szczecinie (a w poprzednich latach mógł je dostać każdy uczeń szczecińskiej szkoły, nawet jeśli mieszkał w Policach, Dobrej czy Tanowie). Stąd w tym roku osiemnastu uczniom szczecińskich szkół, ale zameldowanym poza Szczecinem, ufundowano nagrody rzeczowe (np. tablety) i wręczono na uroczystości w miniony piątek. W tym roku kontrowersje dotyczą faktu, że nagrodę prezydenta otrzymało aż o 300 uczniów mniej niż w ub. roku. I tak np. szkoły podstawowe, które wtedy mogły się poszczycić kilkudziesięcioma osobami nagrodzonymi, teraz mają zaledwie po 5-9 stypendystów. Sytuacja być może spowodowana jest zmianą kryteriów przyznawania nagród. Niektóre szkoły, jak też sami rodzice uczniów, którzy nie otrzymali nagród, planują odwołania od decyzji komisji przyznającej jednorazowe stypendia. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Fot. Dariusz Gorajski

Więcej zdjęć w naszej galerii

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

kryteria są krzywdzące dla tych co nie otrzymali nagrody!
2016-06-24 19:10:27
i zgadzam się, że nagrodę powinni otrzymać jedynie osoby zamieszkałe w Szczecinie. Kto finansuje nagrody? I skąd pochodzą te pieniądze? Z podatków szczecinian. Osoby zamieszkałe poza Szczecinem płacą podatki do innych gmin, korzystają z innych przywilejów (np niższe oc), ale nagrody chcą otrzymywać ze Szczecina.
Tata
2016-06-23 12:34:27
Chyba ma Pani rację:/ Moje dziecko uzyskało swietne wyniki w trzech olimpiadach ogólnopolskich i niestety nie wzięto tego pod uwagę ... A tak apropo Liczy się miejsce zamieszkania czy zameldowania?
punktacja bardzo krzywdząca dla dzieci szkół podstawowych
2016-06-23 10:28:17
Jest to bardzo krzywdząca dla dzieci szkół podstawowych punktacja ich osiągnięć np laureat tych samych konkursów w szkole średniej otrzymuje nagrodę natomiast uczeń szkoły podstawowej nie Jest to przykład mojej córki , która otrzymała 41 punktów (brak nagrody ) za te same dyplomy laureat szkoły średniej otrzymał 50 punktów i tym samym nagrodę ! jest to rażąca niesprawiedliwość jak mam ja wytłumaczyć córce ze jej osiągnięcia są gorsze od jej kolegi z którym razem odbierała dyplom ? dodam ze córka jest wielokrotnym laureatem konkursów między innymi międzynarodowego to ma być motywacja do nauki ? punktacja osiągnięć do poprawy
ja tam się dziwię jak to się dzieje, że
2016-06-22 22:45:37
są szkoły, które mają wielu "nagrodzonych", a są takie co wcale. I tak jest od dłuższego czasu
jestem rodzicem ...
2016-06-22 22:41:48
Chcieli zaostrzyć kryteria, to zaostrzyli (wcześniej zapewne za dużo osób się kwalifikowało). Czy Wasze dzieci uczą się by "osiągać sukcesy w nauce, konkursach, reprezentowaniu szkoły"? Moje dzieci inaczej na to patrzą... Uważam, że rodzice są od dopingowania dzieci, a te nagrody to dodatkowy prezent. Zawsze jest tak, że przy określonych kryteriach ktoś się załapie, a ktoś inny nie.
Zgodna
2016-06-22 22:02:35
Uważam, że jest to bardzo nie fair. Dzieci młodsze równie mocno jak starsze chcą być nagradzane za osiągnięcia. I jest to zupełnie zrozumiałe, bo dodatkowa wiedza wymaga dodatkowego wysiłku i poświęconego czasu, który można było spędzić bawiąc się z kolegami lub rozwijając hobby. A dzieci się starały. Tymczasem Urząd Miasta sobie zmienił kryteria i pewnie właśnie zniechęcił wiele osób do osiągania sukcesów w nauce, konkursach, reprezentowaniu szkoły (nawiasem mówiąc niektóre szkoły także skutecznie zniechęcają). "Po co się starać, skoro nie będziecie za to wyróżnieni" - taką w skrócie można by wyciągnąć z lekcję z tych zmian. Jeśli chodziło o coś innego, to poproszę o wykładnię Urzędu.
Zainteresowani
2016-06-22 21:39:28
Liczy się miejsce zamieszkania czy zameldowania?
Mama
2016-06-22 21:22:26
Kryteria, jakie zostały zastosowane w punktacji są wielce niesprawiedliwe i krzywdzące do dzieci młodszych, które nie starują jeszcze w konkursach kuratoryjnych wysoko punktowanych. Inne konkursy bezpłatne, nawet te pod patronatem Kuratorium i mecenatem Urzędu Miejskiego, są tak mało punktowane, że dzieci z klas 1-4 praktycznie nie mają żadnych szans. Czy to było zamysłem celowym?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA