piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nagrody prezydenta

Nagrody prezydenta [GALERIA] (akt. 1)

Nagrody prezydenta
Data publikacji: 2016-06-22 14:06
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:07
Wywietleń: 1474 140249

Uroczyste wręczenie nagród prezydenta Szczecin dla uzdolnionych uczniów, zamieszkałych na terenie gminy, odbyło się w środę (22 czerwca) w auli I Liceum Ogólnokształcącego. Otrzymało je 426 uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku nagrody otrzymało znacznie mniej osób niż w ub. roku - wtedy było to ponad 700. Zdecydowanie zmniejszyła się ilość stypendystów z podstawówek.

Nagrody prezydenta Szczecina wręczane są za wybitne osiągnięcia w zakresie wiedzy i umiejętności z przedmiotów objętych programem nauczania (z wyjątkiem muzyki, plastyki i sportu). Nie podlegają ocenie punktowej sukcesy ucznia na szczeblu szkolnym, ale wliczane są osiągnięcia na etapach: miejskim, wojewódzkim, ogólnopolskim, międzynarodowym. W tym roku z budżetu miasta przeznaczono na nagrody 400 tys. złotych, czyli więcej niż w ub. roku - wtedy było to 270 tys.

Zgodnie z tradycją, nagrody wręczane są osobiście przez prezydenta. Uczniowie otrzymują na gali dyplomy, natomiast pieniądze odbierają w szkole. Stypendia są jednorazowe - od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najwięcej otrzymują ci, którym udało się zebrać największą ilość punktów za dyplomy w konkursach i olimpiadach. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, każdy taki dyplom jest „wyceniany" na konkretną ilość punktów, w zależności od rangi konkursu. Choć są tu ograniczenia, np. od tego roku kandydat do stypendium może przedłożyć tylko cztery dyplomy z konkursów płatnych, każdy musi być z innego przedmiotu. W przypadku uczniów podstawówek i gimnazjalistów w tym roku najwięcej punktów można było otrzymać za konkursy (w przypadku gimnazjów - też olimpiady) zwalniające z egzaminu szóstoklasistów i gimnazjalnego, a najmniej, np. za wyróżnienia lub dobre wyniki w konkursach płatnych oraz za bycie finalistą w konkursach miejskich.

Spośród tegorocznych 426 stypendiów 156 nagród przypadło uczniom podstawówek (dla porównania - w ub. roku te nagrody otrzymało 381 dzieci), tylu samo z gimnazjów (rok temu - 161) oraz 114 ze szkół ponadgimnazjalnych (w minionym roku - 186).

                                                                             ***

Ubiegłoroczne stypendia wzbudziły sporo kontrowersji w szkołach za sprawą zmian w zasadach ich przyznawania. Wtedy zdecydowano, iż taką nagrodę mogą otrzymać wyłącznie osoby mieszkające w Szczecinie (a w poprzednich latach mógł je dostać każdy uczeń szczecińskiej szkoły, nawet jeśli mieszkał w Policach, Dobrej czy Tanowie). Stąd w tym roku osiemnastu uczniom szczecińskich szkół, ale zameldowanym poza Szczecinem, ufundowano nagrody rzeczowe (np. tablety) i wręczono na uroczystości w miniony piątek. W tym roku kontrowersje dotyczą faktu, że nagrodę prezydenta otrzymało aż o 300 uczniów mniej niż w ub. roku. I tak np. szkoły podstawowe, które wtedy mogły się poszczycić kilkudziesięcioma osobami nagrodzonymi, teraz mają zaledwie po 5-9 stypendystów. Sytuacja być może spowodowana jest zmianą kryteriów przyznawania nagród. Niektóre szkoły, jak też sami rodzice uczniów, którzy nie otrzymali nagród, planują odwołania od decyzji komisji przyznającej jednorazowe stypendia. ©℗

Monika GAPIŃSKA

Fot. Dariusz Gorajski

Więcej zdjęć w naszej galerii

Komentarze

kryteria są krzywdzące dla tych co nie otrzymali nagrody!
i zgadzam się, że nagrodę powinni otrzymać jedynie osoby zamieszkałe w Szczecinie. Kto finansuje nagrody? I skąd pochodzą te pieniądze? Z podatków szczecinian. Osoby zamieszkałe poza Szczecinem płacą podatki do innych gmin, korzystają z innych przywilejów (np niższe oc), ale nagrody chcą otrzymywać ze Szczecina.
2016-06-24 19:10:27
Tata
Chyba ma Pani rację:/ Moje dziecko uzyskało swietne wyniki w trzech olimpiadach ogólnopolskich i niestety nie wzięto tego pod uwagę ... A tak apropo Liczy się miejsce zamieszkania czy zameldowania?
2016-06-23 12:34:27
punktacja bardzo krzywdząca dla dzieci szkół podstawowych
Jest to bardzo krzywdząca dla dzieci szkół podstawowych punktacja ich osiągnięć np laureat tych samych konkursów w szkole średniej otrzymuje nagrodę natomiast uczeń szkoły podstawowej nie Jest to przykład mojej córki , która otrzymała 41 punktów (brak nagrody ) za te same dyplomy laureat szkoły średniej otrzymał 50 punktów i tym samym nagrodę ! jest to rażąca niesprawiedliwość jak mam ja wytłumaczyć córce ze jej osiągnięcia są gorsze od jej kolegi z którym razem odbierała dyplom ? dodam ze córka jest wielokrotnym laureatem konkursów między innymi międzynarodowego to ma być motywacja do nauki ? punktacja osiągnięć do poprawy
2016-06-23 10:28:17
ja tam się dziwię jak to się dzieje, że
są szkoły, które mają wielu "nagrodzonych", a są takie co wcale. I tak jest od dłuższego czasu
2016-06-22 22:45:37
jestem rodzicem ...
Chcieli zaostrzyć kryteria, to zaostrzyli (wcześniej zapewne za dużo osób się kwalifikowało). Czy Wasze dzieci uczą się by "osiągać sukcesy w nauce, konkursach, reprezentowaniu szkoły"? Moje dzieci inaczej na to patrzą... Uważam, że rodzice są od dopingowania dzieci, a te nagrody to dodatkowy prezent. Zawsze jest tak, że przy określonych kryteriach ktoś się załapie, a ktoś inny nie.
2016-06-22 22:41:48
Zgodna
Uważam, że jest to bardzo nie fair. Dzieci młodsze równie mocno jak starsze chcą być nagradzane za osiągnięcia. I jest to zupełnie zrozumiałe, bo dodatkowa wiedza wymaga dodatkowego wysiłku i poświęconego czasu, który można było spędzić bawiąc się z kolegami lub rozwijając hobby. A dzieci się starały. Tymczasem Urząd Miasta sobie zmienił kryteria i pewnie właśnie zniechęcił wiele osób do osiągania sukcesów w nauce, konkursach, reprezentowaniu szkoły (nawiasem mówiąc niektóre szkoły także skutecznie zniechęcają). "Po co się starać, skoro nie będziecie za to wyróżnieni" - taką w skrócie można by wyciągnąć z lekcję z tych zmian. Jeśli chodziło o coś innego, to poproszę o wykładnię Urzędu.
2016-06-22 22:02:35
Zainteresowani
Liczy się miejsce zamieszkania czy zameldowania?
2016-06-22 21:39:28
Mama
Kryteria, jakie zostały zastosowane w punktacji są wielce niesprawiedliwe i krzywdzące do dzieci młodszych, które nie starują jeszcze w konkursach kuratoryjnych wysoko punktowanych. Inne konkursy bezpłatne, nawet te pod patronatem Kuratorium i mecenatem Urzędu Miejskiego, są tak mało punktowane, że dzieci z klas 1-4 praktycznie nie mają żadnych szans. Czy to było zamysłem celowym?
2016-06-22 21:22:26

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
4
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie