Poniedziałek, 25 września 2023 r. 
9 szczecin
REKLAMA

Nadbrzeżna do kolejki

Data publikacji: 15 września 2016 r. 07:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:15
Nadbrzeżna do kolejki
 

Modernizacja ulicy Nadbrzeżnej może ruszyć najwcześniej za trzy lata – przyznaje starosta policki Andrzej Bednarek. Już niedługo może się ona stać główną, jeśli nie jedyną, drogą łączącą Police ze Szczecinem. Duże inwestycje przygotowywane są na innych trasach wiodących do stolicy województwa. Nadbrzeżna w obecnym stanie nie będzie mogła przejąć wzmożonego ruchu pojazdów.

NA problem od dawna zwracają uwagę policcy radni. Wykorzystali więc obecność starosty polickiego na gminnej sesji w Policach.

– Kiedy przewidywane są jakiekolwiek ruchy związane z modernizacją ulicy Nadbrzeżnej? – pytał radny Andrzej Rogowski. – Jej stan jest katastrofalny. Naprawdę nie da się jej już użytkować.

Starosta przyznawał, że Nadbrzeżna wymaga modernizacji, ale jeszcze trzeba będzie na nią poczekać. Może w najbliższym czasie uda się wygospodarować środki na dokumentację techniczną i powierzchowne naprawy. Modernizacja tej drogi nie może się zbiegać w czasie z pracami na innych odcinkach dróg łączących Police ze Szczecinem. Z drugiej strony – obecny stan ulicy Nadbrzeżnej raczej nie pozwoli na przejęcie obciążenia związanego z remontem innych tras.

– Nie musimy sobie tłumaczyć, wiemy, w jakim jest stanie ulica Nadbrzeżna – przyznawał starosta Andrzej Bednarek. – Pracujemy nad tym. Jako zarząd powiatu znajdziemy środki na to, żeby przygotować to, co obiecaliśmy mieszkańcom, czyli projekt techniczny inwestycji. I, niestety, na razie – stop. Nie możemy dziś zadeklarować, że dokonamy modernizacji ul. Nadbrzeżnej. Chociaż to tylko niecały kilometr. Teoretycznie inwestycja 2 do 3 milionów. Ale nie jesteśmy w stanie tego zrobić. Ponadto, jeśli zrealizujemy projekt, a więc najpierw modernizację wiaduktu (w Mścięcinie, na głównej trasie z Polic do Szczecina – red.), później docelowo odcinek drogi między Policami a Szczecinem, to w dużej części obciążenie tego ruchu przejmie Nadbrzeżna. Chcemy więc Nadbrzeżną do tego przygotować, żeby ludziom było lżej przetrwać. Modernizacja i próba zmierzenia się z tematem całkowitego remontu – to za 3-4 lata. Szybciej po prostu się nie da. Nie możemy oszukiwać, bo nie chcemy być populistami. Trochę cierpliwości.

Radny Grzegorz Ufniarz także zwracał uwagę, że należy się spodziewać znacznie większego obciążenia wspomnianej ulicy.

– Wszystko wskazuje na to, że modernizacja wiaduktu w Mścięcinie zbiegnie się w czasie z budową ronda na Głębokiem – mówił. – To będzie oznaczało, że w trzech z czterech dróg między Policami a Szczecinem przejazdu nie będzie lub będzie on utrudniony. I naprawdę wszystko pojedzie Nadbrzeżną. Wszystko co możliwe, łącznie z transportem do zakładów chemicznych. W związku z tym ta współpraca samorządów jest tu niezbędna. To będzie jedyna droga, która pozwoli wydostać się z Polic do Szczecina. Nie wspomnę już o transporcie miejskim. A wiemy, że Nadbrzeżna jest problemem, więc się przyłączam do głosu. Bardzo proszę pana starostę, żeby pamiętać o tym, że będziemy mieli taki okres, że tylko jedna droga będzie pomiędzy Policami a Szczecinem.

Burmistrz Polic zapowiedział wygospodarowanie niewielkich środków w budżecie dla wsparcia powiatu w realizacji dokumentacji technicznej potrzebnej do modernizacji ulicy Nadbrzeżnej. Jak już jednak zastrzegł starosta, na samą modernizację i tak trzeba będzie poczekać kilka lat. To oznacza, że najprawdopodobniej prace nie ruszą w tej kadencji samorządu. ©℗

Tekst i fot. Agnieszka SPIRYDOWICZ

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ak
2016-10-26 17:04:57
Kilka lat, to chyba jakoś żart. Jazda ta ulica zagraża wręcz życiu. Wymaga ona natychmiastowego remontu!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA