Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Na Wałach Chrobrego: ogrodowy zawrót głowy [GALERIA]

Data publikacji: 17 września 2016 r. 14:05
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:15
Na Wałach Chrobrego: ogrodowy zawrót głowy
 

Kto już w sobotę (17 września) dotarł na szczecińskie Wały Chrobrego, ten wie, że było warto. Innym polecamy obrać azymut właśnie na ten rejon miasta. Nie tylko dla monumentalnych zabytków, bliskości bulwarów oraz widoku na Odrę i Łasztownię. Ale przede wszystkim z uwagi na wielki ogród, jaki na dwa dni słonecznego weekendu stanął właśnie tu i teraz.

To za sprawą jesiennej edycji znanego i lubianego kiermaszu ogrodniczego ph. „Pamiętajmy o ogrodach". Różnorodność zielonej oferty jest ogromna. Istne morze kwiatowych cebul, sadzonek drzew, krzewów, bylin i pnączy. Uwagę przyciągają szczególnie róże i hortensje w odmianach, okazy na skalniaki i do oczek wodnych (nie tylko sadzonki, ale też ryby), jakich najwięcej pomiędzy rotundami, ale również wyjątkowo okazałe o tej porze roku trawy ozdobne. I oczywiście: astry, hebe, wrzosy.

W ofercie nie brakuje mebli ogrodowych, nawet placów zabaw, a też nawozów, nawierzchni i maszyn ogrodniczych. Jest również specjalne stoisko Polskiego Związku Działkowców, gdzie można uzyskać (nieodpłatnie) porad dotyczących upraw, nawożenia i zwalczania szkodników roślin, a też zbadać odczyn gleby własnej działki czy ogrodu. Jest też sporo stoisk z ziołami przyprawowymi, krzewami i drzewami owocowymi oraz winoroślami.
Z myślą o naszych Czytelnikach sporządziliśmy przegląd najbardziej poszukiwanych oraz najchętniej kupowanych roślin do domu, ogrodu, na taras i balkon. Kluczem do niego jest cena.

Cebule tulipanów można kupić już za 1 zł, a niewiele drożej - bo za 2 zł - cebule hiacyntów. Znacznie droższe (po 7 zł) są cebule lilii oraz koron cesarskich. Z sadzonek najtańsze są maleńkie tuje (od 3 zł) oraz sasanki (4 zł), dzwonczyny, pierwiosnki, macierzanka płożąca, astry, goździki, kiścienie i pierisy, żurawki i lawendy (od 5 zł), nachyłki, rozchodniki i rojniki (od 6 zł) pysznogłówki, krwawniki, ostróżki, lobelie, słoneczniki, trytomy, floksy i rudbekie, tawułki i pięciorniki (od 8 zł), trzmieliny (od 9 zł), języczki przewalskiego (10 zł), barbule klandońskie, hosty i jeżówki, miodunki, sity, budleje, krzewuszki (od 12 zł), rodgersje i świecznice, brunery, clematisy, perukowce, tawuły (od 15 zł), azalie, hebe, różaneczniki i hortensje ogrodowe (od 18 zł), dziurawce i parnecje (od 20 zł), werbeny patagońskie (od 25 zł).

Za sośnice japońskie trzeba zapłacić 40-65 zł, cięte w bonsai iglaki - od 90 zł, a za szczepione na pniu modrzewie i cyprysy - nawet powyżej 100 zł. Przy nich nawet klony palmowe (od 45 zł) wypadają taniej, choć cena okazu zależy od wieku, wielkości i odmiany.

Spośród traw ozdobnych najtańsze są kostrzewy miotlaste (od 8 zł), turzyce i tatarak (od 10 zł), a więcej trzeba zapłacić za ostnice i rozplenice (12 zł), miskanty (od 15 zł), trawy pampasowe oraz zimozielone (35 zł).
Sporym popytem cieszy się też różnorodna oferta krzewów i drzew owocowych: jeżówki, maliny i papryki (12 zł), jagoda kamczacka i dereń jadalny(15 zł), aronia (18 zł), jeżyna bezkolcowa, kasztan jadalny i odmiany winorośli (20 zł), a także jabłonie, bo droższe są czereśnie, grusze, wiśnie i śliwy (od 25 zł).

* * *

W przyległej do Wałów Chrobrego ul. Szczerbcowej stanęły stoiska „Wałówki z przysmakami. A na nich: spożywcze produkty regionalne, m.in. różnorodne pieczywa, wędliny i sery z Podlasia, Podhala oraz z Litwy, kwas chlebowy, domowy podpiwek, tradycyjne obwarzanki, piwa smakowe, słynne węgierskie kołacze (kurtosze) czy oryginalne tureckie przysmaki. Jest też mnóstwo miodów i produktów z nich wykonanych, ziół przyprawowych z niemal całego świata. Jednak kto poszukuje chałwy czy narzędzi domowych (np. młotek, klucz francuski, suwmiarka) z czekolady, ten powinien zajrzeć na stoiska przy Akademii Morskiej (róg ul. Małopolskiej).

* * *

Uwaga: kiermasz „Pamiętajcie o ogrodach" oraz „Wałówka z przysmakami" czekają na szczecinian i turystów dzisiaj jeszcze tylko do godz. 18, a w niedzielę w godz. 9-17.

Podczas imprezy trwa się konkurs na najlepsze stoisko wystawiennicze. Kupon do głosowania nadal jest dostępny w weekendowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego" (kioski, sklepy). Wystarczy go wypełnić, złożyć w biurze kiermaszu, na Wałach Chrobrego, do godz. 14 w niedzielę (18 września). Zwycięzca otrzyma pamiątkowy puchar, a biorący udział w głosowaniu będą mieli szansę zaproponować hasło reklamowe i zdobyć upominki ufundowane przez naszą redakcję oraz sponsorów imprezy. ©℗
Arleta NALEWAJKO

Fot. Robert STACHNIK

Więcej zdjęć w naszej galerii

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

jack
2016-09-17 21:59:04
na tym kiermaszu to taki kit tam wciskają ze szkoda czasu i pieniedzy

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA