Wszystkich Świętych to czas, gdy odwiedzamy cmentarze i groby najbliższych, pokonując często wiele kilometrów. Prędkość i trzeźwość kierujących, do tego bezpieczeństwo pieszych i profilaktyka - to priorytety zachodniopomorskiej policji. Działania wokół nekropolii i na drogach prowadzących do nich trwają już od soboty i zakończą się w czwartek. Największa mobilizacja sił, nie tylko policyjnych, tradycyjnie jest jednak planowana na 1 listopada.
- Jazda pod wpływem alkoholu czy środków odurzających wciąż się zdarza. Dlatego to jeden z naszych priorytetów - mówi nadkom. Mateusz Mićko specjalista Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie. - W ubiegłym roku w okresie Wszystkich świętych w regionie zatrzymaliśmy niemal 100 kierowców prowadzących pod wpływem alkoholu i kolejnych 20 pod wpływem środków odurzających. Kolejny priorytet to prędkość, która także wciąż jest przekraczana.
Zachodniopomorscy policjanci będą używać wszelkich dostępnych środków. Przy drogach staną więc funkcjonariusze z ręcznymi miernikami prędkości, a zachowania kierowców będą utrwalać także wideorejestratory w oznakowanych i nieoznakowanych radiowozach. Wolnego nie będą też mieli policjanci z grupy SPEED.
- Mimo naszych corocznych apeli o rozsądek i przestrzeganie przepisów, w ubiegłym roku w okresie Wszystkich Świętych doszło na naszych drogach do 14 wypadków. Niestety, zginęły w nich 2 osoby, a 19 zostało rannych - przypomina nadkom. Mićko.
Ważna jest także profilaktyka. Zadbają o nią policjanci, ale wiele możemy także zrobić jako piesi.
- Pamiętajmy o jasnych elementach garderoby i elementach odblaskowych. Także na obszarze zabudowanym - apeluje sierż. Piotr Jaworski z Zespołu Prasowego KWP w Szczecinie. - Widząc policjanta lub inną osobę kierującą ruchem, stosujmy się do jej poleceń, a nie znaków drogowych czy sygnalizacji świetlnej. Starajmy się nie zabierać ze sobą na cmentarz dużych kwot pieniędzy, a jeśli już musimy, nie trzymajmy portfeli w zewnętrznych kieszeniach odzieży czy plecaka.
Policjanci proszą też, by przed wizytą na cmentarzu porozmawiać z dziećmi, ale także z osobami starszymi, które mogę mieć zaburzenia neurologiczne i staną się nieporadne, jeśli się zgubią.
- Wytłumaczmy, jak zachować się w takich sytuacjach, że można zwrócić się o pomoc do policjanta czy strażnika miejskiego - mówi sierż. Piotr Jaworski.
Dobrym rozwiązaniem jest też zawieszka z imieniem i nazwiskiem oraz numerem telefonu rodzica czy opiekuna. Policja prosi, by widząc zagubioną osobę, niezależnie od jej wieku, zainteresować się jej sytuacją i w razie potrzeby odprowadzić do funkcjonariuszy, którzy stale będą patrolować nekropolie pieszo, a w przypadku szczecińskiego Cmentarza Centralnego także konno.
- Cmentarz Centralny jest największy w kraju, ale w Szczecinie mamy jeszcze dwie duże nekropolie - przypomina Marcin Charęza, kierownik Referatu ds. organizacji ruchu w Wydziale Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Szczecin. - Wokół nich zmieniła się organizacja ruchu. Uczulam na zmiany przy ul. Goleniowskiej w Dąbiu, Poległych w Zdrojach, a także Pięknej, Karola Miarki, Ku Słońcu i Mieszka I przy Cmentarzu Centralnym.
Na tej ostatniej ulicy kilka dni temu zmieniono organizację ruchu na stałe na trzech skrzyżowaniach, zwiększając ich przepustowość. W poniedziałek przed południem uruchomiono także nową sygnalizację świetlną na wysokości cmentarza.
Do dyspozycji kierowców będą także parkingi znajdujące się przy większości centrów handlowych.
- W wielu miejscowościach w tym okresie uruchamiany jest także dedykowany transport zbiorowy. Jeśli mamy taką możliwość, rozważmy pozostawienie samochodu pod domem i skorzystanie z takiej formy dojazdu - dodaje nadkom. Mićko.
Działania policji i służb zabezpieczających nekropolie potrwają do czwartku włącznie. ©℗
Tomasz TOKARZEWSKI
Film: Piotr Sikora