Wtorek 31 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Można pić na bulwarze

Data publikacji: 2019-06-13 17:26
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 12:42
Można pić na bulwarze
 

WSA odrzucił skargę prokuratury, która żądała uchylenia uchwały Rady Miasta Szczecina zezwalającej na spożywanie alkoholu na jednym z nadodrzańskich bulwarów.

W maju ubiegłego roku Rada Miasta Szczecina przyjęła uchwałę pozwalającą na spożywanie alkoholu do 12 procent na fragmencie jednego z nadodrzańskich bulwarów. 11 radnych było „za” (Bezpartyjni, niezrzeszeni, jeden z PO – Łukasz Tyszler i jeden z PiS – Marcin Posadzy), 10 „przeciw”, sześciu wstrzymało się od głosu. Według zapisów uchwały strefa, w której będzie można legalnie pić alkohol do 12 procent, obejmuje tereny na Łasztowni między mostem Długim a Trasą Zamkową. Uchwała trafiła do wojewody zachodniopomorskiego, który sprawdził jej zgodność z prawem i w połowie czerwca 2018 roku w opinii „nie stwierdził uchybień w toku postępowania nadzorczego nad uchwałą”. Została więc opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Po upływie 14 dni, czyli o północy ze środy 27 czerwca na czwartek 28 czerwca, uchwała weszła w życie.

Jednak kilka tygodni temu okazało się, że zastrzeżenia do przepisów zezwalających na picie alkoholu na bulwarze ma Prokuratura Rejonowa Szczecin-Prawobrzeże. Zbadała policyjne statystyki oraz samą uchwałę. I jej zdaniem zgoda na spożywanie alkoholu wpłynęła na zmniejszenie bezpieczeństwa w tym rejonie miasta, brakuje precyzyjnego określenia miejsca, w którym można go pić oraz nie ma właściwego uzasadnienia wprowadzonych przepisów. Dlatego prokuratura wniosła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z żądaniem uchylenia uchwały.

W czwartek odbyła się rozprawa przed WSA.

– Prokuratura wskazała, że w czasie obowiązywania uchwały w rejonie bulwarów, jak wskazują policyjne statystyki, zostało popełnionych 113 przestępstw. 45 osób będących pod wpływem alkoholu zatrzymano – stwierdził sędzia Arkadiusz Windak, przewodniczący składu sędziowskiego.

– Ilość interwencji policji w tym rejonie jest niemal analogiczna do tych, do których doszło w tym samym okresie rok wcześniej, kiedy uchwała nie obowiązywała. Jej uchwaleniu nie sprzeciwiała się Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Cały teren jest oznaczony w sposób niebudzący wątpliwości. Brak również informacji, że przestępstwa popełnione w tym rejonie były wynikiem zgody na spożywanie alkoholu. Teren jest monitorowany. Ta uchwała się sprawdziła. Wnoszę o oddalenie skargi – przekonywała mecenas Hanna Durka reprezentująca Radę Miasta Szczecina.

– Ta uchwała nie spełnia wymogów prawa – ripostował prokurator Wiesław Drabik.

Po 10-minutowej przerwie sąd wydał orzeczenie w tej sprawie.

– Sąd oddala skargę. Prokuratura skoncentrowała się na zmniejszeniu bezpieczeństwa i zwiększeniu zagrożeń na bulwarach. Liczba popełnionych zdarzeń nie odbiega od tych z lat 2017 i 2018. Sposób oznaczenia terenu, na którym można spożywać alkohol, jest akceptowalny. Zarzut ten więc nie zasługuje na uwzględnienie. Uzasadnienie uchwały jest dość lakoniczne. Ale nie jest to na tyle istotne, aby wskazywać na nieważność uchwały – uzasadniał orzeczenie sędzia Windak.

Nie jest ono prawomocne. Przysługuje na nie skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

– Jesteśmy zadowoleni. Decyzja podjęta przez sąd świadczy o tym, że uchwała została przyjęta w sposób prawidłowy – mówiła po rozprawie mecenas Durka.

– Prokuratura złoży wniosek o szczegółowe uzasadnienie orzeczenia i zastanowi się nad złożeniem odwołania – zapowiedział prokurator. ©℗

Dariusz Staniewski

Fot. Katarzyna Lipska-Sokołowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

super
2019-06-14 14:01:30
miasto wydało miliony, żeby alkoholicy mogli chlać w eleganckim otoczeniu. Komunikację miejską ochlapusy też powinny mieć za darmo. Tam się nie chce iść wieczorem na spacer, na każdej ławce chleją.
Lehoo
2019-06-14 13:23:33
Alkohol i woda kiepsko się rymują.
kibic
2019-06-14 08:51:45
bezprawnik .... sądy nie są upolitycznione?! :) płacze ze śmiechu jak czytam takich geniuszy.
Krzyś
2019-06-14 07:16:03
Ciekawa sprawa - Miasto najpierw wydzierżawia teren przedsiębiorcom pod pawilony gastronomiczne , a potem Radni pozwalają przynosić tam alkohol w reklamówkach. Apeluję do przedsiębiorców - proszę wystąpić do Miasta o obniżenie czynszu, odszkodowanie za utracone zyski i zawyżone ubezpieczenia po aktach wandalizmu jakie mają tam notorycznie miejsce. Hipokryzja Miasta - tworzenie strefy niebezpiecznej za publiczne pieniądze. A dziennikarzom zalecam zainteresowanie się kosztami jaki ponosi Miasto z tytułu usuwania skutków zniszczeń i sprzątania bulwarów.
%
2019-06-14 07:00:40
Alkoholicy są wniebowzięci...
Trzezwiej patrzac
2019-06-13 22:58:53
A dlaczeo Piwo musi miec Aklohol w sobie i to az do 12 % ? Wprowadzic piwo bez-alkoholowe to moze bedzie Bezpieczniej i Nie az tyle przestepstw ?/!
Super
2019-06-13 19:48:45
W końcu jakaś dobra wiadomość.
obywatel
2019-06-13 17:47:45
Nie ma pieniędzy na remonty chodników czy budowę parkingów ale na codzienne sprzątanie "miejscowej meliny" , no to na to są pieniądze
bezprawnik
2019-06-13 17:37:49
Upolityczniona prokuratura doznaje kolejnej sromotnej klęski.Współczuję tylko tym młodym asesorom czy prokuratorom,którzy z tak idiotycznymi wnioskami muszą się zmagać,bronić tez których obronić się po prostu nie da,zamiast zajmować się twórczą pracą wykrywczą.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA