Wtorek, 21 maja 2024 r. 
REKLAMA

Dwa razy ratował ludzkie życie

Data publikacji: 06 stycznia 2016 r. 10:10
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:39
Dwa razy ratował ludzkie życie
 

Sierż. szt. Łukasz Chojniak - to jeden z policjantów nagrodzonych przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Funkcjonariusz dwukrotnie ratował ludzkie życie. Za pierwszym razem skoczył do lodowatej wody za młodym człowiekiem, który chciał popełnić samobójstwo i odholował go do nabrzeża. W drugim przypadku uratował mężczyznę, pod którym załamał się lód na jeziorze.

Łukasz Chojniak jest jednym z 14 funkcjonariuszy zachodniopomorskiego garnizonu, który otrzymał nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Nagrody zostały przyznane za męstwo, ponadprzeciętną odwagę i wysoką skuteczność w realizacji zadań służbowych.

Dzielny policjant służbę pełni w Ogniwie Patrolowo- Interwencyjnym Komendy Powiatowej Policji w Gryfinie. Do policji wstąpił w 2005 roku.

Policjant skromnie opowiada o zdarzeniach, w których ratował ludzkie życie. Uważa, że postąpił słusznie, w swoim zachowaniu nie widzi niczego nadzwyczajnego. Podejmował decyzję w ułamku sekundy, nie zastanawiał się nad konsekwencjami. Kiedy w grę wchodzi ludzkie zdrowie i życie nie ma czasu na analizę, w głowie kołacze się jedna myśl – niesienie pomocy potrzebującemu.


Za pierwszym razem skoczył do rzeki za młodym człowiekiem, który chciał popełnić samobójstwo, na dworze było wówczas -14 stopni C. Nie zastanawiał się ani chwili. Płynął za nim kilkanaście metrów pomimo, że nurt rzeki był silny. Chłopak po wyciągnięciu na nabrzeże trafił pod opiekę lekarzy.

Za drugim, zareagował na wołanie kobiet proszących o pomoc w uratowaniu mężczyzny, pod którym załamał się lód. 45-latek wbiegł na zamarznięte jezioro za psem. Policjant przy pomocy linki holowniczej, pasów od umundurowania i samych mundurów wyciągnął mężczyznę z przerębli. Pies też został uratowany.


Sierż. szt. Łukasz Chojniak ma też sukcesy w codziennej służbie. Wykrył kilkanaście przestępstw związanych z posiadaniem i rozprowadzeniem narkotyków i zatrzymał sprawców tych czynów.

Policjant ma żonę i troje dzieci. Jego hobby to piłka nożna. Wraz innymi policjantami jest w drużynie reprezentującej KWP w Szczecinie na licznych turniejach w kraju i za granicą. Jest bramkarzem. W przeszłości jego drużyna zdobyła Mistrzostwa Polski w zawodach służb mundurowych w Mielnie. Od tego czasu zawsze są w czołówce. Jesienią byli w Grodzisku na Międzynarodowym Turnieju Charytatywnym, zdobyli IV miejsce na kilkanaście drużyn. Piłką nożną interesują się także synowie policjanta. W wolnym czasie razem grają w piłkę. (k)

Fot. arch. Policji

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA