Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Mostek (miłości) do renowacji. Jest wykonawca

Data publikacji: 15 października 2019 r. 12:20
Ostatnia aktualizacja: 16 października 2019 r. 21:29
Mostek (miłości) do renowacji. Jest wykonawca
Mimo że mostek sprawia wrażenie jakby zaraz miał się zawalić, to zostanie wyłączony z eksploatacji dopiero w przyszłym roku. Gdy firma INTOP Skarbimierzyce przejmie go jako zasadniczą część placu budowy i rozpocznie kompleksowy remont zabytku z balustradami obwieszonymi sentymentalnymi kłódkami zakochanych. Fot. Mirosław WINCONEK  

Mimo że sprawia wrażenie jakby zaraz miał się zawalić, to zostanie wyłączony z eksploatacji dopiero w 2020 roku. Wtedy też znikną wszystkie sentymentalne kłódki, do jego balustrad przypięte przez zakochanych. Wbrew pozorom, to bardzo dobre wiadomości zarówno dla łukowego mostku nad Rusałką, jak i miłośników dawnego Szczecina. Oznaczają bowiem, że magistrat zainwestuje w remont charakterystycznego i cieszącego się wielką sympatią zabytku w parku Kasprowicza.

To już ruina. Ubytki w betonowej konstrukcji łukowego - zwanego też japońskim lub miłości - mostku od lat były coraz bardziej widoczne. Pojawiały się kolejne niepokojące pęknięcia, odsłaniające stalowe elementy budowli. I coraz większe wykwity, świadczące nawet o korozji betonu. Przy przyczółkach co pewien czas się otwierały zapadliska, budząc wątpliwość nawet co do stabilności umocowania całego obiektu. I obawy, że mostek w każdej chwili może się zawalić.

Dwie niezależne ekspertyzy techniczne potwierdzały najgorsze przeczucia: mostek nad parkowym jeziorem jest w stanie przedawaryjnym, czyli „wykazuje nieodwracalne uszkodzenia dyskwalifikujące przydatność użytkową". Tylko jeden punkt - w systemie oceny konstrukcji mostowych - dzieli go od stanu zero, czyli zniszczenia.

Magistrat podejmował kroki zmierzające do reanimacji tego zabytku - od dwóch lat dość intensywne. Finansując ekspertyzy oraz przygotowanie kompletnej - wraz z pozwoleniem na budowę oraz zezwoleniem konserwatorskim na realizację prac - dokumentacji technicznej, umożliwiającej przekazanie inwestycji do realizacji. Jednak na rzecz renowacji zabytku rezerwował nierealnie niskie środki. Stąd dotychczasowe fiasko przetargowe, które inwestycję niebezpiecznie odsuwało w czasie.

Dopiero teraz w sprawie nastąpił przełom. Magistrat zadeklarował przeznaczenie 3 milionów złotych w kompleksowy remont zabytkowego mostku. Wprawdzie oferty złożone w ostatnim przetargu przewyższały i tę kwotę, ale nie różniły się radykalnie od kosztorysu inwestora. Co pozwoliło na pozytywne zakończenie procedury.

- Wybrano firmę, która przeprowadzi remont zabytkowego mostku nad Jeziorem Rusałka w Parku Kasprowicza. Zadanie to wykona firma INTOP Skarbimierzyce. Za kwotę 3,14 mln zł. Przekazanie terenu budowy i rozpoczęcie prac nastąpi w lutym przyszłego roku. Planowany termin ich zakończenia to wrzesień 2020 roku - przekazała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

W zakresie prac powierzonych wykonawcy jest m.in. remont fundamentów i przyczółków, mostku sklepienia oraz jego przegubów, słupów konstrukcyjnych, płyty pomostu, wreszcie gzymsów, nawierzchni i balustrad. Planowane prace remontowe mają na celu rewaloryzację zabytku, dostosowanie do warunków technicznych umożliwiających jego dalsze bezpieczne użytkowanie oraz przywrócenie estetyki i dawnego wyglądu architektonicznego, choć bez - znanych z historycznych fotografii - pawilonów na jego przyczółkach. To w pierwszym etapie prac. W drugim - mostek ma zostać jeszcze efektownie podświetlony. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Mimo że mostek sprawia wrażenie jakby zaraz miał się zawalić, to zostanie wyłączony z eksploatacji dopiero w przyszłym roku. 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Hubi
2019-10-16 20:57:26
Firma INTOP wg moich doświadczeń zakończy remont z rocznym poślizgiem wyciągnie od Inwertora dwa razy większą kwotę
kasa
2019-10-16 10:08:28
szkoda kasy
Ciapuła
2019-10-16 07:52:27
Dobra decyzja tylko szkoda że nie odbudują wieżyczek......
Miś
2019-10-15 20:43:49
Podobno ma tam być taka prosta kładka tecnoczna ale droższa niż Ponte Vecchio we Floremncji. Kilkadziesiąt klanów ma się przy tej okazji (i inwestycji) pożywić.
Hmm...
2019-10-15 20:34:21
Najpierw pousuwac te "idiotyczne klodki" ktore niepotrzebnie mostek jeszcze Obciazaja... ! A jak sie zawali przed rozpoczeciem Remontu w roku 2020 i beda Ofiary w Ludziach - to Kto bedzie za to od-PO-wiadal... Prezydent czy Marszalek ??
Hoho
2019-10-15 20:28:23
Ale kwota😲
Za trzy miliony?!
2019-10-15 20:15:29
Chyba kogoś pogięło...
Chwilkowski
2019-10-15 17:03:34
Za takie pieniądze można by zrobić kładkę mostek wyżej 》 nad ul. Słowackiego. Wówczas można łatwo przejechać rowerem do miasta

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA