piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Mostek (miłości) do renowacji. Jest wykonawca

Mostek (miłości) do renowacji. Jest wykonawca

Mostek (miłości) do renowacji. Jest wykonawca
Data publikacji: 2019-10-15 12:20
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-16 21:29
Wywietleń: 1313 422279

Mimo że sprawia wrażenie jakby zaraz miał się zawalić, to zostanie wyłączony z eksploatacji dopiero w 2020 roku. Wtedy też znikną wszystkie sentymentalne kłódki, do jego balustrad przypięte przez zakochanych. Wbrew pozorom, to bardzo dobre wiadomości zarówno dla łukowego mostku nad Rusałką, jak i miłośników dawnego Szczecina. Oznaczają bowiem, że magistrat zainwestuje w remont charakterystycznego i cieszącego się wielką sympatią zabytku w parku Kasprowicza.

To już ruina. Ubytki w betonowej konstrukcji łukowego - zwanego też japońskim lub miłości - mostku od lat były coraz bardziej widoczne. Pojawiały się kolejne niepokojące pęknięcia, odsłaniające stalowe elementy budowli. I coraz większe wykwity, świadczące nawet o korozji betonu. Przy przyczółkach co pewien czas się otwierały zapadliska, budząc wątpliwość nawet co do stabilności umocowania całego obiektu. I obawy, że mostek w każdej chwili może się zawalić.

Dwie niezależne ekspertyzy techniczne potwierdzały najgorsze przeczucia: mostek nad parkowym jeziorem jest w stanie przedawaryjnym, czyli „wykazuje nieodwracalne uszkodzenia dyskwalifikujące przydatność użytkową". Tylko jeden punkt - w systemie oceny konstrukcji mostowych - dzieli go od stanu zero, czyli zniszczenia.

Magistrat podejmował kroki zmierzające do reanimacji tego zabytku - od dwóch lat dość intensywne. Finansując ekspertyzy oraz przygotowanie kompletnej - wraz z pozwoleniem na budowę oraz zezwoleniem konserwatorskim na realizację prac - dokumentacji technicznej, umożliwiającej przekazanie inwestycji do realizacji. Jednak na rzecz renowacji zabytku rezerwował nierealnie niskie środki. Stąd dotychczasowe fiasko przetargowe, które inwestycję niebezpiecznie odsuwało w czasie.

Dopiero teraz w sprawie nastąpił przełom. Magistrat zadeklarował przeznaczenie 3 milionów złotych w kompleksowy remont zabytkowego mostku. Wprawdzie oferty złożone w ostatnim przetargu przewyższały i tę kwotę, ale nie różniły się radykalnie od kosztorysu inwestora. Co pozwoliło na pozytywne zakończenie procedury.

- Wybrano firmę, która przeprowadzi remont zabytkowego mostku nad Jeziorem Rusałka w Parku Kasprowicza. Zadanie to wykona firma INTOP Skarbimierzyce. Za kwotę 3,14 mln zł. Przekazanie terenu budowy i rozpoczęcie prac nastąpi w lutym przyszłego roku. Planowany termin ich zakończenia to wrzesień 2020 roku - przekazała Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta.

W zakresie prac powierzonych wykonawcy jest m.in. remont fundamentów i przyczółków, mostku sklepienia oraz jego przegubów, słupów konstrukcyjnych, płyty pomostu, wreszcie gzymsów, nawierzchni i balustrad. Planowane prace remontowe mają na celu rewaloryzację zabytku, dostosowanie do warunków technicznych umożliwiających jego dalsze bezpieczne użytkowanie oraz przywrócenie estetyki i dawnego wyglądu architektonicznego, choć bez - znanych z historycznych fotografii - pawilonów na jego przyczółkach. To w pierwszym etapie prac. W drugim - mostek ma zostać jeszcze efektownie podświetlony. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Mimo że mostek sprawia wrażenie jakby zaraz miał się zawalić, to zostanie wyłączony z eksploatacji dopiero w przyszłym roku. 

Mostek (miłości) do renowacji. Jest wykonawca Mostek (miłości) do renowacji. Jest wykonawca Mostek (miłości) do renowacji. Jest wykonawca Mostek (miłości) do renowacji. Jest wykonawca Mostek (miłości) do renowacji. Jest wykonawca Mostek (miłości) do renowacji. Jest wykonawca

Komentarze

Hubi
Firma INTOP wg moich doświadczeń zakończy remont z rocznym poślizgiem wyciągnie od Inwertora dwa razy większą kwotę
2019-10-16 20:57:26
kasa
szkoda kasy
2019-10-16 10:08:28
Ciapuła
Dobra decyzja tylko szkoda że nie odbudują wieżyczek......
2019-10-16 07:52:27
Miś
Podobno ma tam być taka prosta kładka tecnoczna ale droższa niż Ponte Vecchio we Floremncji. Kilkadziesiąt klanów ma się przy tej okazji (i inwestycji) pożywić.
2019-10-15 20:43:49
Hmm...
Najpierw pousuwac te "idiotyczne klodki" ktore niepotrzebnie mostek jeszcze Obciazaja... ! A jak sie zawali przed rozpoczeciem Remontu w roku 2020 i beda Ofiary w Ludziach - to Kto bedzie za to od-PO-wiadal... Prezydent czy Marszalek ??
2019-10-15 20:34:21
Hoho
Ale kwota😲
2019-10-15 20:28:23
Za trzy miliony?!
Chyba kogoś pogięło...
2019-10-15 20:15:29
Chwilkowski
Za takie pieniądze można by zrobić kładkę mostek wyżej 》 nad ul. Słowackiego. Wówczas można łatwo przejechać rowerem do miasta
2019-10-15 17:03:34

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie