Na terenie Szczecina jest mniej bezdomnych - wynika z przeprowadzonego kilka dni temu liczenia takich osób, przebywających m.in. w schroniskach, szpitalach i koczowiskach. W porównaniu z rokiem 2015, kiedy ostatnio przeprowadzano podobną akcję, liczba ta zmalała o 211 osób.
Akcja liczenia bezdomnych jest przeprowadzana na terenie całego kraju co dwa lata na zlecenie ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej. W tym roku odbyła się w nocy z 8 na 9 lutego. W Szczecinie policzono 965 osób bezdomnych. To mniej niż przed dwoma i czterema laty - w 2015 roku na terenie miasta służby socjalne dotarły do 1176 osób bezdomnych, a w 2013 do 1111 osób.
- Spadek liczby osób bezdomnych w naszym mieście jest wynikiem kompleksowych działań w ramach Indywidualnych Programów Wychodzenia z Bezdomności, zawieranych kontraktów socjalnych i prowadzenia mieszkań chronionych dla osób bezdomnych - twierdzi Maciej Homis, rzecznik Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, koordynatora tej akcji.
Z zebranych danych wynika, że największa grupa osób bezdomnych (345 osób) - to mężczyźni w wieku 41-60 lat, z wykształceniem podstawowym, średnim lub zawodowym. Najwięcej z nich boryka się z problemem bezdomności od 6 do 10 lat lub od 11 do 15 lat. Drugą najliczniejszą grupę stanowią mężczyźni w wieku powyżej 60. roku życia – 244 osoby. Najczęściej mają wykształcenie zawodowe i podstawowe, bezdomni są od ponad 20 lat.
- W porównaniu z badaniem sprzed dwóch lat znacznie zmniejszyła się także liczba dzieci w rodzinach bezdomnych - zwraca uwagę Maciej Homis.
Najczęstszymi powodami bezdomności są: eksmisja lub wymeldowanie, konflikt rodzinny, uzależnienie, bezrobocie, wyjście z zakładu karnego.
(gan)
Fot. Ryszard Pakieser