Nawet ponad połowa dotychczasowych posiadaczy kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych straciła do nich prawo. Stare karty ważne były tylko do końca czerwca tego roku. W Szczecinie mogło je posiadać nawet około 13 tysięcy osób. Nowe wydano niespełna 4 tysiącom. Podobne proporcje są w Policach.
- Osoby niepełnosprawne, które do nas teraz przychodzą, przyznają, że więcej jest wolnych kopert, łatwiej więc im znaleźć miejsce postojowe - mówi Anna Irek, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Policach. - Rzeczywiście, po zmianie przepisów, grupa osób uprawnionych do otrzymania nowej karty się zmniejszyła. A stare straciły ważność 1 lipca.
Do mniej więcej połowy ubiegłego roku karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych wydawały Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie lub odpowiednie wydziały w starostwach. Teraz dokument ten wystawiają Powiatowe Zespoły ds. Osób Niepełnosprawności. I to według nowych zasad. Kryteria zaostrzono. I widać to w liczbach wydawanych obecnie kart parkingowych.
- Nie ma już tłumów - przyznaje Lidia Gugała, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. - Większość tych, którzy mogli dostać nową kartę według zmienionych zasad, już wcześniej się po nią zgłosiła. Obecny ruch wynika z bieżącej pracy komisji orzekających. Udaje się nam teraz pracować zgodnie z kodeksem postępowania administracyjnego, nie przekraczamy terminów.
I w Szczecinie dane jednoznacznie pokazują, że kart parkingowych jest teraz w obiegu dużo mniej. Stare wydano ponad 13 tysiącom szczecinian. Ale one są już nieważne. Nowe ma zaś nieco ponad 3600 osób.
W Policach co roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie wydawało około 250 kart - od 2008 r. do połowy 2014 r. W obiegu mogło więc ich być około 2 tysięcy. Powiatowy Zespół wydał nieco ponad pół tysiąca nowych i od 1 lipca tego roku tylko tylu mieszkańców powiatu może z nich korzystać.©℗
(sag)
Fot. R.WOJCIECHOWSKI