Sobota 22 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Mniej gości w lokalach, limity w sklepach. Od środy obostrzenia

Data publikacji: 2021-12-01 07:55
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-02 07:12
Mniej gości w lokalach, limity w sklepach. Od środy obostrzenia
W gorącym okresie przedświątecznym ograniczenia to spory kłopot dla handlu. Fot. Marek Klasa  

Od 1 do 17 grudnia, w związku z wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2 wprowadzony zostaje pakiet alertowy. Znaczy to jedno: zarówno przedsiębiorców z wielu branż,  jak i klientów czekają obostrzenia. Głównie w handlu, gastronomii i hotelarstwie, ale także na siłowniach, w kinach i teatrach.

Limity nie dotyczą osób zaszczepionych – zapowiedziało ministerstwo. Kto i na jakiej podstawie ma sprawdzić paszporty covidowe wchodzących do restauracji czy do kin, wszak szczepienia w Polsce to wciąż sprawa dobrowolna i indywidualna? Na to pytanie minister Niedzielski odpowiedział - "to jest bardzo prosta sytuacja".

"Rozporządzenie daje takie możliwości organizatorom, żeby w ramach organizowanych przez siebie przedsięwzięć określali regulaminy. Wewnętrznie mogą one oznaczać, że jeżeli jest jakiś limit, to do limitu się wpuszcza. Jeżeli limit zostaje przekroczony, to zgoda osoby okazującej paszport (covidowy) na to, żeby wejść, jest domyślna. Jeżeli nie okazuje, to po prostu nie wejdzie. Tak powinny być skonstruowane regulaminy" - powiedział Adam Niedzielski na konferencji prasowej.

Scedowanie odpowiedzialności na przedsiębiorców

- Rząd powinien swoje posunięcia opierać na wiedzy fachowców. Specjalistów, którym może także ufać społeczeństwo. Nie tylko w kwestiach zdrowotnych, ale także ekonomicznych i prawnych. A dziś zamiast tej wiedzy mamy walkę o głosy, polityczną popularność. To zaś sprawia, że konsekwencje za wszelkie decyzje ponosimy my, przedsiębiorcy – ocenia Iwona Niemczewska, właścicielka szczecińskiej restauracji „Z drugiej strony lustra”.  – Jak mam sprawdzić mojego gościa, który zarzuci mi, że naruszam jego swobody obywatelskie? Na podstawie jakiego przepisu mam zażądać od niego paszportu covidowego?

- Widzę co dzień nowe liczby chorych i nie dziwię się obostrzeniom – mówi inny właściciel restauracji w centrum Szczecina. – Boję się, że nowe obostrzenia przerodzą się w całkowite zamknięcie lokali, a to będzie już gwoździem do trumny gastronomii. My zawsze dostajemy najwięcej i najmocniej po głowie. To taki standard, że niemal od dwóch lat nie śpimy spokojnie. Dziś serwuje się nam nową zgryzotę: segregację gości na zaszczepionych i tych bez paszportu covidowego. 

Przedświąteczny kłopot dla handlu

W gorącym okresie przedświątecznym ograniczenia to również spory kłopot dla handlu. Zamiast 75 procent klientów, od dziś do sklepów wejdzie tylko 50 procent chcących zrobić zakupy.

- Do dziś mogło do nas wejść 5,7 tysięcy gości, po obostrzeniach ta liczba zmniejszyła się niemal o dwa tysiące – od 1 grudnia to 3 850 tys. Już przygotowaliśmy stosowne oznaczenia na drzwiach wejściowych – mówi Joanna Dybowska, dyrektor ds. marketingu  z CHR Galaxy w Szczecinie. – Zmniejszyliśmy także liczbę miejsc do siedzenia w strefie gastronomicznej w Foodporcie. Nasi najemcy także zmieniają informacje o limitach klientów w swoich sklepach. Od początku pandemii mamy wdrożony system liczenia gości. Dla nas wartością graniczną jest 3,5 tysiąca klientów – gdy się do niej zbliżymy, wówczas zamkniemy drzwi do centrum i na wejście trzeba będzie chwilę poczekać.

„Pakiet alertowy” zawiera również inne ograniczenia: w przypadku zgromadzeń i uroczystości – limit zmienia się na 100 osób mogących brać udział w zgromadzeniu (m.in. w przypadku wesel, konsolacji, dyskotek). Wydarzenia sportowe poza obiektami sportowymi – limit został zmniejszony do 250 osób mogących brać udział w wydarzeniu. W siłowniach, klubach fitness, muzeach oraz wszędzie tam, gdzie limit gości był liczony w oparciu o metry kwadratowe, będzie obowiązywała zasada -  1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

(kel)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@czytam
2021-12-02 06:55:55
Niezaszczepieni sami się zabijają. Odchodzą z tego świata po pięciuset dziennie.
czytam
2021-12-01 23:17:40
Minister od prostych sytuacji widzi wszystko po prostu . To jest sensowne - zabić wszystkich niezaszczepionych a na covid będa chorować tylko zaszczepieni . Chorych zaszczepionych też zabić . Gęstość zaludnienia spadnie tak znacznie ,że wirus nie będzie miał kogo zaatakować .Proste ? Ci , którzy przeżyją umrą z głodu i zimna / o braku leczenia wszystkich innych chorób nie wspominając/ .
Renata
2021-12-01 16:35:56
Nie zazdroszczę restauratorom, jak nie zrobią tak będzie żle. Ale może jest jedno wyjście, podzielić salę jak dla palących i nie palących. Niech zaszczepieni siadają tam gdzie jest wyznaczone miejsce a w drugim gorszym kącie niech siedzą foliarze
tygrysek małyrozumek
2021-12-01 15:55:16
kosniak zaproponował po 600 zł dla tych co teraz się zaszczepią , ci co wcześniej się zaszczepili to frajerzy którzy by nie dostali 600 zł.Pomysły tygryska sa dziecinne , co ta opozycja soba reprezentuje.
rezim kaczora
2021-12-01 15:51:10
niemczewska a może rezim kaczora ma ci ustanawiać przepisy na zupę.Niemczewska ,morawiecki ci zyczy jak najwiecej gości i żeby jak najmniej wyszło od ciebie zarazonych. Gdy dostosujesz swój lokal wraz z kolegami po fachu by spełniły sie życzenia morawieckiego ,to po 17 grudnia będziesz mogła dalej w tej formie działać albo z mniejszymi restrykcjami
@rezim kaczora
2021-12-01 13:52:26
rozumiem że język polski jest trudny więc pozwól że ci wyjaśnię - restaurator nic nie musi - może przyjąć limit osób i zwyczajnie kazać czekać innym pod restauracja (tradycyjna selekcja przed wejściem do klubów), może też uwzględnić fakt że jeśli cześć z czekających pod drzwiami chce dobrowolnie okazać ważny certyfikat bo nie chce czekać to może ich wpuścić bo nie wliczają się do limitu.
Kaczelnik
2021-12-01 13:27:17
W reżimie Kaczora to zaświadczenie musi być od weterynarza na szczepienie na głowaciznę
Witek
2021-12-01 12:28:16
Nie ma problemu. Certyfikat szczepienia zawsze noszę przy sobie.
rezim kaczora
2021-12-01 11:31:33
czyli rezim kaczora dał mozliwość własnej interpretacji i stosowania przepisów przez restauratorów .Nimczewska reizm dał ci swobodę ustanawania i stosowania przepisów w zakresie kogo chcesz wpuszczasz i sprawdzasz jak chcesz oświadczenia czy świadectwo a ty nie chcesz ani segregacji , ani sprawdzania cholera wie czego chcesz .Rezim dał trochę wolności i nimczewska się gubi chce więcej przepisów .Rząd chce by twój lolal sie ostał , mimo że pod nim ryjesz.
skaranie z nimi
2021-12-01 11:18:35
"Jak mam sprawdzić mojego gościa, który zarzuci mi, że naruszam jego swobody obywatelskie?" - proste, jeżeli nie okaże paszportu covidowego przed wejściem, to go nie wpuszczasz do lokalu. On nie musi okazać, a Ty nie musisz go wpuścić do swojego prywatnego lokalu. Czego kobieto nie rozumiesz?
@rezim kaczora
2021-12-01 11:01:01
Prywatny Restaurator może wpuszczać osoby wyłącznie zaszczepione przedstawiajace certyfikat i będzie to zgodne z prawem , bo to prywatna działalność i prywatny regulamin
ninczewskiej podpowi
2021-12-01 10:44:58
nimczewska zbieraj oswadczenia jako swoją dupokrytkę np od zaszczepionych, wtedy ogarniesz ile możesz wpuścić niezaszczepionych.Wprowadz rabaty dla zaszczepionych a po pewnym czasie tylko zaszczepieni będą u ciebie, czyli jedziesz do 100% miejsc oczywiście będą to zaszczepieni wg swoich oswiadczeń ale to cie juz nie obchodzi.Rząd dał ci mozliwości a ty taka nie gramotna
rezim kaczora
2021-12-01 10:26:11
problem jest w tym, że nie można wprowadzić sprawdzenia świadectw przez restauratorów bo to coś narusza gdyby wprowadzić taką mozliwość. Nie chcą zamknąć lokali bo to kosztuje ,i nie mozna segregować ludzi bo to narusza .Trudno połaczyć to w jakieś przepisy , przy takim sprzeciwie wszelkiej maści kombatantów walki o demokrację , konstytucję (oczywiście wtedy gdy ona jest wygodna).
Apel
2021-12-01 10:03:52
Sprawdzać dokładnie wszystkim paszporty covidowe. Bez paszportu nie wpuszczać.
Benek
2021-12-01 09:21:58
Niezaszczepieni niech stoją stłoczeni w kolejkach oczekując jak zaszczepieni zwolnią stoliki. Proste jak zarządzenie marszałka
Alicja
2021-12-01 08:23:50
Podobno te limity dotyczą tylko osób niezaszczepionych więc nie rozumiem zmniejszania limitów np. stolików czy miejsc do siedzenia. Skoro niezaszczepionych przyjdzie do lokalu 50% to zaszczepionych może wejść na maksa, czyli kolejne 50% i obłożenie może być nawet 100%. Logika

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA