Sobota 04 lutego 2023r. 
REKLAMA

Młodzieżowa Linia Wsparcia „Porozmawiaj ze mną!”

Data publikacji: 2020-12-20 15:31
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-20 15:31
Młodzieżowa Linia Wsparcia „Porozmawiaj ze mną!”
Fot. Ryszard Pakieser  

Bezpłatną telefoniczną pomoc - linię „Porozmawiaj ze mną!” uruchomiło Stowarzyszenie Wolontariuszy DADU. Jest ona dedykowana młodym ludziom, którzy w warunkach obecnej izolacji spowodowanej pandemią, zmagają się z różnego rodzaju problemami. Pod numerem 880 815 801 są dostępni doświadczeni specjaliści. 

Stowarzyszenie DA DU od wielu lat wspiera młodzież w radzeniu sobie z różnego rodzaju problemami adolescencji: uzależnieniami, przemocą, samotnością, lękiem, poczuciem inności i brakiem akceptacji. Organizacja zwraca uwagę, że obecny czas izolacji to ogromna próba dla dzieci i młodzieży zmagających się z depresją i innymi problemami psychicznymi. Ale także dla tych, którzy dotychczas funkcjonowali zupełnie normalnie. Czują się samotni, zagubieni, nie radzą sobie z nauką, brakuje im bezpośrednich kontaktów z kolegami.

- Nastolatkowie mają prawo czuć się rozżaleni i sfrustrowani. Zamknięte szkoły, odwołane koncerty i zajęcia sportowe, brak możliwości spotkania z rówieśnikami, to dla nich realna strata, którą przeżywają, nawet jeśli dorosłym wydaje się, że to nic strasznego - uświadamia DADU. 

Rodzice powinni okazywać dorastającym dzieciom jeszcze więcej wsparcia i empatii niż zazwyczaj. Nie należy bagatelizować tego, że czują one  strach czy smutek. Symptomami przedłużającego się stresu są m.in. irytacja i obniżony nastrój, dolegliwości fizyczne  - bóle głowy i brzucha, problemy ze snem i koncentracją, sięganie po używki i częste spędzanie czasu przed komputerem.

Wychodząc naprzeciw tym problemom, Stowarzyszenie DA DU uruchomiło Młodzieżową Linię Wsparcia „Porozmawiaj ze mną”. 

- Jest to jedyny telefon wparcia dedykowany dla młodzieży znajdującej się w izolacji, funkcjonujący na terenie Szczecina - mówi Justyna Bągorska, przewodnicząca Stowarzyszenia DA DU. - Projekt jest finansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin. Konieczność uruchomienia takiej linii komunikowana była wielokrotnie w trakcie pracy z młodzieżą i rodzicami. Szczególnie ważny jest fakt, że telefon jest czynny do późnych godzin wieczornych. Może z niego korzystać młodzież zmagają się z m.in. z takimi problemami jak: depresja, niska samoocena, stres, napięcie, niepokój i lęki, samotność, smutek, izolacja, uzależnienie.

Telefon obsługują specjaliści terapii uzależnień z wykształceniem pedagogicznym i psychologicznym, mający doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi. Czynny jest w poniedziałki w godz. 16-23, wtorki 18-23, środy 16-23, czwartki 18-23 i piątki 16-23. W wyjątkowych sytuacjach Stowarzyszenie jest gotowe do udzielania wsparcia także w weekendy.

(gan)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

pokropił to dzieło ?
2020-12-22 10:25:30
Arcydzięga pokropił to dzieło ? Boi się pokropić ?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA