poniedziałek, 23 września 2019.
Strona główna > Wiadomości > Młodzież w Europejskim Tygodniu

Młodzież w Europejskim Tygodniu

Młodzież w Europejskim Tygodniu
Data publikacji: 2017-05-08 20:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:40
Wywietleń: 1464 246211

Europejski Tydzień Młodzieży wystartuje w Szczecinie 9 maja i potrwa do 17 maja. W programie wiele ciekawych wydarzeń głównie dla młodzieży, ale nie tylko. Będą także atrakcje dla najmłodszych i całych rodzin.

Główne miejsce wydarzeń to Wały Chrobrego, ale także Muzeum Narodowe, Zamek Książąt Pomorskich, Piwnica Kany i Uniwersytet Szczeciński. Okazją do spotkań będzie obchodzony 9 maja Dzień Europy. Na ten dzień Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Szczecin przygotowuje od godz. 12 imprezy na Wałach Chrobrego.

- Dzień Europy jest co roku efektowny i widowiskowy. W tym roku będzie też huczny. Dlaczego? Żeby się dowiedzieć zapraszamy na Wały Chrobrego - zachęcała podczas środowej konferencji prasowej Olga Łozińska z Europe Direct Szczecin. - W księgarni Fika w Muzeum Narodowym odbędzie się spotkanie z bajką europejską. Przygotowaliśmy tam również dla dzieci i młodzieży Naukowy Dzień Europy z Szalonym Profesorem. Tematem przewodnim będzie zamrażanie i podpalanie. Uczestnicy zwiedzą też wystawę interaktywną Miasto Nauki.

O godz. 12.30 zaplanowano wypuszczenie w niebo kolorowych balonów z życzeniami dla Europy.

- Życzenia na karteczkach przygotują dzieci. Od pięciu lat organizowania tego wydarzenia, wypuszczanie balonów jest jego stałym, radosnym elementem. Dzieci piszą, żeby w Europie panował pokój, żeby mieszkańcy się lubili, a Europa się rozwijała - powiedziała Małgorzata Ludwiczek, dyrektor Punku Informacji Europe Direct Szczecin.

Rowerowy Mobilny Eurodesk odbędzie się 10 maja. Młodzież wraz z europejskimi uczestnikami programu Erasmus Plus  tego dnia odwiedzi Akademię Sztuki oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi i Centrum Kształcenia Sportowego.

-  Młodzi ludzie chcą, żeby ktoś ich wysłuchał, usłyszał jakie mają problemy i co jest dla nich ważne. Dlatego 12 maja na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się ich panel dyskusyjny z politykami, samorządowcami, organizacjami pozarządowymi "Polityka na młodych językach"  - podkreśliła Ewa Chmielewska.

Podczas obchodów nie zabraknie muzyki. W konkursie "daNuta" zmierzą się zespoły młodzieżowe.

- W Piwnicy Kany 12 maja zaprezentują się zespoły wykonujące różnorodny repertuar: od folku, poprzez poezję śpiewaną po ostrego rocka. Każdy może przyjść na koncert konkursowy oraz sobotni finał, kiedy to z ośmiu zgłoszonych zespołów wyłonimy trzy, które otrzymają profesjonalną apkę i promocję - mówił Maciej Ławicki, przedstawiciel Ogrodów Kultury, partnera wydarzenia.

Na 17 maja o godz. 11.40 na Wydziale Humanistycznym zaplanowano debata "Migracje-szansa czy zagrożenie dla Europy?" z udziałem przedstawicieli UNHCR ONZ i naukowców.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Głównym organizatorem jest Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, patronat sprawuje marszałek województwa Olgierd Geblewicz i Narodowa Agencja Programu Erasmus Plus. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. materiały organizatora

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wokalne popisy na pl. Grunwaldzkim

Nekrologi

Sonda

Czy popierasz Marsz Równości?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie