Niedziela 17 października 2021r. 
REKLAMA

Młodzież w Europejskim Tygodniu

Data publikacji: 2017-05-08 20:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:40
Młodzież w Europejskim Tygodniu
 

Europejski Tydzień Młodzieży wystartuje w Szczecinie 9 maja i potrwa do 17 maja. W programie wiele ciekawych wydarzeń głównie dla młodzieży, ale nie tylko. Będą także atrakcje dla najmłodszych i całych rodzin.

Główne miejsce wydarzeń to Wały Chrobrego, ale także Muzeum Narodowe, Zamek Książąt Pomorskich, Piwnica Kany i Uniwersytet Szczeciński. Okazją do spotkań będzie obchodzony 9 maja Dzień Europy. Na ten dzień Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Szczecin przygotowuje od godz. 12 imprezy na Wałach Chrobrego.

- Dzień Europy jest co roku efektowny i widowiskowy. W tym roku będzie też huczny. Dlaczego? Żeby się dowiedzieć zapraszamy na Wały Chrobrego - zachęcała podczas środowej konferencji prasowej Olga Łozińska z Europe Direct Szczecin. - W księgarni Fika w Muzeum Narodowym odbędzie się spotkanie z bajką europejską. Przygotowaliśmy tam również dla dzieci i młodzieży Naukowy Dzień Europy z Szalonym Profesorem. Tematem przewodnim będzie zamrażanie i podpalanie. Uczestnicy zwiedzą też wystawę interaktywną Miasto Nauki.

O godz. 12.30 zaplanowano wypuszczenie w niebo kolorowych balonów z życzeniami dla Europy.

- Życzenia na karteczkach przygotują dzieci. Od pięciu lat organizowania tego wydarzenia, wypuszczanie balonów jest jego stałym, radosnym elementem. Dzieci piszą, żeby w Europie panował pokój, żeby mieszkańcy się lubili, a Europa się rozwijała - powiedziała Małgorzata Ludwiczek, dyrektor Punku Informacji Europe Direct Szczecin.

Rowerowy Mobilny Eurodesk odbędzie się 10 maja. Młodzież wraz z europejskimi uczestnikami programu Erasmus Plus  tego dnia odwiedzi Akademię Sztuki oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi i Centrum Kształcenia Sportowego.

-  Młodzi ludzie chcą, żeby ktoś ich wysłuchał, usłyszał jakie mają problemy i co jest dla nich ważne. Dlatego 12 maja na Zamku Książąt Pomorskich odbędzie się ich panel dyskusyjny z politykami, samorządowcami, organizacjami pozarządowymi "Polityka na młodych językach"  - podkreśliła Ewa Chmielewska.

Podczas obchodów nie zabraknie muzyki. W konkursie "daNuta" zmierzą się zespoły młodzieżowe.

- W Piwnicy Kany 12 maja zaprezentują się zespoły wykonujące różnorodny repertuar: od folku, poprzez poezję śpiewaną po ostrego rocka. Każdy może przyjść na koncert konkursowy oraz sobotni finał, kiedy to z ośmiu zgłoszonych zespołów wyłonimy trzy, które otrzymają profesjonalną apkę i promocję - mówił Maciej Ławicki, przedstawiciel Ogrodów Kultury, partnera wydarzenia.

Na 17 maja o godz. 11.40 na Wydziale Humanistycznym zaplanowano debata "Migracje-szansa czy zagrożenie dla Europy?" z udziałem przedstawicieli UNHCR ONZ i naukowców.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Głównym organizatorem jest Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, patronat sprawuje marszałek województwa Olgierd Geblewicz i Narodowa Agencja Programu Erasmus Plus. ©℗

Elżbieta Kubera

Fot. materiały organizatora

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ