Poseł Piotr Misiło, były lider szczecińskiej Nowoczesnej, obecnie w klubie Platformy Obywatelskiej - Koalicji Obywatelskiej, zapowiedział, że będzie dążył do obniżenia temperatury politycznego sporu. Potępił także Piotra Rybaka, który w rocznicę wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz zorganizował tam demonstrację, podczas której miał wykrzykiwać antysemickie hasła.
- Zabójstwo prezydenta Adamowicza wstrząsnęło chyba nami wszystkimi - mówił Misiło. - To była jedna z najsmutniejszych chwil w moim życiu. Wysłałem do naczelnego Polskiego Radia tweeta, napisałem mu na Facebooku, że wybaczam i sam proszę o wybaczenie, ponieważ wielokrotnie w twardy sposób, także w niewybredny sposób, mówiłem o goebbelsowskiej propagandzie. Zdania w sprawie meritum nie zmieniam, ale ponieważ zawsze trzeba zacząć od siebie, to chciałem powiedzieć, że postaram się najbardziej jak mogę tonować tę debatę w przestrzeni publicznej. Śmierć prezydenta naprawdę mocno mną wstrząsnęła. I aby temperatura sporu opadła, my, politycy, powinniśmy zacząć od siebie.
Poseł ogłosił konkurs literacki dla szkół średnich pod hasłem "Mowa nienawiści - jak pogodzić Polaków?". Nagrodą jest wyjazd do Sejmu. Misiło czeka na propozycje do 17 marca, prace należy wysyłać na adres: piotr.misilo@sejm.pl.
- Wstrząsnęło mną także to, co działo się przed obozem w Auschwitz, bo to, co wyczyniał tam Piotr Rybak ze swoimi kolegami, jest czymś nieakceptowalnym na żadnym poziomie - dodawał polityk. - Stąd mój apel do ministra Brudzińskiego, aby eliminować z życia publicznego takie jednostki. Miejsce Rybaka jest w więzieniu.
Do kwestii antysemickich odniósł się także Albin Majkowski, wiceprzewodniczący Żydowskiej Gminy Wyznaniowej w Szczecinie
- Nasze środowisko w Dzień Holocaustu zorganizowało debatę na temat mowy nienawiści w kontekście wydarzeń sprzed ponad 70 lat - opowiadał. - Nie mówimy, że historia się powtarza, bo nie ma takiej możliwości, my mówimy, że nie wszyscy biorą lekcję z historii, niektórzy nadgorliwcy wyprzedzają myśli i idee swoich fanatycznych przywódców. Po naszym wykładzie, który wygłosił Andrzej Kotula, na jednym z portali pojawiło się jego streszczenie. Niestety, pod tym artykułem pojawiła się fala nienawiści.
Incydent z udziałem Rybaka Majkowski uznał za niedopuszczalny. Stwierdził, że to, że Rybak (który odsiedział wyrok więzienia za spalenia kukły Żyda) ponownie nie trafił do więzienia, jest oznaką słabości państwa.
- Użyjemy wszystkich dostępnych środków w państwie prawa do tego, aby reagować na takie sytuacje - stwierdził.
Do incydentu pod Auschwitz wielokrotnie na Twitterze odnosił się Joachim Brudziński, minister spraw wewnętrznych i administracji. Rybaka i jego zwolenników określił mianem "zdrowo szurniętych głupków". Napisał także: "W pełni rozumiem i w pełni utożsamiam się z oburzeniem kombatantów i wszystkich zbulwersowanych, oczywistą prowokacją nacjonalistów przed obozem w Auschwitz, w dniu upamiętnienia ofiar Holokaustu. Ale żyjemy w Państwie prawa, zgromadzenie, decyzją władz samorządowych, było legalne".
©℗
(as)
Fot. Robert Stachnik (arch.)