sobota, 25 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Marszałek przy chanukowych świecach

Marszałek przy chanukowych świecach

Marszałek przy chanukowych świecach
Data publikacji: 2018-12-03 18:07
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-13 01:02
Wywietleń: 1174 364795

Tradycyjnie przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie zapalili w poniedziałek (3 grudnia) chanukową świecę w oknie gabinetu marszałka województwa w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. 

Chanuka, doroczne Święto Odnowienia i Święto Świateł w religii żydowskiej, upamiętniające powstanie Machabeuszów, wyzwolenie z niewoli i odnowienie Świątyni Jerozolimskiej, rozpoczęło się wieczorem 2 grudnia, a zakończy wraz z zachodem słońca 10 bm. Z Chanuką związany jest rytuał zapalania świateł, świec lub lampek oliwnych, umieszczonych na specjalnym chanukowym świeczniku – chanukii, który powinien być ustawiony na zewnątrz domu, ewentualnie w pobliżu drzwi lub okna. 

W poniedziałkowym spotkaniu w Urzędzie Marszałkowskim uczestniczyli przedstawiciele Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Szczecinie: Mikołaj Rozen i Albin Majkowski,marszałek Olgierd Geblewicz oraz Stanisław Wziątek, członek Zarządu Województwa.

– Pomorze Zachodnie jest regionem różnorodnym, bogatym kulturowo i religijnie. Zależy nam na podkreślaniu naszego szacunku i otwartości do różnych kultur i religii – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.

Chanukija została ustawiona na parapecie okna w gabinecie marszałka, a Mikołaj Rozen odczytał błogosławieństwo.

(g)

Fot. UMWZ

 

 

Marszałek przy chanukowych świecach Marszałek przy chanukowych świecach

Komentarze

dla Oj-Oj
on NIE pokazuje czy ma, bo kto to sprawdzi? ty, ja? jak nawet zademonstruje? to czy to "prawdziwy" bedzie ten DOWOD? On taki : na lewo a moze na prawo, NIE lepjej do przodu - NIE-NIE- do tylu najlepiej. i tak leci czas do "wypasionej emeryturki!!!!"
2019-01-11 18:53:54
A kiedy... Pan Geblewicz
Przyjmie w Urzedzie Marszalkowskim i Biskupa Dziege - by tez cos Zapalil i "Poswiecil" czy po-kropil...??
2018-12-04 23:33:03
AXA
Myślałam, że p. Wziątek ma lepiej pod kopułą poukładane. Niestety zawiodłam się. Następnym razem na niego nie zagłosuję. PA, pa...
2018-12-04 12:57:30
OBRZYDLIWOŚĆ
Obrzydliwość po stokroć !
2018-12-04 10:39:25
Marta
Czy tego Gebelsa już do reszty PO...?
2018-12-04 08:59:19
stop
religie to zło
2018-12-04 08:32:11
hm
Co na to straż pożarna i inspektor bhp?
2018-12-04 06:56:09
A czy Marszalek tych Panow Zaprosil...
Czy tak Sami "wpakowali sie" jak......??? To ja tez jutro przyjde z Gromnica...!
2018-12-04 00:46:33
januszmaj
ciekawe chamie, czy pejsaci przełamią się opłatkiem
2018-12-04 00:32:40
A moze ...
By tak wszystkie Religie PO-wpuszczec do Gabinetu Marszalka... nawet ta z Krowami, to moze w koncu Marszalek przestanie byc Ateista ? Tzn. nawroci czy zawroci sie i na po-czatek po-jdzie w slady... Prezydenta Miasta - stajac sie rowniez bez-Partyjnym !!
2018-12-03 23:34:08
sprawdzam!
Brawo panie marszałku! Kto by się tego spodziewał po oświeconym liberale. 6 maja przyszłego roku rozpoczynamy ramadan. Mam nadzieję, że będzie pan pościł przez miesiąc razem z wyznawcami Islamu. W końcu Pomorze Zachodnie jest regionem różnorodnym, bogatym kulturowo i religijnie. I zależy nam na podkreślaniu naszego szacunku i otwartości do różnych kultur i religii, prawda?
2018-12-03 20:39:45
aj waj
I jak tu nie zgodzić się z tymi którzy twierdzą że PIS i PO to jedno i to samo - oni niczym się nie różnią!?
2018-12-03 19:31:01
Jazon
A kiedy ci specjaliści od poprawności zarżną na Zamku baranka n a chwałę islamu? Przecież Państwo Polskie jest świeckie. Czy to tylko teoria?
2018-12-03 19:12:04
Oj-Oj
a czy on jest zezany, bo jak NIE to to jest NIEWAZNE!!!! a tylko przedstawienie nie-publiczne!!!!
2018-12-03 18:32:58