środa, 22 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miś Wojtek na Krzekowie?

Miś Wojtek na Krzekowie?

Miś Wojtek na Krzekowie?
Data publikacji: 2015-11-08 20:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:45
Wywietleń: 3457 36255

Rozmowa z Joanną Pieciukiewicz, pomysłodawczynią budowy pomnika Misia Wojtka w Szczecinie 

- W ten weekend odsłonięto pomnik Misia Wojtka w Edynburgu. Ty od pewnego czasu lansujesz pomysł wystawienia pomnika słynnego misia - wojaka w Szczecinie. Skąd fascynacja tą postacią? 

- Podczas realizacji filmu „Honor Generała" o generale Stanisławie Sosabowskim zaprzyjaźniłam się z Holendrem Ericiem van Tilbeurgh - założycielem Fundacji „Wojtek -polscy żołnierze walczący na frontach Europy Zachodniej". To Eric opowiedział mi o Niedźwiedziu Wojtku, który stał się dla niego symbolem - wszystkich tęsknot żołnierzy, którzy walczyli o Ojczyznę na obcej ziemi a do Polski nie powrócili. Przypomnijmy, że mały, brunatny niedźwiadek został odkupiony przez polskich żołnierzy armii gen. Władysława Andersa w kwietniu 1942 roku w Iranie za parę puszek konserw od napotkanego przypadkiem chłopca. Miś w bardzo szybkim czasie zaprzyjaźnił się z żołnierzami  i został oficjalnie wpisany na listę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w stopniu szeregowca, a potem kaprala, towarzyszył swojej jednostce przez cały szlak bojowy. Po wojnie 22 Kompania wraz z misiem Wojtkiem została przetransportowana do Glasgow w Szkocji. Po demobilizacji jednostki podjęto decyzję o oddaniu go do ogrodu zoologicznego w szkockim Edynburgu, gdzie trafił 15 listopada 1947 roku. 

- Pomnik Wojtka miałby stanąć na Krzekowie... 

- Już jako radna Osiedla Krzekowo - Bezrzecze poszłam z Januszem Fertem i Wojtkiem Braciszewskim z Zarządu Rady obejrzeć teren przy Żołnierskiej. Mieszkańcy naszego osiedla coraz częściej się skarżyli, że mimo rozbudowy Krzekowa nie ma szkoły ani żadnego miejsca wypoczynku, spotkań, placu zabaw. I tak oglądamy sobie te chaszcze. Ja mówię, to może Wojtek? I tak zaczęły się nasze marzenie o wyjątkowym zakątku z Wojtkiem w roli głównej. 

(lem) 

Fot. Michał Dwojewski 

Na zdjęciu: Jacek,Samuel Oliwia Dwojewscy, dzieci mieszkającego w Edynburgu szczecinianina Michała Dwojewskiego, przed odsłoniętym w sobotę pomnikiem.

Więcej w poniedziałkowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego i e-wydaniu

Miś Wojtek na Krzekowie?

Komentarze

SromotnikBezwstydny
Jestem ZA ! Wojtek zamiast Kaczyńskiego !!!
2015-11-10 08:04:03
Artur
Militarne krzekowo i niespełnione ambicje wojskowe przewodniczącego :)
2015-11-10 07:54:13
Janusz M.
Szanowni przedmówcy Porąbało Was ,co wy chcecie od tej kobiety lub tego pomnika.Poza Polską ludzie nawet obco krajowcy potrafią lepiej wypowiadać się o symbolach które przypominają i są związane z naszą ojczyzną .Osoba która wypowiada się o misiu islamiście ,chyba jest małolatem który nie zna kompletnie historii Polski .To może chce żeby w Szczecinie znajdujących na dawnych ziemiach III rzeszy powstał pomnik nażizmu to jest chore. Ja się pytam czy tacy Polacy jak te osoby potrafią choć złożyć godnie naszą flagę a nie cisnąc ją zwiniętą gdzieś w ciemny kąt.LUDZIE obódżcie się bez drobnych symbolów polskości Polski nie będzie .Mi się wydaje i to wiem ze takim symbolem był miś Wojtek P.S .No i lepsze takie pomniki i rzeżby niż jakaś plastikowa Fryga
2015-11-09 14:56:01
rob
Porabalo kobiete???
2015-11-09 09:52:51
Miś
Jakoś trzeba w życiu zaistnieć, żeby potem robić dalszą karierę medialną lub polityczną. A zaistnieć można na różne sposoby...
2015-11-09 09:07:18
??? ..a co ma Miś Wojtek wspólnego z miastem Szczecin?
.. to miasto w czasach gdy Miś "walczył" było niemieckie. Pan z Holandii "stał się dla niego symbolem - wszystkich tęsknot żołnierzy, którzy walczyli o Ojczyznę na obcej ziemi a do Polski nie powrócili".. chyba "lekko" przesadził.. miś-islamista przecież, nigdy Polski nie widział to... Ale pomysł dobry - pomnik może spokojnie symbolizować Pomoc dla Ludu Bliskiego Wschodu - idealnie wpisuje się w dzisiejsze czasy. To teraz akcja na Fejsie: Pomnik dla Misia nie dla Kaczora!!
2015-11-09 06:25:57

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie