Środa, 21 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Miś Wojtek na Krzekowie?

Data publikacji: 08 listopada 2015 r. 20:21
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:33
Miś Wojtek na Krzekowie?
 

Rozmowa z Joanną Pieciukiewicz, pomysłodawczynią budowy pomnika Misia Wojtka w Szczecinie 

- W ten weekend odsłonięto pomnik Misia Wojtka w Edynburgu. Ty od pewnego czasu lansujesz pomysł wystawienia pomnika słynnego misia - wojaka w Szczecinie. Skąd fascynacja tą postacią? 

- Podczas realizacji filmu „Honor Generała" o generale Stanisławie Sosabowskim zaprzyjaźniłam się z Holendrem Ericiem van Tilbeurgh - założycielem Fundacji „Wojtek -polscy żołnierze walczący na frontach Europy Zachodniej". To Eric opowiedział mi o Niedźwiedziu Wojtku, który stał się dla niego symbolem - wszystkich tęsknot żołnierzy, którzy walczyli o Ojczyznę na obcej ziemi a do Polski nie powrócili. Przypomnijmy, że mały, brunatny niedźwiadek został odkupiony przez polskich żołnierzy armii gen. Władysława Andersa w kwietniu 1942 roku w Iranie za parę puszek konserw od napotkanego przypadkiem chłopca. Miś w bardzo szybkim czasie zaprzyjaźnił się z żołnierzami  i został oficjalnie wpisany na listę 22 Kompanii Zaopatrywania Artylerii w stopniu szeregowca, a potem kaprala, towarzyszył swojej jednostce przez cały szlak bojowy. Po wojnie 22 Kompania wraz z misiem Wojtkiem została przetransportowana do Glasgow w Szkocji. Po demobilizacji jednostki podjęto decyzję o oddaniu go do ogrodu zoologicznego w szkockim Edynburgu, gdzie trafił 15 listopada 1947 roku. 

- Pomnik Wojtka miałby stanąć na Krzekowie... 

- Już jako radna Osiedla Krzekowo - Bezrzecze poszłam z Januszem Fertem i Wojtkiem Braciszewskim z Zarządu Rady obejrzeć teren przy Żołnierskiej. Mieszkańcy naszego osiedla coraz częściej się skarżyli, że mimo rozbudowy Krzekowa nie ma szkoły ani żadnego miejsca wypoczynku, spotkań, placu zabaw. I tak oglądamy sobie te chaszcze. Ja mówię, to może Wojtek? I tak zaczęły się nasze marzenie o wyjątkowym zakątku z Wojtkiem w roli głównej. 

(lem) 

Fot. Michał Dwojewski 

Na zdjęciu: Jacek,Samuel Oliwia Dwojewscy, dzieci mieszkającego w Edynburgu szczecinianina Michała Dwojewskiego, przed odsłoniętym w sobotę pomnikiem.

Więcej w poniedziałkowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego i e-wydaniu

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

SromotnikBezwstydny
2015-11-10 08:04:03
Jestem ZA ! Wojtek zamiast Kaczyńskiego !!!
Artur
2015-11-10 07:54:13
Militarne krzekowo i niespełnione ambicje wojskowe przewodniczącego :)
Janusz M.
2015-11-09 14:56:01
Szanowni przedmówcy Porąbało Was ,co wy chcecie od tej kobiety lub tego pomnika.Poza Polską ludzie nawet obco krajowcy potrafią lepiej wypowiadać się o symbolach które przypominają i są związane z naszą ojczyzną .Osoba która wypowiada się o misiu islamiście ,chyba jest małolatem który nie zna kompletnie historii Polski .To może chce żeby w Szczecinie znajdujących na dawnych ziemiach III rzeszy powstał pomnik nażizmu to jest chore. Ja się pytam czy tacy Polacy jak te osoby potrafią choć złożyć godnie naszą flagę a nie cisnąc ją zwiniętą gdzieś w ciemny kąt.LUDZIE obódżcie się bez drobnych symbolów polskości Polski nie będzie .Mi się wydaje i to wiem ze takim symbolem był miś Wojtek P.S .No i lepsze takie pomniki i rzeżby niż jakaś plastikowa Fryga
rob
2015-11-09 09:52:51
Porabalo kobiete???
Miś
2015-11-09 09:07:18
Jakoś trzeba w życiu zaistnieć, żeby potem robić dalszą karierę medialną lub polityczną. A zaistnieć można na różne sposoby...
??? ..a co ma Miś Wojtek wspólnego z miastem Szczecin?
2015-11-09 06:25:57
.. to miasto w czasach gdy Miś "walczył" było niemieckie. Pan z Holandii "stał się dla niego symbolem - wszystkich tęsknot żołnierzy, którzy walczyli o Ojczyznę na obcej ziemi a do Polski nie powrócili".. chyba "lekko" przesadził.. miś-islamista przecież, nigdy Polski nie widział to... Ale pomysł dobry - pomnik może spokojnie symbolizować Pomoc dla Ludu Bliskiego Wschodu - idealnie wpisuje się w dzisiejsze czasy. To teraz akcja na Fejsie: Pomnik dla Misia nie dla Kaczora!!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA