Sobota, 18 maja 2024 r. 
REKLAMA

Pomnikowy spór i nowy mur

Data publikacji: 27 października 2015 r. 17:21
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:32
Pomnikowy spór i nowy mur
 

Na wtorkową sesję radnych Szczecina wróciła sprawa inicjatywy budowy pomnika byłego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego na skwerze jego imienia naprzeciwko Bramy Królewskiej. Trafił bowiem do jej porządku obrad projekt obywatelski uchwały, wspierany przez klub radnych Platformy Obywatelskiej, w sprawie uchylenia uchwały rady miasta z lipca tego roku wyrażającej na to zgodę. Zbiórkę podpisów przeciwko upamiętnianiu nieżyjącego Lecha Kaczyńskiego zainicjowali działacze lokalnych struktur Partii Razem.

O rozpatrzenie projektu w pakiecie uchwał w pierwszej kolejności wnioskował Łukasz Tyszler, szef klubu radnych PO, ale kontrwniosek zgłosił w imieniu klubu PiS Piotr Jania. Dyskusja o inicjatywie wzniesienia pomnika Lecha Kaczyńskiego i głosowanie nad obywatelskim projektem uchylenia lipcowej uchwały będzie więc jednym z ostatnich punktów w programie obrad.

Przeciwnicy budowy pomnika podnoszą, że uzasadnienie uchwały, jaką radni przegłosowali w lipcu br., nie spełnia wymogów obiektywizmu, a – tu cytat – „ocena dokonań Lecha Kaczyńskiego w nim zawarta jest subiektywna i ideologiczna”. Wskazują na oburzenie, jakie wywołała wśród szczecinian sama sugestia co do lokalizacji monumentu w przestrzeni publicznej uznawanej powszechnie za stały element krajobrazu w dotychczasowej jego formie. Kwestionują jednocześnie legalność wzniesienia pomnika w tym miejscu, bo według zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu obowiązuje zakaz wprowadzania na nim nowej zabudowy (nie dotyczy on tylko obiektów podziemnych). I przywołują w tym kontekście precyzyjny zapis art. 3 Prawa budowlanego, który wprost uznaje pomnik za budowlę.

- Ta uchwała podjęta została w trybie skandalicznym i niedemokratycznym. I jest próbą wyłącznie uhonorowania na na siłę swojego politycznego idola wbrew głosom mieszkańców. Skoro szliście do wyborów, wygranych w miniona niedzielę, z hasłem „Obywatele dyskutują”, to dajcie przykład, że to nie pustosłowie.– mówiła Dorota Sanecka z Partii Razem w imieniu wnioskodawców projektu, pod którym podpisało się niemal 6 tys. osób. – Nie zamyka to drogi dla pomnika, ale otworzy drogę do konsultacji społecznych w tej sprawie.

Bartłomiej Sochański, były radny i prezydent Szczecina dziękował z mównicy w sali sesyjnej we wtorek obecnie rządzącej koalicji Bezpartyjni- PiS za lipcową uchwałę.

- To inicjatywa społecznego komitetu. A tu leży prawie 6 tys. podpisów poparcia dla tej idei (budowy pomnika – od red.}. Nie spierajmy się o liczby i nie przerzucajmy się nimi, ilu jest za, a ilu niechętnych – zwrócił się B. Sochański do reprezentantki grupy oponentów pomnika L. Kaczyńskiego. - Uznaliśmy argumenty wojewody co do miejsca i braku zgody na tę lokalizację. Będzie ogłoszony konkurs i powstanie taki pomnik w innej lokalizacji. I będzie to pomnik piękny, z którego Szczecin będzie dumny – przekonywał i apelował, prosząc o rezygnację ze zmuszania radnych do ponownego głosowania, tym razem zgłoszonego przez grupę obywateli.  ©℗

Cały artykuł w środowym "Kurierze Szczecińskim" 

Mirosław WINCONEK

Fot.: Robert STACHNIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Karol
2015-10-28 10:13:51
@ Paweł A ile osób podpisało się pod rzekomo obywatelskim projektem "uchwały pomnikowej" i kto widział i weryfikował te podpisy?
Paweł
2015-10-28 09:07:22
Szczecin ma 385tys mieszkańców, podpisało się 6tys. Nie za mało trochę, żeby krzyczeć, że PiS nie słucha społeczeństwa? Przecież to 1,5%.
Pop
2015-10-28 08:19:35
Populizm przeciwko pomnikowi pomógł niektórym wspiąć się na wyżyny politycznej kariery....
śp.Stalin
2015-10-28 07:02:15
Działajcie a my prawdziwi normalni obywatele tego DUMNEGO miasta zamiast kwiatów i zniczy po prostu będziemy przynosić kartofle!!!!
Koniec
2015-10-28 06:53:50
Teraz rozżaleni działacze PO i Lewicy będą dążyć do konfrontacji i skłócenia Szczecinian. To bój ich ostatni.
do Gargamela
2015-10-27 23:22:39
Znowu? Marudzisz jak stara panna. Idź w końcu zrób sobie tę aborcję i invitro, zapal jointa i przestań nudzić.
do analfabetów
2015-10-27 23:18:09
Nauczcie się pisać, a później zamieszczajcie komentarze.
wojtek
2015-10-27 22:17:35
I bardzo dobrze, Lech Kaczyński jako pierwszy ostrzegał przed zakusami Putina, gdy naiwniak Tusk robił do niego słodkie oczka, również był bardzo sceptyczny wobec szybkiego wprowadzenia Euro w 2011, za którym nóżkami przebierał już Donald.
Gargamel
2015-10-27 21:38:00
Już się zaczyna... PiS owszem będzie słuchać obywateli, ale tylko tego jedynego słusznego głosu. Tak więc zaraz podniosą łby nawiedzeni zbiorą na szybko podpisy i już - hyc - aborcja zakazana, invitro zakazane, a za posiadanie marihuany 10 lat bezwzględnego więzienia. No i oczywiście geje skierowani na przymusowe leczenie, a który nie pójdzie tego na spalą na stosie. Szykują się 4 lata zacofanego ciemnogrodu wybranego przez motłoch, który nie powinien mieć prawa głosu. Dupo- a nie demokracja!
Kaczor
2015-10-27 20:56:20
Przyzyvzqjamyn się karzemy musi dać na tace i pamiętać o Lechu na Wawelu bez reklamy browaru "zimy Lech " pokochmy ich bardziej niż oni sami.... Kukiz ma racje 2 lata i sami zniszczą swoich wyborców. Co zrobić pani w mocherowym berecie,na dzisiejszejszej sesji rady miasta Szczecin co nie odnotował żaden dziennikarz , krzyczała ze Artur Szlabawka pozbawił jej mieszkanie i innych dóbr doczesnych ! Tylko dziennikarze spali w tym czasie na FB :) jaka polityka tacy dziennikarze :(
Noname
2015-10-27 16:59:07
Znaczy generalnie w kampanii wyborczej PiS mówiło, że jedynie ono będzie słuchało obywateli i działało zgodnie z ich wolą, a w Ciecinie radni PiS-u mają tych samych obywateli głęboko w ...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA