Środa 05 października 2022r. 
REKLAMA

Ministrowie Polski i Niemiec deklarują współpracę w sprawie katastrofy na Odrze

Data publikacji: 2022-08-14 21:47
Ostatnia aktualizacja: 2022-08-16 12:24
Ministrowie Polski i Niemiec deklarują współpracę w sprawie katastrofy na Odrze
Minister Anna Moskwa i minister Steffi Lemke podkreślają: wymiana informacji jest ważna.  Fot. Ryszard Pakieser  

Do tej pory w próbkach z Odry nie stwierdzono rtęci, potrzebna jest lepsza komunikacja polsko-niemiecka, Niemcy tak jak Polacy postawią na rzece zapory - to główne konkluzje z niedzielnego spotkania minister klimatu i środowiska Anny Moskwy oraz niemieckiej federalnej minister środowiska Steffi Lemke w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie. Konsultacje były konieczne ze względu na katastrofę ekologiczną na Odrze. 

- Od początku identyfikacji zagrożenia pobierane są próbki wody - poinformowała A. Moskwa. - Na dzisiaj to ponad 150 próbek. Wszystkie laboratoria i instytucje pracują 24 godziny na dobę. Część próbek prześlemy do zagranicznych laboratoriów. Na dzisiaj żadne z badań nie potwierdziło obecności substancji toksycznych. Jednocześnie prowadzimy badania ryb. Rtęci ani metali ciężkich w pobranych próbkach nie stwierdzono. 

Minister dodała, że podczas niedzielnego spotkania ustalono specjalną ścieżkę wymiany próbek i informacji z niemieckimi instytucjami. Według niej konieczna jest wspólna dyskusja na temat wyników badań, które przeprowadzają Polacy i Niemcy. Priorytet to "ciągła wymiana informacji i stała wymiana wniosków". 

- Z dzisiejszej rozmowy wynika, ze bardzo ważne jest przekazywanie w odpowiednim czasie informacji, komunikatów. Dziś zrobiliśmy duży krok do przodu, żeby usprawnić tę sytuację. - mówiła S. Lemke. - W najbliższych godzinach i dniach będziemy jeszcze ściślej współpracowali. 

Polska i Niemcy - zapowiedziała niemiecka polityk - będą wymieniać informacje, będą pomagały sobie w usuwaniu śniętych ryb oraz w identyfikowaniu sprawcy katastrofy ekologicznej na Odrze.  

- Łańcuch przekazywania informacji musi być w przyszłości usprawniony - oceniła minister. 

W spotkaniu w Szczecinie uczestniczył też minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Mówił między innymi o zaporach, jakie stawiane są na terenie województwa zachodniopomorskiego. Pomagają one w usuwaniu śniętych ryb. 

- Stawiane są tutaj zapory, których funkcja i skuteczność zostały bardzo wysoko ocenione przez naszych rozmówców z Niemiec - powiedział A. Adamczyk. - Cieszę się z deklaracji państwa ministrów z Niemiec, że strona niemiecka już od jutra będzie instalowała tego typu zapory na zachodnim brzegu Odry. Oczywiście odpowiemy pozytywnie na prośby strony niemieckiej, dostarczymy tyle zapór, iloma tylko dysponuje straż pożarna. ©℗

Alan  Sasinowski

***

Wcześniejsza informacja

- Będziemy ze stroną niemiecką wymieniać się informacjami - powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, podczas niedzielnego spotkania z niemieckimi politykami dotyczącego skażenia Odry. Odbyło się ono w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Szczecinie.

Minister poinformowała, że do tej pory w próbkach z Odry nie odnaleziono rtęci ani innych metali ciężkich. Moskwa dodała też, że próbki będą badane również przez zagraniczne laboratoria.

Niemiecka minister ochrony środowiska Steffi Lemke powiedziała, że wymiana informacji między stroną polską a niemiecką jest bardzo ważna, szczególnie w tej trudnej sytuacji. Dodatkowo przyznała, że podczas niedzielnego spotkania uczyniono duży krok aby tę wymianę informacji usprawnić.

W naradzie uczestniczył również minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Ocenił on, że w województwie zachodniopomorskim w sposób wzorcowy stawiane są zapory na Odrze.  

(as, mj)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

FIGO
2022-08-16 22:01:22
Moderator wyciął to co groziło mi procesem. Dzięki Kurierowi. Napiszę tylko fragment tego co tam było . PO dało się wpuścić w fabrykę STS3 do produkcji tylko jednego produktu . Po wyssaniu kasy główny udziałowiec wycofał się z projektu zostawiając Polskę i PO na lodzie . Głupi PIS zamiast po dojściu do władzy olać sztandarowy , udupiony projekt PO , ratował przez wykup akcji , potem sztucznie utrzymywał , aby nie zwracać dotacji UE. Trzeba było to olać i niech PO oddaje !Teraz wina PIS-u !
klemens
2022-08-16 12:17:09
panie wezmą podbierak i przyłączą się do pospolitego ruszenia .
@ FIGO
2022-08-15 20:41:41
Forumowicze dziwią się ,że moderator tego forum jeszcze cokolwiek z twoich "wypocin" i tekstów obrażających dyskutantów publikuje :)) Jesteś tak charakterystyczny ,że aż przykro takie teksty tuzy intelektu rodem z PIS czytać , bo nikt o zdrowych zmysłach tego nie zniesie , no chyba że "zryte berety" z PIS to ok.:)))
FIGO
2022-08-15 19:06:26
Moderator wyciął mój komentarz odnośnie Stoczni i ST3. Jego prawo !
Rtęć
2022-08-15 17:51:09
No i gdzie jest ta rtęć? Tusk tak wszystkim opowiadał o rtęci której jak się okazało nie ma. I jak taki człowiek może wzbudzać zaifanie w Europie?
FIGO
2022-08-15 17:22:33
Do przygłupów z PO. Wygraliście ( raczej wygraliśmy , bo do 2010 r głosowałem na PO ,na Bronka już niestety nie ! ) wybory dwa razy z rzędu. Nikt Wam nie wypominał liczenia głosów , było pięknie , nie było COVID-19, nie było wojny , kryzys 2008 roku był już zapomniany i suweren zasadził Wam kopa w 2015 r. Najpierw Jądruś "wykończył" Bronka , a chwilę potem totalne "bęcki" od PIS-u ! No tacy świetni byliście , że wypieprzyli Was na śmietnik . Dziękujcie Schetynie, bo PO już by nie było ! .
Maksio
2022-08-15 17:22:01
Przecież Min. Moskwa to jest agentura rosyjska... Putin realizuje plan włożenia grubego klina między Polską a Niemcami. To jest tak oczywiste, że aż bezczelne... 😁
wito
2022-08-15 14:37:11
Kto pierwszy poczuł ten wytoczył.
czytelnik
2022-08-15 13:36:05
Konferencja w przedmiocie dramatu,w przedmiocie katastrofy środowiskowej a na twarzach pisowskich klakierów uśmiech od ucha do ucha.To oddaje w całej rozciągłości "powagę" tego jak rząd PiS podszedł do tej katastrofy.Mowa ciała Moskwy,Adamczyka a postawa i zachowanie na konferencji Niemieckich polityków to jakby dwa odrębne światy i dwie różne konferencje na różne tematy.Moskwę Adamczyka ściągnięto na kawkę i ploty-? Skandal.Buta arogancja PiSu
@ FIGO c.d.
2022-08-15 12:45:26
Dzięki ci najwierniejszy Trollu Kaczysyna za twoje trollowanie i nierząd PIS od 7 lat , który zrealizował swoje hasło wyborcze z 2015 roku " POLSKA W RUINIE" Mamy to!! odczuwamy na co dzień ! Dziękujemy . PIS owszem może wygrać wybory , jak głosy z Podkarpacia , Lubelszczyzny i Podlasia będą liczone potrójnie :))) A wiadomo doktryna PIS to : nie ważne jak głosowano , ważne kto głosy liczył ....Po wyborach "za twarz" i przed oblicze nie Kaczego , a niezawisłego sądu !!!
Gościówa do@Gościówa
2022-08-15 12:36:07
Nie traktuj innych jakby byli głupsi od ciebie, nie sposób. A teraz po rubelki zprdlj za wierszówkę.
FIGO c.d.
2022-08-15 11:35:56
Jako dawny wyborca SLD, potem Tuska , niestety oszukany w żywe oczy przez sprzedajnego frajera z wielkim żalem nie znajdując wsparcia w PIS-e ( ONI komuchami się brzydzą , i po latach widzę ,że mają rację !! ) z początkami silnej depresji opuściłem POLSKĘ. Dzisiaj mam wyłożone na problemy PO , SLD i innych Szymusiów vel żółta torba !. Trzymam kciuki za PIS i inteligencję Morawieckiego, który niczym HIMARS celnie okłada głupków . Jeszcze jedne wybory i zaleje WAS żółć ! Nie wygracie kłamiąc !
Edek
2022-08-15 11:28:54
Ta konferencja była bardzo potrzebna.Zostaly przedstawione z obu stron ustalenia i fakty na obecną chwilę. Zdementowano plotki o rtęci Konferencja POraz kolejny POkazala w co graja wielokrotnie POKOnani ze swoim guru tyfuskiem. Totalna kompromitacja tuska marszalkow z PO Bez przerwy sypia piach w tryby i na tej katastrofie chcą zbic kapital POlityczny w mysl zasady im gorzej tym lepiej. Trzeba zrobić wszystko żeby zminimalizowac skutki tej tragedii i złapać winowajce. Wszystkie ręce na POklad.
wysokie PH
2022-08-15 10:44:06
Niemcy chcą zatrzymania prac nad żeglownośćią Odry w połączeniu z terminalem kontenerowym w Świnoujściu. Sprawa rzekomej rtęci i Sztabu PO-Tuska bardzo im pomaga. Czego tu nie rozumiecie? By nie było tu niczego
Ehh
2022-08-15 10:22:19
Rząd Morawieckiego zawiódł po całości.
Dramat
2022-08-15 10:15:58
Konferencja to kompromitacja i bezczelna próba oszukania opinii publicznej,że tak naprawdę nic się wielkiego nie wydarzyło.Skrzętnie Moskwa,Adamczyk i Wojewoda dobierali słowa by nie używać określeń"katastrofa,tragedia" Niemcy wprost nazwali to co się wydarzyło i co o tym sądzą.Polscy politycy pisowscy jak mają to w zwyczaju brnęli w fałszywą nutę i narrację,że mają to pod kontrolą.Żenada -co i jak zakomunikowali opinii.Stek kłamstw i manipulacji PiS
A My...
2022-08-15 10:13:51
Moskwie nie wierzymy - wobec tego co Wyprawia obecnie na Ukrainie... ??/!
Badanie wody teraz
2022-08-15 10:13:00
Nic nie da, krytyczne były badania wody zaraz po skażeniu. Myślę że Polska celowo zwlekała z ustalaniem powodu. Niestety od 1989 roku nasza ojczyzna budowana jest jako kraj systemowo dysfunkcyjny. To celowa i perfidna aktywność tzw elit pokrągłostołowych. obudźcie się Polacy i przestańcie wybierać ludzi którzy szkodzą Polsce i Polakom, ludzi którzy budując Polin chcą de facto zniszczyć Polskę i Polaków, ludzi dla których polskość to nienormalność.
Rtęć jest
2022-08-15 10:08:28
Obecna w osadach dennych w Odrze. To efekt rabunkowego modelu uprzemysłowienia które w Europie zachodniej trwało do ok lat 70 a w krajach komunistycznych do końca trwania komunizmu (upadek przemysłu ciężkiego) za te rtęć w Odrze odpowiada tak NRD jak i PRL. Dopóki się tego nie rusza to jest to w miarę nieaktywne.
do @ Gościówa
2022-08-15 09:58:16
Vogel będzie się "oburzał"? Przecież obecny rząd "Voglów" napir..a w Polskę i Urbana za pomocą EU także. Odżył wieczny "Drang nach Osten" z okazji wojny USA - Rosja przy pomocy Ukrainy (kto olał Minsk"? dwukrotnie?). 100 miliardów na Bundeswehr-ę w "rug-zug" zostało zatwierdzone, następny zamiar to utworzenie "sił zbrojnych EU" pod przewodnictwem ....?
Myśl
2022-08-15 09:51:02
Pani Moskwa głównie gloryfikowała spóźnione działania rządu. Pani Lemke przynajmniej podziękowała ludziom ratującym rzekę. Pan Adamczyk plótł androny. Pan Vogel nie mógł odpowiedzieć w sprawie poziomu rtęci, bo nie zadano mu o to pytania w j. niemieckim. Zatrudnili odpowiedniego tłumacza? Tymczasem rzeka i jej środowisko umiera. Może to nawet pasować władzy, bo che mieć drogę wodną, a nie rzekę. Dobro społeczeństwa polskiego (i niemieckiego) jej nie interesuje, ważny jest interes patii władzy.
@FIGO
2022-08-15 09:41:58
Bredzisz. Rząd PiS zniszczył w naszym regionie wiele firm, m.in. fabrykę ST3 Offshore i Morską Stocznię Remontową w Świnoujściu. Stępka jak rdzewiała tak rdzewieje. Zachodnia Obwodnica Szczecina, którą już dawno miały jeździć samochody nie ma nawet metra. A teraz jeszcze zamordowali życie w Odrze. Nikt tu już nie chce pisowskich kłamstw i niespełnionych obietnic.
FIGO
2022-08-15 08:54:33
Nie którym durniom marzy się iskierka . Będziesz miał wybory i przekonasz się co normalni ludzie w zachodniopomorskim wybiorą . Może rzeczywiście w Szczecinie pozostała już tylko stara SB-ecja , Komuniści i złodzieje. To rozumiem ! Całe rodzinki będą głosowały, aby znowu rozkraść i zabrać 500+ ,i inne projekty socjalne .Rząd PIS uratował wielu przedsiębiorców przed katastrofą finansową w czasie " akcji COVID-19 " . Z perspektywy czasu można to było normalnie przeżyć , bez napinki ! Kto wiedział
Moskwa kłamie
2022-08-15 08:52:53
Niemcy wyraźnie potwierdzili obecność rtęci w Odrze.
Gościówa
2022-08-15 08:07:40
"Dziś zrobiliśmy duży krok do przodu, żeby usprawnić tę sytuację." Taa, Axel Vogel: "To jest oburzające! Zostałem poproszony przez tłumacza o rzekomy cytat ode mnie, że woda z Odry poparzy ci ręce. Zareagowałem na to i wyjaśniłem wartości pH; Nie pytano mnie o poziomy rtęci."
zapił.
2022-08-15 07:21:12
Najprawdopodobniej jakiś pisowiec w pisowskiej kopalni zapił i wypuścił za dużo zasolonej wody.
To My
2022-08-15 01:09:45
Ludzie w Zachodniopomorskiem już są tak źli na obecną władze że brakuje tylko iskry. ONI to czują! Takiej ilości policji która ochraniała kolumny limuzyn i budynek wojewódzki to nie widziałem od protestów kobiet. Ciekawe jak udało się ściągnąć ich tu tak szybko czyli w jakieś 4 dni od kiedy dowiedział się bankster Mateuszek. Tak szybko działa nasza władza ludowa. Ciekawe kiedy by zaczęli działać gdyby opozycja nie krzyczała protestowała. Arogancja władzy i tych misiewiczów jest ogromna.
1986
2022-08-15 00:55:17
Mamy do czynienia z ogromną katastrofa biologiczną. Z informacji świadków i dokumentów wynika że od 18 dni. Dopiero teraz jak ktoś wysoki rangą władzy dał zielone światło jest jakaś reakcja. Przecież to przypomina wydarzenia z czasu katastrofy Czarnobyla gdy społeczeństwo miało nie wiedzieć. A Wy tu o jakiś Tuskach Voglach Geblewiczach. Przecież wyraźnie widać że to piszą "trolle z Nowogrodzkiej" i to pewnie za pieniądze z naszych podatków.
Artykuły
2022-08-15 00:53:37
Kurier Szczeciński pisze o nie stwierdzonej rtęci w Odrze a głos Szczeciński opowiada o wykryciu rtęci to który artykuł jest prawdziwy.
Peówa
2022-08-15 00:26:17
Tusku odeńc, ale sie ośmieszyłeś! Zemnie tesz wszyscy sie śmiejom!
Hans Stettke
2022-08-14 22:58:45
Niemcy dowiedzieli się na konferencji że do zbierania padniętych ryb Polacy wykorzystują zapory. Jak dotąd widać nie mieli jak dotąd takich rozwiązań bo od jutra Polska ma Niemcom dostarczyć takie zapory. Dlaczego podczas Sztabu Kryzysowego Tusk i jego pomocnicy z urzędów marszałkowskich nie podjęli się takich propozycji dla Niemców. Być może myśleli że rtęć przeżre zapory na rzece
Popijają kawkę..
2022-08-14 22:38:48
Zobaczycie jakie odszkodowanie będziemy płacić Niemcom przez nieudolność PIS-PRLki minka Zbynkowi Zero zrzednie :)))
Romek
2022-08-14 22:36:28
Spotkanie rządowe polsko-niemieckie w Szczecinie? Przecież wczoraj sztab Tuska, Polak i Geblewicza już wszystko ustalił, jak to się mówi rtęć się rozlała i redaktor Piasecki jest 300 metrów od Odry w Szczecinie i nie wie czy może przejsć przez Most Długi bo są wyziewy rtęci
Rtęć
2022-08-14 22:32:37
Marszałek Geblewicz polecił przesyłać do siebie zdjęcia śniętych ryb, na tej podstawie będzie reagował na kryzys ekologiczny. Przesyłajcie także na jego adres zdjęcia rtęci z Odry bo Donald Tusk je potrzebuje do dokumentacji w ramach swojego Sztabu Kryzysowego
PO_jebane
2022-08-14 22:17:42
„To jednak prawda. Axel Vogel minister rolnictwa i środowiska landu Brandenburgia w bezpośredniej rozmowie ze mną potwierdził, że stężenie rtęci w Odrze było tak wysokie, że nie można było określić skali. Nie ma jeszcze badań samych ryb. Strona niemiecka ma mieć je jeszcze dziś” – Wczoraj (w czwartek ) Vogel powiedział mi w bezpośredniej rozmowie, że stężenie jest tak wysokie, że skala tego nie ogarnia "

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA