piątek, 05 czerwca 2020.
Strona główna > Wiadomości > Mina już poza Świnoujściem!

Mina już poza Świnoujściem! [GALERIA, FILM]

Mina już poza Świnoujściem!
Data publikacji: 2019-07-14 09:40
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-13 15:04
Wywietleń: 2056 402563

Wiele służb zaangażowano w akcję transportu miny z Zalewu Szczecińskiego na poligon na Bałtyku. Jeszcze przed g. 9 ORP Flaming wraz niebezpiecznym materiałem minął główki świnoujskich falochronów i popłynął w morze. W tym czasie wzdłuż wybrzeża na wyspach Wolin, Uznam i Karsibór zapadła cisza. Ludność z bloków położonych najbliżej wybrzeża została ewakuowana. Stanęły promy. Wstrzymano ruch na torze wodnym.

Akcją neutralizacji brytyjskiej miny Mark Wymiary (walec o średnicy 0,45 m i długości 2,6 m, waga 750 kg - w tym 425 kg materiału wybuchowego) z okresu II wojny światowej zajęły się siły 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Z rana ewakuowano mieszkańców bloków przy wybrzeżu, a także pracowników świnoujskiej mariny. Nie można było również wchodzić na plażę i falochrony. Wszystkiego pilnowała policja. W tych miejscach w Świnoujściu ruch zamarł. Od rana na torze wodnym kursowały łodzie ratownicze i policyjne. Po g. 8.30 mina została przetransportowana kanałem portowym, przez centrum Świnoujścia. Podjęciem niebezpiecznego ładunku zajęli się marynarze z ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz Grupa Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Minę przetransportowano na Bałtyk, gdzie ma zostać zdetonowana.

Film Bartosz Turlejski

Jak poinformował prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, spośród 160 osób, które znajdowały się w zagrożonej strefie, tylko kilka odmówiło ewakuacji i postanowiło pozostać w domach.

- To był także sprawdzian współpracy służb w chwili faktycznego zagrożenia. Uważam, że wypadł on bardzo dobrze. Dziękuję wszystkim, dzięki którym cała akcja przebiegła sprawnie i bezpiecznie, a mieszkańcom i gościom za zrozumienie. Gratuluję nurkom-minerom z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, którzy narażając swoje życie, podnieśli bombę z dna, przetransportowali na pokład okrętu i bezpiecznie wywieźli poza granice miasta. To prawdziwi specjaliści - skomentował akcję J. Żmurkiewicz.

Obiekt został zneutralizowany na jednym z poligonów morskich na północny-wschód od Świnoujścia, na głębokości kilkunastu metrów. Akcję przeprowadziły siły ze składu 8. Flotylli Obrony Wybrzeża ze Świnoujścia: Grupa Nurków Minerów oraz żołnierze z 12. Dywizjonu Trałowców, okręt ORP Flaming wraz z załogą z 13. Dywizjonu Trałowców. 

Film 8.FOW

Więcej o operacji w Świnoujściu w poniedziałkowym (15 lipca) "Kurierze Szczecińskim" oraz eKurierze.

Tekst i fot. BaT

Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem! Mina już poza Świnoujściem!

Komentarze

@A o zwrot Kosztow
Niby dlaczego? To Brytyjczycy zrzucili tę minę. Jeśli już to oni powinni płacić.
2019-07-14 23:33:18
A o zwrot Kosztow
Calej Akcji... zwrocic sie do Wladz Niemiec w Berlinie !!
2019-07-14 22:01:11
Duze Brawa...!
Dla Odwaznych Nurkow i zalog Okretow z Marynarki Wojennej i w Nagrode... Awanse i Urlopy !!
2019-07-14 21:48:28
Malinka
Brawo!super sprawna akcja!
2019-07-14 12:06:08
Jak
Brawo
2019-07-14 09:57:45

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Krótki rejs po porcie

Nekrologi

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy zagłosujesz w wyborach prezydenckich 28 czerwca 2020 roku?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie