czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Wiadomości > Konferencja o minie. Zdradzili szczegóły operacji

Konferencja o minie. Zdradzili szczegóły operacji [FILM]

Konferencja o minie. Zdradzili szczegóły operacji
Data publikacji: 2019-07-12 13:17
Ostatnia aktualizacja: 2019-08-13 15:05
Wywietleń: 941 402295

W piątek o g. 10 prezydent Świnoujścia zwołał konferencję prasową w sprawie niedzielnej operacji wydobycia miny Mark IV i jej neutralizacji. Podano więcej szczegółów na temat ograniczeń obowiązujących na wodzie i ewakuacji mieszkańców, którzy będą znajdować się w strefie rażenia.

Prezydent Janusz Żmurkiewicz podkreślał, że wierzy w umiejętności marynarzy z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża i jest przekonany, że akcja zostanie przeprowadzona sprawnie. Należy podjąć jednak środki bezpieczeństwa, bo materiał będzie transportowany z Zalewu Szczecińskiego przez świnoujski kanał portowy, a więc w zasadzie przez centrum miasta. Dlatego też ruch na torze wodnym zostanie wstrzymany. Pole rażenia takiej miny szacuje się na prawie 8 km.

Wiele służb zadba o bezpieczeństwo ludzi na wodzie i na lądzie. Przedstawiciele 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, policji, straży granicznej oraz wojewody opowiadali o szczegółach operacji.

 Jakie są najważniejsze informacje? W niedzielę (14 lipca) w godzinach od 8 do 9 (czyli w trakcie trwania akcji podniesienia z dna miny i dalej jej transportu na morze i tam detonacji) ruch promów miejskich zostanie wstrzymany. Mark IV będzie transportowana przez kanał portowy, a więc blisko mieszkań świnoujścian. Strefa zagrożenia na lądzie została podzielona na strefy i oszacowano, że ewakuacja będzie potrzebna w „strefie bezwzględnej” obejmującej obszar 200 metrów tak samo na prawym, jak i lewym brzegu Świny. Zamieszkuje ten rejon ok. 160 osób. Chodzi o budynki nr 34, 34A, 34B, 35 przy ul. Bohaterów Września, nr 8 willa Grażyna przy Wybrzeżu Władysława IV, stacja paliw Orlen, nr 4 Warsztaty Żeglugi Świnoujskiej przy ul. Rogozińskiego, nr 25 przy ul. Karsiborskiej, a także obiekty Portu Jachtowego, Basenu Północnego, bazy SAR oraz nr 2,3,4 przy ul. Barkowej i nr 1 przy ul Kanałowej. W sobotę policjanci będą docierać we wskazane miejsca, żeby przekazać szczegóły mieszkańcom.

Mieszkańcy znajdujący się w strefie otwartej przestrzeni, która obejmuje teren do 550 metrów od granicy zewnętrznej strefy bezpieczeństwa, zobowiązani są do pozostania w miejscu zamieszkania i nie zbliżenia się do okien, wychodzenia na balkon i taras oraz nie wychodzenia na zewnątrz budynku.

Strefa zagrożenia obejmuje także cześć świnoujskiej plaży. W czasie trwania akcji nie będziemy mogli wchodzić do wody lub poruszać się po niej na sprzęcie wodnym orz motorowodnym. Nie można będzie wchodzić oczywiście także na falochrony.

Ewakuacja zostanie przeprowadzona w niedzielę w godzinach od 7 do 8. Miejsce zgromadzenia na czas ewakuacji to hala sportowa OSiR przy ul. Piłsudskiego. Transport ma zapewnić autobus Komunikacji Miejskiej. Oczywiście, mieszkańcy nie muszą przebywać we wskazanym miejscu. Mogą np. udać się do znajomych. Ewakuacja nie jest przymusowa. To mieszkańcy decydują, czy opuszczą swoje miejsce zamieszkania czy nie. Osoby schorowane, które nie mogą samodzielnie się poruszać, otrzymają niezbędną pomoc i będą mogły przenieść się na czas akcji do szpitala.

Wszelkie informacje można otrzymać pod numerami telefonów: 913220008, 913220009, 913214426.

Tekst, film i fot. BaT

Komentarze

@A dlaczego...
A dlatego, że można tylko na poligonie, a morski poligon jest na Bałtyku, a nie na Zalewie.
2019-07-12 18:41:55
A dlaczego...
... tej miny nie można zdetonować w Zalewie Szczecińskim?
2019-07-12 18:10:30

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie