Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Nurkowie zajmą się miną. Statki nie przepłyną

Data publikacji: 11 lipca 2019 r. 13:39
Ostatnia aktualizacja: 17 września 2019 r. 12:13
Nurkowie zajmą się miną. Statki nie przepłyną
 

W najbliższą niedzielę (14 lipca) marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą operację wydobycia i zneutralizowania miny zalegającej w pobliżu wyjścia z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński.

O minie zalegającej na torze wodnym „Kurier” informował jako pierwszy. Teraz otrzymaliśmy oficjalny komunikat w tej sprawie. Jak podaje świnoujskie Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych rekonesans, identyfikację i wstępną ocenę znalezionego przedmiotu wykonali specjaliści od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców. Po analizie wykryty w wodzie obiekt sklasyfikowano jako lotniczą minę morską typu Mark IV, pochodzenia brytyjskiego, z okresu II Wojny Światowej. Mina znajduje się na głębokości ok. 6 metrów, na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście, przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński. Lotnicze miny morskie tego typu mogą zawierać ponad 400 kg materiału wybuchowego.

Wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego działający przy wojewodzie w porozumieniu z Urzędem Miasta Świnoujście ustalił termin wydobycia miny na 14 lipca. Operację przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowano załogę niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierzy i Grupę Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Prace rozpoczną się w niedzielę, we wczesnych godzinach porannych, ok. godz. 5.30 i potrwają ok. 2 godzin. W pierwszej fazie operacji do miny zejdą nurkowie. Do miny zostaną podczepione liny i pontony wypornościowe, za pomocą których nurkowie wydobędą ją na powierzchnię wody. Następnie mina zostanie podczepiona do żurawika okrętowego, podjęta z wody i przeniesiona na pokład niszczyciela min ORP Flaming. Później mina zostanie przetransportowana na jeden z poligonów morskich i zdetonowana.

W pozostałych działaniach dotyczących bezpieczeństwa ludzi na czas wydobycia i transportu miny udział wezmą Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Ratownicy Wodni, Straż Miejska. Na czas wydobycia oraz transportu miny poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały następujące ograniczenia: tor wodny Szczecin – Świnoujście zostanie zamknięty dla ruchu wodnego ok. godz. 00.00 w nocy z 13 na 14.07,  wejście na Zalew Szczeciński zostanie zamknięte przez służby zarówno ze strony Szczecina, jak i Świnoujścia. Od godz. 5.00 w niedzielę do czasu podjęcia miny na pokład okrętu i jej transport w kierunku wyjścia z portu Świnoujście w morze obowiązywać będzie całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim, przewiduje się, że okręt z miną wyjdzie z portu Świnoujście ok. godz. 9.00 – 9.30, na czas transportu miny poza port Świnoujście należy liczyć się z krótkotrwałymi ograniczeniami w kursowaniu promów na obu świnoujskich przeprawach.

BaT

Fot: archiwalne zdjęcia  z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża obrazujące podobne akcje, prowadzone przez saperów tej jednostki.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA