poniedziałek, 03 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Nurkowie zajmą się miną. Statki nie przepłyną

Nurkowie zajmą się miną. Statki nie przepłyną

Nurkowie zajmą się miną. Statki nie przepłyną
Data publikacji: 2019-07-11 13:39
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-17 12:13
Wywietleń: 1283 402149

W najbliższą niedzielę (14 lipca) marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża przeprowadzą operację wydobycia i zneutralizowania miny zalegającej w pobliżu wyjścia z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński.

O minie zalegającej na torze wodnym „Kurier” informował jako pierwszy. Teraz otrzymaliśmy oficjalny komunikat w tej sprawie. Jak podaje świnoujskie Biuro Informacji i Konsultacji Społecznych rekonesans, identyfikację i wstępną ocenę znalezionego przedmiotu wykonali specjaliści od podwodnych zadań z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców. Po analizie wykryty w wodzie obiekt sklasyfikowano jako lotniczą minę morską typu Mark IV, pochodzenia brytyjskiego, z okresu II Wojny Światowej. Mina znajduje się na głębokości ok. 6 metrów, na skraju toru wodnego Szczecin-Świnoujście, przy wyjściu z Kanału Piastowskiego na Zalew Szczeciński. Lotnicze miny morskie tego typu mogą zawierać ponad 400 kg materiału wybuchowego.

Wojewódzki zespół zarządzania kryzysowego działający przy wojewodzie w porozumieniu z Urzędem Miasta Świnoujście ustalił termin wydobycia miny na 14 lipca. Operację przeprowadzą marynarze i nurkowie-minerzy 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Do akcji zaangażowano załogę niszczyciela min ORP Flaming z 13. Dywizjonu Trałowców oraz żołnierzy i Grupę Nurków Minerów z 12. Dywizjonu Trałowców. Prace rozpoczną się w niedzielę, we wczesnych godzinach porannych, ok. godz. 5.30 i potrwają ok. 2 godzin. W pierwszej fazie operacji do miny zejdą nurkowie. Do miny zostaną podczepione liny i pontony wypornościowe, za pomocą których nurkowie wydobędą ją na powierzchnię wody. Następnie mina zostanie podczepiona do żurawika okrętowego, podjęta z wody i przeniesiona na pokład niszczyciela min ORP Flaming. Później mina zostanie przetransportowana na jeden z poligonów morskich i zdetonowana.

W pozostałych działaniach dotyczących bezpieczeństwa ludzi na czas wydobycia i transportu miny udział wezmą Policja, Straż Graniczna, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, Ratownicy Wodni, Straż Miejska. Na czas wydobycia oraz transportu miny poza główki portu w Świnoujściu będą obowiązywały następujące ograniczenia: tor wodny Szczecin – Świnoujście zostanie zamknięty dla ruchu wodnego ok. godz. 00.00 w nocy z 13 na 14.07,  wejście na Zalew Szczeciński zostanie zamknięte przez służby zarówno ze strony Szczecina, jak i Świnoujścia. Od godz. 5.00 w niedzielę do czasu podjęcia miny na pokład okrętu i jej transport w kierunku wyjścia z portu Świnoujście w morze obowiązywać będzie całkowity zakaz wchodzenia do wody i ruchu wszelkich jednostek pływających na Zalewie Szczecińskim, przewiduje się, że okręt z miną wyjdzie z portu Świnoujście ok. godz. 9.00 – 9.30, na czas transportu miny poza port Świnoujście należy liczyć się z krótkotrwałymi ograniczeniami w kursowaniu promów na obu świnoujskich przeprawach.

BaT

Fot: archiwalne zdjęcia  z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża obrazujące podobne akcje, prowadzone przez saperów tej jednostki.

Nurkowie zajmą się miną. Statki nie przepłyną Nurkowie zajmą się miną. Statki nie przepłyną

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
20
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy powinno się uniemożliwić jazdę na deskorolkach na pl. Adamowicza w Szczecinie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie