sobota, 04 kwietnia 2020.
Strona główna > Kraj > Ponad 200 miliardów na tarczę społeczno-gospodarczą

Ponad 200 miliardów na tarczę społeczno-gospodarczą [FILM]

Ponad 200 miliardów na tarczę społeczno-gospodarczą
Data publikacji: 2020-03-18 12:16
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-20 19:23
Wywietleń: 492 447960

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że przygotowywany przez rząd pakiet ochrony przedsiębiorców w okresie pandemii będzie wielokierunkowy.

- Chodzi o ochronę przedsiębiorców, zwłaszcza tych najmniejszych, tych, którzy się odważyli zainwestować i rozwijać polską gospodarką - powiedział prezydent. - Wiem, że są teraz w olbrzymich kłopotach. Z tymi wielkimi możemy rozmawiać indywidualnie, negocjować, oni też mają pewne rezerwy. W najtrudniejszej sytuacji są ci najmniejsi i ich pracownicy. Jest potrzeba ich wsparcia. Pakiet musi być bardzo szeroki. On już powstał, będzie teraz przekładany na projekty ustaw.

Prezydent podziękował już sektorowi bankowemu, że przystał na odroczenie kredytów.

- Ale apeluję, żeby to odroczenie było na dłuższy czas niż 3 miesiące - dodawał. - Do 6 miesięcy, bo nie wiadomo jak długo potrwa sytuacja kryzysowa.

To także kwestia odroczenia innych obciążeń. Będą ulgi, zwolnienia, przesunięcia spłat. W ZUS-ie będzie odroczenie i możliwość spłaty ratalnej. To także cały system pożyczek i kredytów, czy przejęcia płatności rat leasingu na okres, w którym są trudności.

Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że gospodarka zostanie mocno uderzona. Może nawet bardziej niż kilkanaście lat temu.

- Reagujemy szybko, aby doprowadzić do zamortyzowania negatywnych skutków tej epidemii - mówił.

Informował, że rząd przygotował pięć filarów, które mają być mocną odpowiedzią na kryzys. Przeznaczono na to ok. 212 mld złotych. To ma być tarcza antykryzysowa. 

  • Filar obrony pracowników: działania osłonowe dla rynku pracy, żeby w solidarny sposób pracownik, pracodawca i państwo chronili miejsca pracy, dla działalności gospodarczej; osłona ludzi - prolongata rat kredytowychh i opłata mediów; ustawa antylichwiarska - UOKIK ma czuwać nad rynkiem
  • Filar dla przedsiębiorców - gwarancje kredytowe, minipożyczki, leasing operacyjny
  • Filar dla służby zdrowia - co najmniej 7,5 mld złotych dodatkowego wsparcia
  • Filar finansowy - zapewnienie bezpieczeństwa naszych lokat, płatności, całego sektora finansowego
  • Filar inwestycji publicznych

(ip)

Fot. Igor Smirnow/KPRM

Na zdjęciu: Premier i prezydent na posiedzeniu Rady Gabinetowej.

Czy zadeklarowana pomoc rządu dla przedsiębiorców i pracowników jest wystarczająca do załagodzenia gospodarczych skutków epidemii?

Komentarze

do @ faza
"Nie ma to jak robić kampanię na katastofach ," i "onkologii" Już faza za_PO_mniała? PO_nadto "słupki" robi się na trupach, jak na razie 5 (PiS) do 180 (PO/PSL). Może do maja się PO_prawi.
2020-03-19 09:17:39
faza
Nie ma to jak robić kampanię na katastofach , Smoleńsk, coronavirus, PIS MISZCZ !
2020-03-19 08:25:32
Pisowskie mrzonki
Po pierwsze rząd nie ma tych pieniędzy, więc są to puste obietnice, po drugie PiS obudził się z letargu za późno, kiedy zaraza rozprzestrzeniła się już na całą Polskę.
2020-03-19 08:04:51
rerik
A skąd te ponad 200 miliardów? Rząd ma tylko tyle pieniędzy ile wcześniej nam zabierze. Co z małymi i mikro firmami oraz rzemieślnikami którym zamknięto jedyne źródło dochodu ? Wróżę wzrost przestępstw i społeczne wzburzenie zdesperowanych ludzi...
2020-03-19 07:27:32
do @ po...(Neumann)
– Śpijcie spokojnie, pracujcie spokojnie, cieszcie się wiosną wszystko jest pod kontrolą – Ewa Kopacz (minister zdrowia 2010).
2020-03-18 23:25:44
do @ porąbanego Tiaa
- z Tusk V Net. "..żeby dla złagodzenia skutków pandemii wypłacić każdemu dorosłemu Amerykaninowi po tysiąc dolarów. Biały Dom zadeklarował, że jest otwarty na takie rozwiązanie. - Stać nas na to - zapewnił Donald Trump." Rozmiez po..e (Neumann) tysiąc zielonych!
2020-03-18 23:20:24
Myy
Dlaczego nikt nie myśli o salonach fryzjerskich,kosmetycznych i innym małych firmach 1osobowych. Skoro ja nie mam ludzi dziś i nie zarabiam A zus i tak muszę zapłacić teraz lub za trzy miesiące. Żeby to zapłacić to bym musiał mieć ludzi 3 razy więcej i nie jeść i żyć tylko robić na zus i na zadłużenie w zusie.a teraz jak jest nie pracuje nie mamy ludzi nie mam z czego żyć.bo z tego co zarobiłem to opłaty i życie mogłem funkcjonować A teraz to raczej koniec.z firmą. Rząd takich ludzi nie widzi.
2020-03-18 20:12:21
itd
Peowskie kreatury zamilczcie.Z waszymi tuskami,budkami,kidawami,arlukowiczami,rosktkowskimi i innymi miernotami ludzie by zdychali na ulicach.
2020-03-18 17:02:15
sid
Nie zamknęliście granic na czas i wpuściliście koronawirusa do Polski. Teraz to musztarda po obiedzie.
2020-03-18 14:24:32
ciekawe
i Morawiecki ot tak sobie wyjmuje z kieszeni 212 miliardów, to ja się pytam gdzie on je wcześniej trzymał?
2020-03-18 13:49:48
przebijam
Ja daję pakiet 500 miliardów złotych na pomoc. Gadać może każdy.
2020-03-18 13:09:56
Tiaa
200 miliardów... No to zaczynajcie już z Glapą drukować pieniądze... No chyba że w grę wchodzi sprzedaż polskich zasobów złota sprowadzonych niedawno z Wielkiej Brytanii.
2020-03-18 12:52:22
mierne działania
brak konkretów i jak zwykle o wiele za późno