Sobota, 02 grudnia 2023 r. 
-3 szczecin
REKLAMA

Miliony od marszałka

Data publikacji: 29 grudnia 2015 r. 17:21
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:38
Miliony od marszałka
 

Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne otrzyma 3,5 mln zł, „Tramwaje Szczecińskie”  3 mln zł, a Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” 1,5 mln zł - takie środki trafią do transportowych spółek jeszcze w tym roku z RPO Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Pozwolą zrefundować koszty zakupu taboru, który już jest eksploatowany i spore oszczędności w budżetach beneficjentów. Umowy podpisano we wtorek.

- To koniec wielkiej przygody ze środkami w ramach RPO na lata 2007-2013 - podsumowuje Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Podpisujemy właśnie ostatnie z 1700 umów, dzięki którym w naszym regionie zrealizowano inwestycje za kwotę 6,856 mld zł. Unijne dofinansowanie wyniosło 3,6 mld zł.

Umowy ze szczecińskim przewoźnikami podpisano, ponieważ udało się poczynić oszczędności w ramach innych kontraktów. Dzięki temu do unijnej kasy nie wróci nawet złotówka.

- Unijne środki pozwoliły zrealizować wiele inwestycji, na które szczecinianie czekali latami - przyznaje Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. To był dobry czas, i poza Zakładem Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów udało nam się zrealizować wszystkie projekty. Ale i w tym przypadku mamy zgodę, by projekt zrealizować w późniejszym terminie.

Umowy podpisane we wtorek dotyczą kontraktów już zrealizowanych i sfinansowanych przez spółki przewozowe.

- Dzięki środkom unijnym od 2011 r. mogliśmy kupić 13 autobusów Solaris i 9 marki MAN - wylicza Kazimierz Trzciński, prezes SPPK. - Wszystkie są niskopodłogowe, klimatyzowane i przystosowane do potrzeb pasażerów niepełnosprawnych. Kolejne środki z RPO i środki własne spółki pozwolą nam w roku 2016 kupić przynajmniej 5 nowych autobusów.

Nie wiadomo jeszcze, czy będą to autobusy o tradycyjnym, dieslowskim napędzie, których silniki spełniają wysokie normy Euro VI, czy pojazdy elektryczne lub hybrydowe. Takie decyzje jeszcze nie zapadły. Z unijnej puli skorzystał także SPAK, który w pierwszym kwartale 2015r. wprowadził do eksploatacji 2 przegubowe autobusy. Kosztowały prawie 3,1 mln zł, a wsparcie w ramach RPO wyniesie 1,5 mln zł.

Ostatnią umowę marszałek podpisał z Krystianem Wawrzyniakiem, prezesem spółki Tramwaje Szczecińskie.

- Udało nam się zmodernizować 14 wagonów typu Tatra i złożyć 2 wagony Moderus Beta, pierwsze z częściowo obniżoną podłogą - przypomina prezes Wawrzyniak. - Środki, które otrzymamy w ramach podpisanej dziś umowy będą przeznaczone na inne inwestycje.

Prezes zadeklarował, że dzięki środkom z RPO spółka zmodernizuje 2 krzyżownice na ul. Stalmacha. Pozwoli to przywrócić ruch kolejowy na dawnych bocznicach stoczniowych, należących obecnie do Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

ToT

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PO-dejrzliwy,
2015-12-29 23:52:03
Czyzby Rzadzacy w Szczecinie PO-wcy... przestraszyli sie nagle nowego Prawicowego Rzadu w Warszawie i od razu zaczeli "wydajniej pracowac"... gdzie rzekomo i spore fundusze tez sie nagle znajda ??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA