niedziela, 26 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miliony od marszałka

Miliony od marszałka

Miliony od marszałka
Data publikacji: 2015-12-29 17:21
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:50
Wywietleń: 893 77343

Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne otrzyma 3,5 mln zł, „Tramwaje Szczecińskie”  3 mln zł, a Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” 1,5 mln zł - takie środki trafią do transportowych spółek jeszcze w tym roku z RPO Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2007-2013. Pozwolą zrefundować koszty zakupu taboru, który już jest eksploatowany i spore oszczędności w budżetach beneficjentów. Umowy podpisano we wtorek.

- To koniec wielkiej przygody ze środkami w ramach RPO na lata 2007-2013 - podsumowuje Olgierd Geblewicz, marszałek województwa. - Podpisujemy właśnie ostatnie z 1700 umów, dzięki którym w naszym regionie zrealizowano inwestycje za kwotę 6,856 mld zł. Unijne dofinansowanie wyniosło 3,6 mld zł.

Umowy ze szczecińskim przewoźnikami podpisano, ponieważ udało się poczynić oszczędności w ramach innych kontraktów. Dzięki temu do unijnej kasy nie wróci nawet złotówka.

- Unijne środki pozwoliły zrealizować wiele inwestycji, na które szczecinianie czekali latami - przyznaje Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. To był dobry czas, i poza Zakładem Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów udało nam się zrealizować wszystkie projekty. Ale i w tym przypadku mamy zgodę, by projekt zrealizować w późniejszym terminie.

Umowy podpisane we wtorek dotyczą kontraktów już zrealizowanych i sfinansowanych przez spółki przewozowe.

- Dzięki środkom unijnym od 2011 r. mogliśmy kupić 13 autobusów Solaris i 9 marki MAN - wylicza Kazimierz Trzciński, prezes SPPK. - Wszystkie są niskopodłogowe, klimatyzowane i przystosowane do potrzeb pasażerów niepełnosprawnych. Kolejne środki z RPO i środki własne spółki pozwolą nam w roku 2016 kupić przynajmniej 5 nowych autobusów.

Nie wiadomo jeszcze, czy będą to autobusy o tradycyjnym, dieslowskim napędzie, których silniki spełniają wysokie normy Euro VI, czy pojazdy elektryczne lub hybrydowe. Takie decyzje jeszcze nie zapadły. Z unijnej puli skorzystał także SPAK, który w pierwszym kwartale 2015r. wprowadził do eksploatacji 2 przegubowe autobusy. Kosztowały prawie 3,1 mln zł, a wsparcie w ramach RPO wyniesie 1,5 mln zł.

Ostatnią umowę marszałek podpisał z Krystianem Wawrzyniakiem, prezesem spółki Tramwaje Szczecińskie.

- Udało nam się zmodernizować 14 wagonów typu Tatra i złożyć 2 wagony Moderus Beta, pierwsze z częściowo obniżoną podłogą - przypomina prezes Wawrzyniak. - Środki, które otrzymamy w ramach podpisanej dziś umowy będą przeznaczone na inne inwestycje.

Prezes zadeklarował, że dzięki środkom z RPO spółka zmodernizuje 2 krzyżownice na ul. Stalmacha. Pozwoli to przywrócić ruch kolejowy na dawnych bocznicach stoczniowych, należących obecnie do Szczecińskiego Parku Przemysłowego.

ToT

Komentarze

PO-dejrzliwy,
Czyzby Rzadzacy w Szczecinie PO-wcy... przestraszyli sie nagle nowego Prawicowego Rzadu w Warszawie i od razu zaczeli "wydajniej pracowac"... gdzie rzekomo i spore fundusze tez sie nagle znajda ??
2015-12-29 23:52:03

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie