Zachodniopomorscy policjanci podsumowali pierwszy miesiąc działania Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Mieszkańcy naszego województwa w tym czasie zaznaczyli ponad 4800 zgłoszeń, wskazując miejsca, które w ich ocenie są niebezpieczne. Każde z nich, jak informuje policja, jest weryfikowane przez funkcjonariuszy.
Mapy mogą być ważnym elementem procesu zarządzania bezpieczeństwem publicznym, realizowanym w partnerstwie międzyinstytucjonalnym i społecznym.
Od 20 września na mapę w naszym województwie naniesiono zagrożenia. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w Szczecinie (ponad 1820), później w Koszalinie i Stargardzie. Najmniej (ponad 40) w powiatach: białogardzkim, sławieńskim oraz pyrzyckim.
W analizowanym okresie policjanci zweryfikowali 4827 zgłoszeń, z czego ponad 30% zostało potwierdzonych.
Mieszkańcy naszego województwa wskazali, że największą uciążliwością jest spożywanie alkoholu w miejscach niedozwolonych oraz łamanie przepisów ruchu drogowego. Chodzi przede wszystkim o przekraczanie przez kierowców dozwolonej prędkości i nieprawidłowe parkowanie. Odnotowano także liczne zgłoszenia dotyczące miejsc, w których dochodzi do używania środków odurzających, grupowania się młodzieży czy też wskazano złą organizację ruchu.
(as)
Fot. Robert STACHNIK/archiwum