Niedziela 05 lutego 2023r. 
REKLAMA

Mieszkańcy: Chcemy ronda na ulicy Reduty Ordona w Szczecinie!

Data publikacji: 2020-03-12 10:38
Ostatnia aktualizacja: 2020-03-14 01:19
Mieszkańcy: Chcemy ronda na ulicy Reduty Ordona w Szczecinie!
 

– Co zrobić, by się wreszcie zakończył ten tragiczny serial? – pyta pan Czarek z ul. Reduty Ordona w Szczecinie. – Rondo! Tam jest potrzebna – na gwałt – zmiana organizacji ruchu. Chcemy tam ronda!

Dyskusja o konieczności wprowadzenia zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Łukasińskiego z ul. Reduty Ordona powraca jak bumerang od lat. Powraca, bo do wypadków i kolizji dochodzi tu praktycznie co miesiąc. 

Rondo jest najbezpieczniejszym rodzajem skrzyżowania

– Jesteśmy już tym zmęczeni – przyznaje pani Danuta. – Nie można się do tego przyzwyczaić, ponieważ tu chodzi o ludzkie życie. Obawiamy się, że w końcu kogoś tu szczęście opuści.

O wyjątkowości tego skrzyżowania piszemy już w „Kurierze” przynajmniej od 2018 r. Wciąż opisujemy kolejne zdarzenia drogowe – najczęściej, kiedy któreś z biorących w kolizji aut wjeżdża z impetem (a dzieje się to dość często) w przydomowy ogródek. Kłopot w tym, że na skrzyżowaniu nic się nie zmienia. Miasto nie chce się zdecydować na wprowadzenie rozwiązań proponowanych przez mieszkańców.

A zapytani przez nas rozmówcy nie mają wątpliwości: rondo jest najbezpieczniejszym, najprostszym i najmniej kolizyjnym rodzajem skrzyżowania.

– Nawet jeśli krzyżówka nie została zaprojektowana jako rondo, to nie ma problemów z wprowadzeniem jego zasad. Na dodatek nie wymaga wielkich nakładów finansowych – argumentuje pani Małgorzata. – A rozwiąże większość problemów.

Nasi Czytelnicy podają przykłady, gdzie wybudowanie ronda uspokoiło ruch. Małych i większych placów z ruchem okrężnym powstało w ostatnim czasie w Szczecinie sporo. Podobnego rozwiązania domagają się na Pogodnie.

Nie satysfakcjonuje ich przy tym tłumaczenie specjalistów, że „wielkość geometryczna skrzyżowania uniemożliwia budowę ronda w tym miejscu”.

– Minironda wprowadzono nawet w ciaśniejszych miejscach niż nasze skrzyżowanie – podkreśla pan Michał. – Chociażby na Warszewie.

Urzędnicy „przyglądają się” krzyżówce

Chcą więc ronda choćby na próbę, na jakiś czas. Wierzą, że dzięki niemu zniknie problem – w zmianie pierwszeństwa przejazdu! Samochód jadący ul. Łukasińskiego od strony Dowództwa Wielonarodowego Korpusu Północno-Wschodniego w stronę ul. Mickiewicza cały czas jest uprzywilejowany. Dopiero przed skrzyżowaniem traci pierwszeństwo na rzecz pojazdów poruszających się ul. Reduty Ordona. Najwidoczniej część kierowców tego nie zauważa.

Jak się okazuje, urzędnicy z referatu ds. organizacji ruchu UM znają problem. Od jakiegoś czasu bacznie się feralnej krzyżówce „przyglądają”. Nie tylko z powodu licznych kolizji. Okoliczni mieszkańcy napisali do szczecińskiego ZDiTM wniosek, w którym się domagają zamontowania sygnalizacji świetlnej lub przebudowy krzyżówki na rondo.

Zdaniem fachowców, na rondo jest tam za mało miejsca. Również do zainstalowania świateł krzyżówka się nie kwalifikuje. Powód jest jeden: niewielki ruch, który po godzinach szczytu można wręcz określić jako mały.

Dlatego skrzyżowanie ul. Reduty Ordona z ul. Łukasińskiego oznakowano, jak podkreślają urzędnicy, wzorcowo. Mimo to nie jest bezpiecznie. Nie pomagają tu również inne próby regulacji organizacji ruchu. Samochody wciąż tu na siebie wjeżdżają, mieszkańcy protestują, a urzędnicy krzyżówce się… przyglądają.

Tekst i fot.: Leszek WÓJCIK

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Xxx
2020-03-14 01:15:42
Niezbyt rozgarnieci kierowcy delikatnie mówiąc
3K
2020-03-13 07:10:58
Pamietacie jak zmieniono pierwszenstwo przy Moscie Clowym? Chareza tez sie wypowiadal, ze oni zrobili wszystko zgodnie z przepisami. A kilka wypadkow i tak bylo. Moze czasami trzeba podniesc glowe znad rozporzadzen i ustaw? I zrobic cos dodatkowo ... ?
hmmm...
2020-03-12 14:06:56
skrzyzowanie proste.. a kierowcy -barany- nawet dziś jechałem za jednym - gadał przez telefon, nie nacisnął nawet na hamulec, przejechał sobie jak se chciał przez jedno jak i drugie skrzyzowanie... choć dwa razy znak STOP... To czego wy chcecie? A może ukryta kamera i każdemu walimy 500 , jak leci... to zadziała. Jeśli jednak uważacie że to i tak nic nie da... zamknąć Łukasińskiego i kwita....
Pan z pieskiem
2020-03-12 13:08:34
Może zmiana "pierwszeństwa coś poprawi.Zamienić na próbę"pierwszeństwo.Dziwie się,że Łukasińskiego nie ma jej na całej swojej długości aż do Mickiewicza.Te wszystkie boczne powinny stać się podporządkowanymi.Druga opcja,faktycznie znak STOP.Jedno co zauważam jako postronny obserwator to to że miasto tylko pozoruje zainteresowanie.Tak naprawdę w całym tym problemie jest bierne i kroki które podejmuje ( albo których nie podejmuje )kompletnie niczego nie wnoszą i nie rozwiązują.Ofiarą jest zawsze tylko jedna nieruchomość i może stąd "miasto" nie obawia się protestów i zdecydowanych działań mieszkańców.Tam jest zdarzenie za zdarzeniem a miasto ciągle komunikuje że przygląda się problemowi.Jak widać idzie im to wyjątkowo opornie lub nieudolnie.Mam wrażenie,że otrzeźwieją dopiero kiedy będzie zdarzenie ze skutkiem śmiertelnym w tym miejscu.Wówczas praktycznie w kilka godzin "złoto ustna Hanka" obwieści Et orbi że miasto właśnie podjęło decyzję o zmianie organizacji ruchu.Na to zapewne czekają.
@A może
2020-03-12 12:48:22
A może wyburzyć dom w którym ty mieszkasz? Chciałbyś/chciałabyś tego? Jeśli nie, przestań pieprzyć głupoty. Burzyć komuś dom bo kierowcy są nieodpowiedzialnymi idiotami i nie stosują się do znaków drogowych? Rondo? Głupota. Nie ma na nie miejsca. A że ten typ skrzyżowania nie zawsze ma sens pokazuje przykład "ronda" na ulicy Rayskiego i Mazurskiej. Do ilu poważnych wypadków doszło w tym miejscu odkąd wprowadzono w tym miejscu taką organizację ruchu? Co jest rozwiązaniem? Odpowiedzialność kierujących i stosowanie się do znaków drogowych? Niestety, na to nie można liczyć. O wiele rozsądniejszym rozwiązaniem jest sygnalizacja świetlna i fotopułapka rejestrująca samochody i kierujących, którzy nie stosują się do wskazań sygnalizacji.
A może
2020-03-12 12:10:42
Może trzeba poprawić widoczność? A jeśli mało miejsca to zlikwidować tą drogę albo wykupić jeden domek z terenem, wyburzyć i będzie rondo - ale to koszta będą...
bardzo proste skrzyżowanie
2020-03-12 11:29:15
Te skrzyżowanie jest tak proste, jak budowa sierpa. Znaki stop na ul. Łukasińskiego i pojazdy nadjeżdżające ul. Reduty Ordona tylko z jednego kierunku. Ten kierujący, który powoduje tam kolizję powinien być z automatu odsyłany na badania lekarskie i psychotechniczne.
gg
2020-03-12 10:57:21
LOL, urzędnicy twierdzą, że jest przecież idealnie, więc musi być idealnie bo oni tak twierdzą. Jak za komuny, fakty są przeciw nam, tym gorzej dla faktów. Debile.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA