Leczeniem objętych jest 47 par. Z tego dziesięć pań jest już w ciąży, a cztery czekają na wynik testu ciążowego. Miejski program dofinansowania do leczenia niepłodności metodą in vitro przynosi efekty.
Ponad 50 proc. par, które się zgłaszają do działającego w Szczecinie Centrum Ginekologii i Leczenia Niepłodności Vitrolive, będzie mieć dziecko. To niezwykle skuteczna pomoc w walce z niepłodnością. Dla wielu jedyna szansa na szczęście.
Działający w Szczecinie program in vitro skierowany jest do par, u których stwierdzono niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub się wyczerpały. Każda zakwalifikowana para ma prawo do dofinansowania co najmniej jednej i nie więcej niż dwóch procedur zapłodnienia pozaustrojowego. Gmina finansuje około 70-80 proc. kosztów leczenia.
Dzięki zespołowi działającemu w klinice przy al. Wojska Polskiego (wcześniej pracował w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej) w Szczecinie urodziło się już około 2 tys. dzieci.
Klinika Vitrolive jest jednym z realizatorów programu. Umowa między nią a miastem opiewa na 570 tys. zł, co pozwoli na wykonanie co najmniej 114 procedur zapłodnienia (do 2021 r.). Do dzisiaj leczeniem objętych jest 47 par. Spośród 25 pacjentek, u których przeniesiono zarodek do jamy macicy, dziesięć jest już w ciąży, a cztery czekają na wynik testu ciążowego. Pierwsze dzieci przyjdą na świat w styczniu 2020 r.
Centrum Ginekologii i Leczenia Niepłodności Vitrolive jest częścią międzynarodowej sieci klinik leczenia niepłodności The Fertility Partnership – to obecnie jedna z największych grup skupiających kliniki leczenia niepłodności w Europie. Zrzesza dziewiętnaście klinik w Wielkiej Brytanii, Austrii, Danii, Niemczech, Holandii i Polsce – oprócz szczecińskiej do grupy należy klinika z Małopolski, CM Macierzyństwo.
Leszek Wójcik
Fot. Ryszard Pakiser