czwartek, 23 maja 2019.
Strona główna > Wiadomości > Sejmik zachodniopomorski: Więcej pieniędzy na in vitro w Szczecinie

Sejmik zachodniopomorski: Więcej pieniędzy na in vitro w Szczecinie

Sejmik zachodniopomorski: Więcej pieniędzy na  in vitro w Szczecinie
Data publikacji: 2019-04-25 15:14
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-26 18:44
Wywietleń: 829 387717

Sejmik zachodniopomorski zdecydował o wsparciu programu in vitro w Szczecinie kwotą 145 tysięcy złotych. Debata na ten temat była, tradycyjnie, pełna emocji.

- Dotychczas udzieliliśmy wsparcia gminie Szczecinek, która jako pierwsza opracowała tego typu program, po zamknięciu przez PiS programu rządowego - przypomniał marszałek Olgierd Geblewicz. - W chwili obecnej Szczecin jako drugie miasto w naszym województwie opracowało taki program.

Radny Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Subocz stwierdził, że nie jest w porządku dofinansowanie metody in vitro, skoro wiążą się z nią "różnego rodzaju powikłania medyczne zarówno ze strony kobiety, jak i płodu". 

- Stąd zastrzeżenie ze strony prawnej, medycznej i etycznej - powiedział pokazując podręcznik, który miał potwierdzać jego tezy.

- I program w Szczecinku i w Szczecinie jest programem absolutnie dobrowolnym - ripostował O. Geblewicz.

- Jest to metoda uszczęśliwiania ludzi - dodawał Stanisław Wziątek, członek zarządu województwa. - Książki są moją pasją, ale jeszcze większą pasją są rozmowy z ludźmi. Polecam rozmowy z parami, które przez lata nie miały możliwości posiadania dziecka, a teraz są uszczęśliwione, bo posiadają pełną rodzinę. Jeżeli jesteśmy w stanie stworzyć szansę na takie szczęście, to jest to dużo. Dajmy wybór tym, który sami o sobie decydują.

- Rozmawiałem także z kobietami, które były poddane in vitro, miały wyrzuty sumienia, z różnych powodów - odparł A. Subocz. - Jedni odczuwają szczęście, inni mają wyrzuty sumienia, i to ogromne.

Zbigniew Chojecki z Koalicji Obywatelskiej opowiedział o swojej kuzynce, która na leczenie bezpłodności musiała wydać 18 tysięcy złotych.

- Osoby, które urodziły dzieci z in vitro, są bardzo szczęśliwe i nie mają wyrzutów sumienia - oświadczył.

Ostatecznie radni, mimo sprzeciwu będącego w mniejszości PiS, przegłosowali uchwałę o wsparciu in vitro w Szczecinie.

Podczas obrad przedstawiciele prawicy formułowali także zarzuty co do prowadzenia obrad przez przewodniczącą sejmiku, Marię Ilnicką - Mądry z Bezpartyjnych Samorządowców.

- Wyszliśmy z założenia, że przewodniczącym sejmiku ma być ktoś z grupy, która ma większość. Zagłosowaliśmy zgodnie licząc na to, że będzie to gwarancja, że obrady będą prowadzone w sposób obiektywny a nie zawsze tak jest - powiedział radny PiS Zbigniew Bogucki. - Mamy do czynienia z taką sytuacją, że gdy wypowiadają się poza tematem radni z koalicji, to wtedy są wysłuchiwani, a jeśli chodzi o radnych klubu Prawa i Sprawiedliwości, pani przewodnicząca zwykła wchodzić w głos i przerywać.

M. Ilnicka - Mądry mówiła Z. Boguckiemu, że jest wręcz przeciwnie, że daje czas radnym opozycji i podchodzi do ich wypowiedzi "liberalnie".©℗

(as)

Na zdjęciu: Zarząd województwa, czyli (od lewej): Olgierd Geblewicz, Jarosław Rzepa, Stanisław Wziątek.

Fot. Ryszard PAKIESER

Komentarze

prawda
JURAS a co ty tak szybko, szybciej jak predkosc swiatla, rozpladniasz ludzkosc!!!! 1000 krotnie to szybciej jak w CHINACH-Siri Lance- itp. czlowieku - to kazdy z producentow "ikry" NIE wytrzyma tego tempa a wtedy to juz tylko "klapa" z rozrodem i trzeba bedzie prosic malpy o pomoc, ale to tez NIE pewne czy sie zgodza i za ile??????
2019-04-26 18:43:38
Juras
Czytając komentarze można się za głowę złapać, co się z tym narodem wyprawia. Skrajnie konserwatywne poglądy rozlały się na gawiedź, karmioną wyłącznie strumieniowymi mediami. Miałem tu pisać referat, ale to chyba nie ma sensu. P.S. Sejmik tym razem dobrze zrobił. Więcej świadomych ludzi będzie mogło mieć wymarzone potomstwo. Każda wyłożona złotówka na taki program, zwróci się społeczeństwu 1000-krotnie w przyszłości.
2019-04-26 08:06:18
mieszkaniec
bardzo dobrze ze pieniądze idą na in vitro , szkoda ze tak mało. Lepiej na in vitro niz dla zboczeńców w koloratkach
2019-04-26 07:31:21
A jakie jest merytoryczne uzasadnienie
dla takich wydatków - co z ratowaniem umierających ludzi w wieku produkcyjnym, co z ratowaniem umierających dzieci? Dlaczego samorządowcy bawią się w tych co decydują o czyimś życiu i śmierci?
2019-04-26 00:43:24
obserwator
sami kodziarze!!!!!! nigdy wiecej tych olgierdusiów i jareczków nie chcę widzieć w kosciele!!!!!!!!!!!!!!!!!!! to hańba co robia
2019-04-25 22:50:38
Ciekawy
Jak to jest, że ci sami co promują aborcję - forsują jednocześnie in-vitro i są oczywiście za naturą, ekologią !!!
2019-04-25 22:33:03
Prawda
a tyle mamy pieknych urwiskow juz urodzonych ( a NIE chcianych) i mozna je uszczesliwic i pokochac jak wlasne!!! to dla tych rodzin dac PIENIADZE!!!
2019-04-25 22:24:52
Brawo Sejmik
Słuszna decyzja
2019-04-25 22:23:24
dociekliwy
czy ten Zbyszek Chojecki to od tych Chojeckich z New York City (USA)co to mieli TV Polish Televizion w latach 1988.....? jakos tak szybko znikneli nim powstali?
2019-04-25 22:22:28
od A do Z
A dlaczego ten "program" ma byc finansowany z pieniedzy panstwowych.!!lub miejskich!!! jak ktos chce miec "probowke" w brzuchu to niech sam placi za to prywatnie!!! a pieniadze szczecinian dac na Oswiate, w ktorej jest ich brak !!! A po drugie dlaczego NIE pyta sie Szczecinian o zdanie na ten temat tylko "ot-tak" rozdaje sie.!!! Czy "KTOS" kontroluje te poczynania rozrzutnosi finansowej?!!!!
2019-04-25 22:15:44
szkoda słów
znów
2019-04-25 17:18:17
Podatek od braku dziatek.
Chruszczow miał podobne pomysły. A teraz bezdzietne małżeństwa powinny odprowadzać podatek od poróbstwa i bezdzietności bo wymówka, że "nie mają dzieci bo ich nie mogą mieć" - wygasła. Podatek będzie przeznaczony na częściowe refinansowanie ponoszonych nakładów na program, a w szczególności na opłaty wynajmowania powierzchni składowych na zamrożone embriony, które kiedyś jakaś inna władzo odmrozi nie wiadomo w jakim celu albo podda utylizacji w stosownych komunalnych instytucjach.
2019-04-25 16:30:45
cdn
sldowskie ryje i wszystko jasne.Kurierze pokaz jeszcze buzie prawdziwych ,,euroejczykow'' misile,arlukowicza/to ten od osob wykluczonych/i nadzieje wszyskich inteliktualistow pomorza zach.-Nitrasa.
2019-04-25 16:18:43
Te buzie...
.