Niedziela 24 października 2021r. 
REKLAMA

Miejska kotłownia na biomasę powstanie w Bornem Sulinowie

Data publikacji: 2019-10-05 15:28
Ostatnia aktualizacja: 2019-10-05 15:28
Miejska kotłownia na biomasę powstanie w Bornem Sulinowie
 

Ponad 14 mln zł preferencyjnej pożyczki ze środków własnych Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozwoli na wybudowanie nowej kotłowni miejskiej w Bornem Sulinowie w powiecie szczecineckim. Zakład będzie wytwarzał energię cieplną ze źródeł odnawialnych.

Dofinansowany projekt pn. „Budowa kotłowni miejskiej zasilanej biomasą wraz z przyłączeniem do sieci” ma być zrealizowany do końca bieżącego roku. Koszt całkowity przedsięwzięcia wyniesie niemal 23,4 mln zł. Udostępnienie niskooprocentowanej pożyczki (prawie 14,2 mln zł) potwierdziła umowa podpisana w Warszawie przez wiceprezesa Zarządu NFOŚiGW Artura Michalskiego oraz prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych (PUK) Sp. z o.o. w Bornem Sulinowie Piotra Kujawę.

Głównym celem inwestycji jest zwiększenie produkcji energii z biomasy w gminie Borne Sulinowo, dla której PUK wytwarza i dystrybuuje energię cieplną. Budowana kotłownia ma funkcjonować jako podstawowe źródło produkcji energii cieplnej. Przewidziano budowę m.in. dwóch kotłów o mocach 1,1 MW i 3 MW, automatycznego podajnika, budowę magazynu zrębki oraz pomieszczeń socjalnych. Zaplanowano także konstrukcję komina o wysokości 30 m i montaż przyłączy o długości 950 m.

Obecnie lokalny system ciepłowniczy w mieście składa się z kotłowni wyposażonej w urządzenia o łącznej mocy 12,6 MW, w ramach której pracują 3 kotły na biomasę oraz 2 kotły na paliwo płynne – olej opałowy. Uruchomienie nowej instalacji przyniesie zdolność wytwarzania dodatkowej energii cieplnej ze źródeł odnawialnych – 4,90 MWt. Jednym z efektów ekologicznych będzie zmniejszenie emisji CO2 o 6 044,35 Mg/rok.

Program NFOŚiGW "Ciepłownictwo powiatowe" jest skierowany do spółek kapitałowych, które produkują energię cieplną na cele komunalno-bytowe, a udział jednostki samorządu terytorialnego w kapitale zakładowym tych spółek jest nie mniejszy niż 70 proc. Celem programu jest zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw ciepłowniczych na środowisko, w tym poprawa jakości powietrza. Dofinansowania w ramach tego programu są udzielane w postaci dotacji albo pożyczki. Nabór wniosków potrwa do 20 grudnia 2019 r.

(k)

Fot. NFOŚIGW

Na zdjęciu (od lewej): zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski; prezes Zarządu PUK Sp. z o.o. w Bornem Sulinowie Piotr Kujawa; koordynator projektu w NFOŚiGW Wojciech Jarosiński; kierownik w Departamencie Energii Radosław Bujaśkiewicz.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ