Poniedziałek 28 listopada 2022r. 
REKLAMA

Miejscy radni uchwalili przyszłoroczny budżet Szczecina

Data publikacji: 2021-12-07 16:29
Ostatnia aktualizacja: 2021-12-08 17:25
Miejscy radni uchwalili przyszłoroczny budżet Szczecina
Fot. Dariusz Gorajski  

Radni Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Samorządowej są "za", radni PiS - "przeciw". Niemal 4,5 godziny trwała dyskusja nad przyszłorocznym budżetem Szczecina. W jednym wszyscy są zgodni: to manipulacja. Radni PiS mówią, że uzasadnienie budżetu to manipulacja polityczna prezydenta Krzystka, jego zwolennicy zaś mówią wprost: PiS manipuluje wmawiając Polakom, jak wiele korzyści przyniesie "Polski Ład".

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji budżetowej miasto wycofało z projektu budżetu 1 mln zł dofinansowania przyszłorocznej edycji Fryderyków i przesunęło tę kwotę na lokalna kulturę. Kończąc prace nad budżetem na rok 2022, prezydent Piotr Krzystek podjął też decyzję o zwiększeniu o 3 mln zł rezerwy budżetowej na podwyżki w sferze socjalnej. Środki wygospodarowane w ten sposób trafią przede wszystkim do osób pracujących bezpośrednio z podopiecznymi, realizującymi zadania wychowawcze i asystenckie. Chodzi m.in.: o pracowników zatrudnionych w jednostkach takich jak Domy Pomocy Społecznej, Zespół Żłobków Miejskich, Centrum Opieki nad Dzieckiem czy w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie. Regulacje mają służyć zróżnicowaniu wysokości wynagrodzeń adekwatnie do obciążeń z jakimi związane jest wykonywanie pracy na poszczególnych stanowiskach. Proces będzie prowadzony przez cały przyszły rok, począwszy od pierwszych miesięcy 2022 r.

Idziemy w kierunku gospodarki centralnej i odgórnego sterowania

Największym punktem spornym jest obniżenie wpływów do budżetu miasta z tytułu podatków PIT. Bedą one odgórnie przydzielane przez budżet centralny i dzielone na 12 rat wypłacanych co miesiąc. To - zdaniem prezydenta Piotra Krzystka i jego zwolenników - prowadzi do gospodarki centralnej i odgórnego sterowania. Coraz więcej dopłacamy też do zadań, na które rząd wypłaca coraz niższe subwencje.

Radni PiS tłumaczą z kolei, że to manipulacja, bo jeszcze w tym miesiącu miasto otrzyma 100 mln zł subwencji, ma także przyznane 56 mln zł na inwestycję w rejonie ul. Sosabowskiego i Szafera.

- To jednak w żaden sposób nie rekompensuje straty, związanej z niższymi wpływami z podatku PIT - tłumaczy prezydent Szczecina. - A 100 milionów subwencji mamy przyznane w tym roku. Nie wiadomo, co będzie w latach kolejnych.

- Skończmy z tą bajką, że "Polski Ład" to coś złego, że rząd jest zły - nie zgadzał się Maciej Ussarz z klubu PiS. - Rząd robi naprawdę wiele dobrego, a Polacy odczują to w swoich portfelach. To prezydent zagrał va banque rozpoczynając zbyt wiele inwestycji naraz i przegrał. Ten okręt tonie! Jesteśmy wśród pięciu najbardziej zadłużonych miast w Polsce.

Fitch: Negatywne skutki "Polskiego Ładu" odczują gminy

Faktem jest, że agencja ratingowa Fitch, z której usług Szczecin korzysta od lat, umieściła na liście obserwacyjnej ze wskazaniem negatywnym międzynarodowe długoterminowe ratingi 14 samorządów w Polsce. Powód to uchwalony przez Rząd "Polski Ład", który wprowadza szereg zmian w systemie dochodowym. Zdaniem analityków amerykańskiej agencji negatywne skutki nowych przepisów najbardziej odczują gminy, co w konsekwencji przełoży się na ich ratingi.

- Mieliśmy niezależność finansową, będzie centralne planowanie, indywidualne ustalanie zadań zastąpi wskazywanie inwestycji, a zamiast długoterminowego planowania, będzie ustalanie z dnia na dzień - można było wyczytać z prezentacji przedstawionej przez prezydenta Szczecina. - Naszym celem jest utrzymanie programu inwestycyjnego jako głównego czynnika rozwoju miasta.

To oznacza obniżenie kosztów funkcjonowania o ponad 30 mln zł. W ok. 3-miliardowym budżecie wciąż ok. 1 miliarda będzie przeznaczone na wydatki inwestycyjne. Pozostała kwota przewidziana jest na wydatki bieżące.

Ostatecznie za budżetem głosowało 18 radnych z Koalicji Obywatelskiej i Koalicji Samorządowej, 10 radnych PiS było przeciw, a radna niezrzeszona, Edyta Łongiewska-Wijas wstrzymała się od głosu, licząc na zmiany w kolejnych miesiącach. ©℗

Tomasz TOKARZEWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PiS to syf
2021-12-10 17:12:58
PiS jak zwykle przeciwko Szczecinowi.
@sid
2021-12-08 16:19:25
To nie jest polski rząd. On tylko rezyduje w Polsce ale to zdrajcy i sprzedawczyki nie mające z Polską nic wspólnego
sid
2021-12-08 09:27:52
Brawo. Trzeba walczyć z okradaniem Szczecina przez polski rząd.
Nieradny
2021-12-08 07:55:31
Miejscy radni - zagłosowali to teraz niech się wezmą za odśnieżanie ulic
@Jacek
2021-12-08 07:15:57
Obniżki to chyba dla nierobów, ludzie uczciwie pracujący zapłacą więcej podatków.
Rząd namiestników
2021-12-07 20:29:18
Musi pozyskać fundusze na spłatę uproszczeń 447
Jacek
2021-12-07 20:09:23
Ależ słucham niezależnych analityków. Oni mówią że tacy jak z mojej klasy społecznej zyskają. O nas Tusk nie chciał pamiętac
Janek
2021-12-07 19:53:12
Czy to prawda ze lokale uztkowe w Szczecinie placily podatek WIECZYSTE URZTKOWANIE GRUNTU 1% a teraz 3% jest to podwyzka o 200 %
Hubi
2021-12-07 18:55:59
Ad Jacek. Budżet Państwa zadbał o swoje finanse: składka zdrowotna, której nie odliczysz od podatku (chyba o tym nie wiesz) w całości zasil budżet państwa, samorządy o tę kwotę dostaną mniej z PIT. Czy to trudno zrozumieć?
@Jacek
2021-12-07 18:38:55
Podatki zostają takie same. Jest większa kwota wolna od podatku i wyższy pierwszy próg. Ale składka zdrowotna do tej pory była odliczana od podatku, Potem nie będzie. Więc mało zarabiający będzie płacił 9 procent a od najniższej krajowej będzie już 26 procent zamiast 17. Wszyscy ciężko pracujący stracą. Za rok podniosą emerytury przez inflację i ci co teraz zyskają wtedy też stracą. A co mądrzejsi uciekną z tego raju bo nie będą robić na leni i cwaniaków. Tyko skąd wtedy wezmą na rozdawanie.
@ Jacek
2021-12-07 18:29:23
Przekonamy się na wiosnę :)) bazujecie na propagandzie sukcesu ...posłuchaj wypowiedzi niezależnych analityków , którzy nie są w kieszeni PIS- mafii
Jacek
2021-12-07 17:29:00
To zwolennicy Krzystka twierdzą że to manipulacja że Nowy Ład bedzie dobry dla Polaków. Obniżki podatkow to coś złego?

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA