Czwartek 26 maja 2022r. 
REKLAMA

Miejsce Szczecina na pograniczu

Data publikacji: 2017-10-11 06:51
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 11:52
Miejsce Szczecina na pograniczu
 

Do soboty potrwają Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej, zaczynające się w środę 11 października w Szczecinie. Zainauguruje je Konferencja Współpracy i Giełda Kooperacyjna „Partnerstwo i Biznes” w hotelu Radisson Blu. Po południu Klub 13 Muz zaprasza na projekcje filmów dokumentalnych, poświęconych losom ludzi, żyjących w dwóch kulturach. Na Dworu Głównym PKP czynna jest wystawa Romana Czejarka „Dawny Szczecin w obiektywie”, a Muzeum Techniki i Komunikacji zaprasza na specjalny program zwiedzania.

Dyskusje podczas Konferencji Współpracy będą się koncertować na problemach nauczania języka polskiego na Pomorzu Przednim i niemieckiego w regionie szczecińskim, bezpieczeństwa mieszkańców i związanej z tym transgranicznej współpracy służb polskich i niemieckich, na projektach Transgranicznego Obszaru Metropolitalnego Szczecina i współpracy organizacji pozarządowych. W panelach dyskusyjnych zapowiedzieli udział przedstawiciele władz miejskich Szczecina, Greifswaldu i Pasewalku, uniwersytetów w Greifswaldzie i Szczecinie, służb mundurowych i medycznych, Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego, towarzystw polsko-niemieckich. Obecni będą reprezentanci polskich i niemieckich placówek dyplomatycznych.

Bardzo ciekawie zapowiada się przeglądów filmów w Klubie 13 Muz, który zacznie się o godz. 16. W programie są filmy: „Art Location” Michała i Pawła Kulików, „Mój dom” Magdaleny Szymków, „Nasza historia – moje dzieciństwo w Szczecinie” Wioletty Weiss i „Pokaż swoje pochodzenie”.

Jutro Szkoła Podstawowa nr 7 organizuje spotkania uczniów z Niemiec i Polski, wzajemnie poznających swoje języki. Odbędzie się stała debata Kręgu Gospodarczego, poświęcona tym razem rocznicy zjednoczenia Niemiec, a o godz. 18 w Salonie Czytelniczym MBP ProMedia reżyser Michał Majerski będzie mówił o swoim nowym filmie „Pommerland”, dotyczącym pomorskiego dziedzictwa kultury.

Piątek to warsztaty w Klubie 13 Muz, podczas których będą prezentowane efekty i projekty współpracy stowarzyszeń.

Sobota to Polsko-Niemieckie Forum Oświatowe w Starej Rzeźni (godz. 9-17.30), warsztaty cyrkowe z berlińskim cyrkiem Zircus Zack (Klub 13 Muz, godz. 10-17), spektakl „Rosnę” w Teatrze Lalek Pleciuga i wieczorne koncerty Rogera Doringa, Alexa Stolza i Anne Müller w Teatrze Kana. (b.t.) 

Fot. Anna GNIAZDOWSKA (arch.) 

Na zdjęciu w szczecińskim Klubie 13 Muz podczas Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej będzie przegląd filmów i warsztaty 

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

a na wspólny różaniec...
2017-10-11 09:51:17
...w Starej Rzeżni, Germańców nie zaproszono? Dziwne...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA