Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Lepiej poznać sąsiada [GALERIA]

Data publikacji: 2018-11-21 19:59
Ostatnia aktualizacja: 2019-01-03 10:05
Lepiej poznać sąsiada
 

Rozpoczęła się druga edycja Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej w Szczecinie. W programie m.in. spotkania biznesowe, wymiana transgranicznych doświadczeń oraz innowacyjnych metod nauczania języka sąsiada.

W środę rozpoczęła się druga edycja Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej. Potrwają do 24 listopada. Imprezę zainaugurowała Konferencją Współpracy w Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia w Szczecinie.

- Jestem zdumiony frekwencją, liczbą firm, które biorą udział w tegorocznej edycji Dni Współpracy Polsko-Niemieckiej. Widać jaka to ważna impreza dla Szczecina, regionu oraz naszych partnerów po drugiej stronie Odry. Nasze dobre, partnerskie kontakty trwają już od 20 lat. Zainicjował je Euroregion Pomerania. Dziś to około 50 wspólnych projektów w samym Szczecinie. To buduje nasze wzajemne relacje - stwierdził Piotr Krzystek, prezydent Szczecina.

W inauguracji Dni wzięła udział m.in. Cormelia Pieper - konsul generalny Niemiec w Gdańsku. I z jej rąk prezydent Szczecina otrzymał wiązankę kwiatów.

- Jestem w Szczecinie pierwszy raz od wyborów. I cieszę się, że nasz prezydent znowu został wybrany i gratuluję - stwierdziła pani konsul.

W programie Konferencji Współpracy znalazły się m.in.: wykłady na temat relacji gospodarczych, możliwości finansowania transgranicznych inicjatyw oraz prezentacja efektywnego nauczania języka sąsiada - projektu, który realizowany jest we współpracy z Miastem Greifswald przy wsparciu środków z programu INTERREG V A. Tuż po prezentacjach rozpoczęła się Giełda Kooperacyjna, mająca na celu ułatwienie przedsiębiorcom znalezienia nowych kontaktów pomiędzy firmami. Wykorzystano formulę tzw. szybkich spotkań biznesowych. To trzy sesje rozmów, każda po 20 minut, w grupach 10 osobowych. W każdej z nich uczestnik dysponował 2-minutowym czasem na przedstawienie się pozostałym uczestnikom. Następnie następuje zmiana grup.

Drugi dzień imprezy - czwartek - wypełni Polsko-Niemieckie Forum Przedsiębiorców pt. „Rozwój kompetencji międzykulturowych w transgranicznym środowisku” przygotowane przez Centrum Usługowo-Doradcze Euroregionu Pomerania i odbędzie się w Netto Arena w Szczecinie. 23 listopada to konferencja "Transgraniczna codzienność w naszym regionie" w ramach projektu „Punkt Kontaktowo-Doradczy dla polskich i niemieckich obywateli”. To spotkanie mające na celu wymianę doświadczeń dotyczących codzienności obywateli mieszkających w regionie transgranicznym. Sobota 24 listopada to dzień warsztatów dla polskich i niemieckich nauczycieli w ramach projektu „Nauczanie języka sąsiada od przedszkola do zakończenia edukacji", czyli jak innowacyjnie nauczać języka sąsiada. ©℗
(dar)
 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA