W czwartek (9 czerwca) przypada Międzynarodowy Dzień Archiwów (rocznica utworzenia w 1948 roku pod auspicjami UNESCO Międzynarodowej Rady Archiwów). Tego dnia od kilku lat Archiwum Państwowe w Szczecinie - jak wszystkie archiwa w świecie - przypomina o swej ważnej społecznej roli, którą pełni na co dzień. Czyni to poprzez udostępnianie swych zbiorów, urządzanie wystaw najcenniejszych dokumentów, warsztaty konserwatorskie i kaligraficzne.
W tym roku, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowe zorganizuje dla młodzieży szkół średnich Szczecina grę miejską, której podstawowym zadaniem będzie odkrywanie na podstawie źródeł archiwalnych - niepozbawionego akcentów dramatycznych życiorysu repatrianta przybyłego do miasta w 1945 roku.
Obok dokumentów różnych instytucji, archiwum gromadzi również zasoby prywatne.
- W tym roku, w ramach opracowanego wspólnie z p. Jackiem Turkowskim projektu Zachodniopomorskie Rodowody zachęcamy szczecinian do odkrywania dziejów własnych rodzin, zajrzenia do domowych szuflad i rodzinnych albumów, poznania dokumentów i fotografii ilustrujących losy najbliższych oraz podzielenia się tymi zasobami z naszym archiwum - mówi wicedyrektor Archiwum Państwowego Maria Frankel.
W czwartek od godz. 9-16 personel archiwum zaprasza posiadaczy rodzinnych zbiorów do placówki przy ul. św. Wojciecha 13 (róg Jagiellońskiej). Będzie możliwość zeskanowania ich, a wszystkim, którzy chcieliby stworzyć drzewo genealogiczne rodziny, udzielane będą fachowe porady w tym zakresie. Oczywiście, ci, którzy nie zdążą na 9 czerwca, mogą zgłosić się do archiwum w innych dniach, jako że instytucja ma w swym zakresie obowiązków, obok urzędowych dokumentów, gromadzenie także zbiorów prywatnych (z tzw. archiwów społecznych).
(ł)
Fot. Ryszard Pakieser