piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Miasto w mieście

Miasto w mieście

Miasto w mieście
Data publikacji: 2016-01-23 11:27
Ostatnia aktualizacja: 2019-07-09 10:52
Wywietleń: 1531 108263

 Rozmowa z Agnieszką Kuchcińską-Kurcz, kierującą Centrum Dialogu „Przełomy", oddziału Muzeum Narodowego w Szczecinie

⁃ Minął ponad miesiąc odkąd pierwsi zwiedzający przekroczyli progi Centrum Dialogu „Przełomy” w Szczecinie. To był czas rozruchu. Oprócz osób, którym udało się zdobyć wejściówki, CDP zwiedzali m.in. nauczyciele, przewodnicy, historycy z IPN czy US. Jakie reakcje?

⁃ Świetne! Naprawdę. Bez względu na wiek i wykształcenie. Jestem ogromnie zadowolona z reakcji zwiedzających. A szczególnie z faktu, że właściwie nie było krytycznych uwag, dotyczących warstwy merytorycznej ekspozycji ze strony wspomnianych środowisk naukowych.

⁃ Coś cię szczególnie zaskoczyło?

⁃ Znakomity odbiór naszych infokiosków! Okazały się hitem. Równie silnie przyciągają kilku, kilkunastolatków, jak i 90-latków. Jak się domyślasz dzieci i młodzież nie mają żadnego problemu z obsługą, budująco wyglądają sceny, kiedy wnuczek tłumaczy dziadkowi zasady działania urządzenia, a dziadek wnuczkowi objaśnia wyświetlane treści. Jestem absolutnie zaskoczona aprobatą i zainteresowaniem osób w wieku 90+. Jedna z pań zapytała czy może następnym razem przyjść do Centrum ze składanym krzesełkiem, żeby móc spokojnie wszystko przeczytać. Warto e tym miejscu dodać, że w miarę dokładne zapoznanie się z zawartością takiego kiosku zajmuje przynajmniej godzinę. Wiele osób powtarza, że trzeba przyjść do CDP kilka razy, żeby zapoznać się ze wszystkim. Z drugiej strony znakomicie reagują dzieci. Wiesz, że wbrew pozorom naprawdę słuchają o czym opowiadamy? Śliczna ośmiolatka, która wydawała się skoncentrowana tylko na bieganiu potrafiła się zatrzymać i w nawiązaniu do tego co mówiłam zapytać: a co to był ta Armia Czerwona?

⁃ Domyślam się, który eksponat cieszy się szczególna popularnością wśród dzieci...

⁃ Tak, masz rację to mały fiat, a konkretnie ta rodzinka upakowana w jego środku. Już poszła legenda po Szczecinie, że w CDP są prawdziwe zombiaki ewentualnie wampiry w samochodzie. Ale na przykład BTR, czyli transporter opancerzony u niektórych najmłodszych powoduje bardzo nerwowe reakcje. To uświadamia jakim szokiem musiały być te pojazdy oglądane na ulicach w czasie stanu wojennego.

⁃ Wiele kontrowersji wzbudzał sam budynek „Przełomów”, jego wnętrze, według niektórych zbyt małe…

⁃ Wyobraź sobie, że ta koncepcja nowoczesnego wnętrza, rozwiązania zastosowane przez architektów znakomicie się sprawdzają! Ludzie się w tej rzeczywiście stosunkowo niewielkiej, ale pomysłowo zaaranżowanej, zaskakującej przestrzeni czują bardzo dobrze. Od architektów, którzy zwiedzali CDP usłyszałam nawet, że oto tworzy się miasto w mieście... Bardzo mi się to określenie spodobało.

⁃ Masz sygnały, sugestie dotyczące tego, jakich wątków historycznych brakuje w CDP?

⁃ Co jakiś czas powtarzają się głosy sugerujące, że powinniśmy zauważyć zjawisko ucieczek przez „zieloną granicę” czy dramat, króry rozegrał się w 1961 roku, czołg wjechał w tłum ludzi. Pomyślimy o tym.

⁃ Przyjmujecie jeszcze nowe eksponaty i dokumenty?

⁃ Oczywiście! Cały czas! Zapraszamy wszystkich do współpracy.

⁃ Co z działalnością edukacyjną? Współpraca ze szkołami?

⁃ Jest ogromne zainteresowanie ze strony szkół. Wycieczki uczniów zaczną nas odwiedzać po feriach. A podczas ferii „Przełomy” zwiedzi 400 dzieci z półkolonii.

⁃ CDP będzie otwarte dla wszystkich od najbliższego wtorku....

⁃ Tak. Zapraszamy wszystkich od 26 stycznia. Do końca tego miesiąca wstęp będzie wolny. Później opłata za bilet ulgowy wyniesie 5 złotych, normalny 10. To naprawdę niewiele, szczególnie jak na placówkę mulimedialną!

⁃ Dziękuje za rozmowę.

Rozmawiała Berenika Lemańczyk

Fot. R.PAKIESER

Na zdj.: Agnieszka Kuchcińska-Kurcz podczas oprowadzania zwiedzających CDP

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie