sobota, 15 sierpnia 2020.
Strona główna > Wiadomości > Marta Strzelbicka ze szpitala na Pomorzanach Pielęgniarką Roku 2019

Marta Strzelbicka ze szpitala na Pomorzanach Pielęgniarką Roku 2019 [FILM]

Marta Strzelbicka ze szpitala na Pomorzanach Pielęgniarką Roku 2019
Data publikacji: 2020-04-23 22:12
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-29 01:35
Wywietleń: 2416 452414

Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego ogłosił wyniki konkursu Pielęgniarka Roku 2019. Została nią Marta Strzelbicka - pielęgniarka koordynująca w Klinice Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Ostrych Zatruć Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie.

Do konkursu na Pielęgniarkę/Pielęgniarza Roku 2019 - Innowacje Roku 2019 w zakresie poprawy jakości opieki pielęgniarskiej szpital na szczecińskich Pomorzanach zgłosił projekt „Wdrożenie muzykoterapii klinicznej–receptywnej u pacjentów leczonych w Klinice Anestezjologii, Intensywnej Terapii i Ostrych Zatruć Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie”. Jego pomysłodawczynią i autorką jest Marta Strzelbicka. W zespole realizującym projekt uczestniczy także Jakub Anweiler, fizjoterapeuta z Kliniki.

- Jestem ogromnie zaskoczona i przeszczęśliwa – mówi z uśmiechem Marta Strzelbicka. – Nie spodziewałam się takiego wyróżnienia. W projekcie chodziło mi przede wszystkim o komfort pacjentów. To bardzo ważne, by w pacjencie zawsze widzieć człowieka, a nie kolejną historię choroby i przypadek medyczny.

Muzykoterapia na OIOM-ie szpitala na Pomorzanach 

Klinika SPSK-2 to jedyny oddział intensywnej terapii w kraju, gdzie wprowadzono muzykoterapię. Jej celem jest łagodzenie stresu u hospitalizowanych na tym oddziale oraz stworzenie pacjentowi i jego rodzinie jak najbardziej przyjaznej atmosfery podczas pobytu na OIOM-ie. Leczeni tam to przede wszystkim osoby po zabiegach operacyjnych w bardzo ciężkim stanie, z niewydolnościami wielonarządowymi w śpiączkach farmakologicznych, niewydolni oddechowo i krążeniowo.

Nad łóżkiem każdego pacjenta intensywnego nadzoru jest zainstalowany system głośników z możliwością oddzielnego sterowania. Muzyka włączana jest 6 razy na dobę, co 2 i pół godziny, na 30-40 minut. Są to specjalnie opracowane bloki muzyczne, dostosowane do rytmu dobowego w Klinice. Rano pacjenci słyszą tzw. odgłosy ziemi – to muzyka relaksacyjna, szum fal, śpiew ptaków, rechoczące żaby, szemrzące strumienie. W kolejnych blokach usłyszeć można kojący jazz, spokojną, ale energetyczną muzykę rozrywkową, klasyczną, instrumentalną, a wieczorem, by się wyciszyć, ponownie "odgłosy ziemi".

W powrotu do zdrowia pacjentów intensywnej terapii ważne jest poddawanie chorego różnym bodźcom. Stąd oprócz przyjaznych dźwięków podczas muzykoterapii, na ścianach sal są kolorowe fototapety, przedstawiające przyjemne, naturalne krajobrazy – jezioro, morze, wydmy.

(ip)

Fot. SPSK-2

Komentarze

Quistorp
To miłe wyróżnienie. A zwłaszcza ,że to ziomal(ka). Mały niedosyt widzę w technicznych szczegółach. Jak sobie radzi W. Sz. i Godna miłowana Pielęgniareczka w sytuacji, gdy na sali leżą obok siebie; zrzędliwy dziadek miłośnik "oczy cziornyje, oczi krasnyje" i młodzieniaszek od "majteczki w kropeczki" w dysko-polo. Chyba ,że Pomorzany mają same sale pojedynki, dla business-class?
2020-04-24 21:28:08
Barbara
Super gratulacje
2020-04-24 16:11:44
mieszkanka strefy przygranicznej
Piękny, serdeczny uśmiech już wszystko mówi o tej Pani pielęgniarce. Wielki szacunek i wielkie brawa.
2020-04-24 09:59:13
Kk
GRATULUJĘ
2020-04-23 23:29:59

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Iluminacje Szczecin 2020

Nekrologi

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie