Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Majówki na polanach

Data publikacji: 01 maja 2019 r. 19:17
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:38
Majówki na polanach
Majówka na Polanie Słonecznej niedaleko Jeziora Szmaragdowego Fot. Marcin Kubera  

W pierwszym dniu majówki szczecinianie tłumnie ruszyli na podmiejskie polany, które są doskonałym miejscem na palenie ognisk, grilla, aktywną rekreację czy po prostu odpoczywanie na świeżym powietrzu.

Pierwszego maja do korzystania z polan zachęcała pogoda – w ciągu dnia na ogół było słonecznie, ale nie było zbyt gorąco. W takich warunkach doskonale sprawdzały się palone na polanach ogniska, na których można było upiec nie tylko tradycyjne kiełbaski. Na początku jako opału można było używać drewna przygotowanego wcześniej przez miejskich leśników. Później osoby doglądające ognia radziły już sobie przy użyciu opału organizowanego we własnym zakresie.

Część miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu decydowała się na bardziej aktywne spędzanie czasu – gry sportowe czy rekreacyjne zabawy.

W tym roku w Szczecinie dostępnych jest w sumie 14 polan, na których można palić ogniska, ale tylko i wyłącznie w wyznaczonych do tego miejscach, co niestety nie wszędzie jest przestrzegane. Poza nimi zabronione jest także używanie grilli.

Na lewobrzeżu ogień możemy rozpalać na następujących polanach: Polana Sportowa – Dolina Siedmiu Młynów, Polana Biała – ulica Miodowa, Polana Miodowa – (tu można wjechać autem), Polana Wołczkowska – ulica Kupczyka (dozwolony wjazd samochodem), Polana Harcerska - na trasie Doliny Siedmiu Młynów, Polana Czerwona - (naprzeciwko Arkonki) ma parking dla samochodów, Polana Goplana – przy Arkonce, Polana nad jeziorem Głębokie (od strony osiedla Głębokiego), Polana Słoneczna - przy jeziorze Głębokie (od strony Wołczkowa) i Polana Bagienna - przy jeziorze Głębokie (niedaleko grobli).

Na prawobrzeżu są to polany: Widok i Polana Słoneczna – obie przy Jeziorze Szmaragdowym w Zdrojach, Park Leśny Klęskowo (wyznaczone dwa miejsca do palenia ognisk) – ulica Pszenna oraz Polana Nad Płonią (Dąbie) – ulica Tczewska.

* * *

Ponadto znajdujące się przy Jeziorze Szmaragdowym Szczecińskie Centrum Edukacji Ekologicznej "Szmaragdowe - Zdroje" otworzyło sezon. Można tu wypocząć na leżakach z książką wypożyczoną wprost z czytelni, a także zwiedzić Salę Żywą, obejrzeć wystawy multimedialne o podziemiach i ich mieszkańcach, zagrać w ping-ponga, piłkarzyki czy darta oraz skorzystać z grilla.

Na przybyłych czeka tu w majowy weekend również Gigantyczna Nietoperzowa Gra Planszowa i Podziemna Trasa Turystyczna. Na zwiedzanie obowiązują zapisy - pod numerem telefonu: (91) 383 38 38 lub bezpośrednio w biurze SCEE w godz. 9:00-15:00. Godziny wejść do Podziemnej Trasy Turystycznej z przewodnikiem to: 13:30 14:30, 15:30, 16:30.

Od g. 11 do 17 można korzystać w majówkę (2 i 3 maja) z pozostałych atrakcji. 

(k, p)

Na zdjęciu: Majówka na Polanie Słonecznej niedaleko Jeziora Szmaragdowego
Fot. Marcin Kubera

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

A dla bezpieczenstwa
2019-05-01 20:29:36
Beczki z woda czy piaskiem - tez tam sa...??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA