Czwartek, 22 lutego 2024 r. 
REKLAMA

Mają stać w zajezdni?

Data publikacji: 05 października 2015 r. 10:40
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:29
Mają stać w zajezdni?
 

Za niemal 4 mln zł Szczecińsko-Polickie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne kupiło 3 nowe autobusy. W rekordowo krótkim czasie przygotowało je do jazdy. Nie wiadomo jednak, czy wozy nie pozostaną w zajezdni, bo zdaniem szczecińskiego Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego nie mają prawa kursować, a spółce naliczane są kary.

- Nie rozumiemy tej sytuacji. Autobusy kupiliśmy z własnych środków, dopełniliśmy wszystkich formalności, procedury wykonaliśmy jak zawsze - tłumaczy Grzegorz Ufniarz, rzecznik prasowy SPPK. Dzięki temu 2 najbardziej wyeksploatowane pojazdy już wycofaliśmy z eksploatacji.

Nowe autobusy dotarły do Polic 25 i 26 września. Już 28 września zostały zarejestrowane i ubezpieczone, rozpoczęło się także ich oklejanie - m.in. regulaminami przewozów i cennikami biletów.

- Tego samego dnia wysłaliśmy do ZDiTM zgłoszenie o włączeniu z dniem 1 października do eksploatacji 3 fabrycznie nowych autobusów i wycofaniu 2 wysłużonych. Poprosiliśmy także o sporządzenie aneksu do umowy, uwzględniającego te zmiany - tłumaczy G. Ufniarz. - To standardowe procedury, nasza spółka działa już niemal 19 lat i nigdy nie mieliśmy problemów.

Jednak gdy 2 października wozy pojawiły się na liniach, inspektorzy Nadzoru Ruchu ZDiTM przeprowadzili kontrole. Kierowcy usłyszeli, że te 3 autobusy nie mają prawa kursować. To samo zdarzyło się kolejnego dnia, czyli SPPK musi się liczyć z karami finansowymi.

 Dariusz Wołoszczuk, rzecznik prasowy ZDiTM, początkowo odsyłał nas do innej osoby. Podobno przebywając poza Szczecinem o sprawie nie miał pojęcia. Mimo, że jednocześnie jest kierownikiem Centrali Ruchu i o działaniach podległych sobie inspektorów jest informowany. Wiele kontroli przeprowadza się wręcz na jego osobiste polecenie. Zmienił zdanie, gdy okazało się, że nie tylko "Kurier" interesuje się tematem.

- W ostatnim tygodniu września przewoźnik skierował do ZDiTM pismo z pytaniem, w jaki sposób powinny być oznakowanie i w jakie urządzenia wyposażone pojazdy - tłumaczy. - Jesteśmy zdziwieni, bo takie elementy powinny być uzgodnione na etapie zakupu pojazdów, a nie w chwili odbioru autobusów od producenta. Kwestie oznakowania i wyposażenia autobusów zostały zapisane w umowie przewozowej. Żadne z tych elementów w pojazdach nie zostały umieszczone. Zatem autobusy nie spełniają warunków umowy zawartej pomiędzy Gminą Miastem Szczecin a SPPK Police. Dodatkowo autobusy powinny być zgłoszone do umowy i wprowadzone aneksem.

Zgłoszenie wpłynęło, co D. Wołoszczuk sam przyznaje. Natomiast aneks do umowy, uwzględniający nowe pojazdy, spółki zawsze otrzymywały z opóźnieniem, co potwierdzają także inni przewoźnicy.

Nieoficjalnie wiemy, że ZDiTM ma zastrzeżenia do kolorystyki pojazdów - autobusy są żółto-zielone, a nie w barwach FG. Nie mają też urządzeń Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską, z którego wdrażaniem ZDiTM i tak sobie nie radzi, notując już kilkunastomiesięczne opóźnienie.

- Co do kolorystyki w umowie nie mamy napisane wprost, że autobusy mają mieć szczecińskie barwy - zapewnia G. Ufniarz. - Ma to być uzgodnione z Gminą Police, a takich uzgodnień nie ma.

Co do urządzeń CSZKM trudno wymagać od przewoźnika, by miał je w fabrycznie nowych pojazdach, skoro nie ma ich w wielu autobusach, które od miesięcy są na liniach.

- Przewoźnik mógł wystąpić do nas z prośbą o warunkowe dopuszczenie pojazdów do ruchu na co z pewnością zgodzilibyśmy się - zapewnia D.Wołoszczuk.

Do sprawy wrócimy.

Tomasz TOKARZEWSKI

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

spak !
2015-10-07 09:34:57
żenada Wezcie wreszcie się za tych partaczy z ZDiTM którzy tylko karać potrafią czy niema nad nimi żadnej kontroli?To by się nie wypłacili!!!! Gdzie kasa za trefny system który zrobiła Hiszpańska firma która została założona tylko po to żeby sprzedać ten badziew !!! Ktoś z ZDiTM zrobił niezły wałek PRAWDA , PRAWDA
pafnuc
2015-10-05 19:01:58
Barwy polickie są dużo ładniejsze od szczecińskich FG. Solarisy w barwach polickich wyglądają, jakby były dużo nowsze od swoich rówieśników w kleksach FG.
Krzysiek
2015-10-05 18:19:32
Hola.. Jakie pływające ogrody w POLICKICH autobusach?! Szczecin daje kasę ok i kilka autobusów mamy już w Fg i wystarczy. Niech sobie swoje stare Volvo w te kleksy malują.. Polickie autobusy to tylko w żółto - zielonych barwach... dziwne że wcześniej jak kupowali Many 2 temu w polickich barwach to im to nie przeszkadzało.. Teraz robią wielkie Ale.. Może z zazdrości.. Police mają nowoczesne nowiutkie autobusy a nie sprowadzane Many ze Szwecji i 20 letnie Volvo ze SPAK.
kuba
2015-10-05 14:14:44
I bardzo dobrze ze te auta nie mają tych nowych biletomatow i monitorów. To gowno wart sprzęt który jest tylko rozklekotany i powoduje bardzo nieprzyjemny hałas. 54 mln przeznaczone zostały na sprzęt bardzo średniej jakości.
żenada
2015-10-05 12:52:13
Wezcie wreszcie się za tych partaczy z ZDiTM którzy tylko karać potrafią czy niema nad nimi żadnej kontroli?To by się nie wypłacili!!!! Gdzie kasa za trefny system który zrobiła Hiszpańska firma która została założona tylko po to żeby sprzedać ten badziew !!! Ktoś z ZDiTM zrobił niezły wałek
Pasażejro
2015-10-05 11:38:49
To są jakieś jaja- 3 piękne nowe autobusy, aż się chce pojechać do pracy, a tu urzędnicy standardowo robią pod górę. Jak ma być w tym kraju dobrze z taką mentalnością ludzi którzy powinni robić wszystko żeby ten kraj lepiej funkcjonował, a tymczasem rzucają firmie, która wydała grube miliony kłody pod nogi. Ja rozumiem wymogi formalne, ale można wszystko załatwić po ludzku, a nie walić od razu z armaty.
police
2015-10-05 10:34:23
czyli po polsku musiały by miec napis PO lub pis to by latały przed wyborami debileeeeeeeeeeeeeeeeeeeee
@@@
2015-10-05 09:56:08
ręce opadają
czyt
2015-10-05 09:54:33
Przełóżcie urządzenia CSZKM z innych autobusów. I tak ten system nie działa. Panu Wołoszczukowi już dziękujemy, nie raz wykazał się brakiem kompetencji i ignorancją zarówno do pasażerów jak i przewoźników.
det
2015-10-05 09:33:50
To jeszcze niech zakleją szyby reklamami i będzie po szczecińsku!
Tym urzędnikom już dziękujemy
2015-10-05 09:10:49
Jakie urzędnicze złośliwce. zamiast poinformować przewoźnika zróbcie, to czy tamto w autobusie, to siedzą cicho, a potem wysyłają jakiś inspektorów z najazdem na kierowców i wycofują jeżdżące autobusy z tras. Byle by tylko ukąsić! Im nie zależy na uniknięciu problemu, tylko wprost przeciwnie prą do zwarcia. Sednem istnienia urzędnika jest jego pożyteczność dla ogółu. Tu udowodnił, że taki nie jest. Proponuję resocjalizację przez poszukiwanie pracy na "kwitnącym" szczecińskim rynku zatrudnienia.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA