Niedziela, 14 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Magistrat na wojnie z wirusem

Data publikacji: 11 marca 2020 r. 17:34
Ostatnia aktualizacja: 12 marca 2020 r. 11:02
Magistrat na wojnie z wirusem
 

Akcją walki z koronawirusem zajmuje się wojewoda. Miasto Szczecin jest organem pomocniczym i odpowiada za cztery sfery życia. Takiej informacji udzielił prezydent Szczecina Piotr Krzystek na briefingu prasowym nt. działań miasta w związku z zachorowaniami. Tymi sferami są oświata, pomoc społeczna, gospodarka komunalna oraz praca magistratu.

Żadnych zmian nie będzie w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Przeprowadzana będzie tylko dezynfekcja wagonów tramwajowych i autobusów. Oczywiście – jak dotychczas – będą one myte. Od 12 marca nie będzie można natomiast kupić biletu u motorniczego czy kierowcy. Prezydent Krzystek zaleca korzystanie z aplikacji w smartfonach, aby nie dotykać biletomatów.

Jak działają instytucje?

Tam gdzie się da Urząd Miasta ograniczy do minimum działalność. Wydano już 7 zgód na zdalną pracę urzędników. Będzie ich więcej.

Od 12 marca szkoły nie będą prowadzić zajęć. Natomiast przez dwa dni – do weekendu – rodzice będą mogli przyprowadzać dzieci na zajęcia opiekuńcze. Podczas konferencji zalecono, aby w szkołach nie odbywały się żadne imprezy – placówki te nie będą wynajmowały np. sal gimnastycznych na zajęcia sportowo-rekreacyjne. Zamknięte też zostały baseny, włącznie z SDS-em, a także orliki.

MOPR-ach wprowadzono ostre procedury, jako że korzystający z pomocy społecznej należą do grupy najbardziej zagrożonej koronawirusem. Działalność zawiesił Uniwersytet Trzeciego Wieku.

Odwołano także wszystkie imprezy kulturalne

Działający od dwóch tygodni Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie spotykał się codziennie i na bieżąco wprowadzał poprawki do działań.

Przybywa zakażonych

Zakażonych koronawirusem (obecność wirusa u nich potwierdzono badaniami) jest w kraju 27 osób. Chorzy leczą się w szpitalach w całej Polsce: w Warszawie, Cieszynie, Raciborzu, Krakowie, Zielonej Górze, Szczecinie, Ostródzie, Wrocławiu, Lublinie, Poznaniu… Poza tym 220 osób leży w szpitalach z podejrzeniem zakażenia, przeszło 4 tys. objętych jest kwarantanną domową, a ponad 9 tys. jest pod nadzorem epidemiologicznym. Jak podała Małgorzata Kapłan, rzeczniczka prasowa Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim są 153 osoby poddane kwarantannie i 433 poddane nadzorowi epidemiologicznemu.

W Szczecinie liczba chorych na COVID-19 na razie się nie zmienia. Dwoje, u których w ubiegły piątek badanie wykazało wynik dodatni, nadal przebywa na oddziale zakaźnym w szpitalu wojewódzkim przy ul. Arkońskiej. Przypomnijmy, małżeństwo ze Stargardu przyjechało z północnych Włoch. Najpierw przebywali na kwarantannie domowej. Potem trafili na oddział. Stan zdrowia mężczyzny lekarze oceniają jako stabilny. Niestety, stan kobiety się pogorszył – przebywa na oddziale intensywnej terapii.

W środę Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa.

Próbki przebadane

Ale jest też pozytywna informacja: u sześciorga pacjentów, którzy oczekiwali na wynik badań pobranych próbek nie wykryto koronawirusa. Są już zakwalifikowani do opuszczenia placówki. Pozostanie w niej (oprócz dwojga już zdiagnozowanych) troje nowych podejrzanych o zakażenie się. Pacjenci ci czekają na wyniki badań.

Przypomnijmy, że w szpitalu wojewódzkim jest już specjalistyczny sprzęt laboratoryjny. Dzięki temu badania próbek będzie można wykonywać na miejscu – przez to skróci się czas oczekiwania na wyniki do 4 godzin. 12 marca zostaną przeprowadzone pierwsze badania.

Tekst i fot. Leszek WÓJCIK

Sonda

Czy odwołanie imprez i zamknięcie niektórych placówek z powodu koronawirusa to dobra decyzja?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

mariusz
2020-03-12 10:53:52
magistrat po rządami prezydenta Krzystka pije kawę w swoich gabinetach i ma wszystko w du...Takie rządy w Szczecinie
faza
2020-03-12 09:10:47
zobaczymy na co swojemu podnóżkowi krzystkowi dzięga ( albo dymer) pozwoli.. czarna smycz krótka...
Viola
2020-03-11 21:14:11
Największym wirusem w Szczecinie jest sam Krzystek, połączenie Kononowicza, Wałęsy i Dyzmy. W sumie szkodnik.
wylew dezinformacji
2020-03-11 20:28:48
Prośba do redakcji by zaczęła walczyć z wywoływaniem paniki lub siania dezinformacji przez wrogo nam nastawionych trollom ze wschodu.Aktywność ich wpisów na różnych portalach w których sieją strach,panikę,podają fałszywe informacje rośnie lawinowo.Walka z tym zjawiskiem jest w chwili obecnej takim samym priorytetem jak walka z koronawirusem.Uważam,że monitorowanie i walka z fałszywymi narracjami w sieci, które mają podsycać nieufność i siać niepokój to obowiązek moderatorów.
@marko
2020-03-11 19:48:06
Galerie puste ;) Strach w narodzie :)
marko
2020-03-11 19:36:08
Przecież po zamknięciu szkól cała ta gimbaza rozejdzie się po galeriach
itd
2020-03-11 19:17:44
CAle szczęście ,ze przy tej epidemii nie jest przy korycie targowica.Arlukowicz lub Kopaczowa jako ministrowie zdrowia oraz ''bronek w spodnicy'' jako prezydent + narcyz Grodzki
zed
2020-03-11 18:29:06
Pisowski rząd zawiódł, na szczęście prezydent Krzystek ogarnia sytuację
kibic
2020-03-11 18:03:38
jak by rządziła PO-PSL lub Lewica to w obecnej sytuacji mielibyśmy rząd na uchodźstwie.zastrzegam,że nie jestem zwolennikiem PiSu.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA