środa, 30 września 2020.
Strona główna > Wiadomości > Lustracja od początku

Lustracja od początku

Lustracja od początku
Data publikacji: 2015-08-13 15:09
Ostatnia aktualizacja: 2019-04-12 23:19
Wywietleń: 938 11720

Jacek Piechota - znana postać szczecińskiej i polskiej lewicy zostanie po raz kolejny zlustrowany. Tym razem przed szczecińskim Sądem Okręgowym.

Piechota po raz pierwszy, jako tajny współpracownik PRL-owskiej SB, pojawił się na tzw. liście Antoniego Macierewicza, ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. Potem na liście agentów, sporządzonej przez Andrzeja Milczanowskiego - ministra spraw wewnętrznych w rządzie Hanny Suchockiej. Ale zawartość teczki Piechoty została zniszczona w listopadzie 1989 roku. Były minister napisał w oświadczeniu lustracyjnym, że nie był współpracownikiem SB. Jednak z dokumentów jakie ujawniły media wynika, że w maju 1984 roku został zarejestrowany jako TW Robert. Miał się zajmować m.in. inwigilowaniem harcerzy ze szczecińskich hufców. Piechota twierdzi, że nie był TW Robert.

We wrześniu ubiegłego roku przed szczecińskim Sądem Okręgowym rozpoczął się jego proces lustracyjny. Oskarżyciel z gdańskiego IPN twierdził, że Piechota złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Obrona twierdziła, że nie ma oryginalnych dokumentów SB, bo zostały zniszczone. A bez takich materiałów źródłowych nie da się lustrować. Wnosiła o uznanie, że były minister złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne. I sąd, w lutym tego roku, podzielił tę argumentację.

Ale gdański IPN nie poddał się i odwołał od tego orzeczenia do szczecińskiego Sądu Apelacyjnego.

- Sąd uznał, że sprawa powinna trafić do ponownego rozpoznania. Przekazano ją do szczecińskiego Sądu Okręgowego. - stwierdził mecenas Marek Mikołajczyk, adwokat Piechoty.

D. Staniewski

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Jacek Piechota (pierwszy z prawej) ponownie stanie przed szczecińskim sądem.

Komentarze

Bohun
Szkoda, że Włodek nie żyje. Być może potwierdziłby jak werbował Piechotę. Ale żyją inni Mirek W z wydz. III. 1 SB. Wtajemniczenia wiedzą o czym piszę.
2015-08-13 17:54:57
witek
A ten jego obrońca to człowiek kryształ.
2015-08-13 17:00:38
Jurek
Jak nie teraz, to następny proces.Do skutku lub śmierci. Podatnik zapłaci. IPN musi udowodnić jak bardzo jest potrzebny. Swoją drogą,gdyby wszyscy z "listy Macierewicza" byli Agentami SB to sejm i senat by opustoszały.
2015-08-13 15:34:26
Grzegorz
No ,Jacuś teraz się nie wywiniesz. Swoją drogą To Ci się należy, nigdy nie splamiłeś się uczciwą pracą,. Najpierw harcerstwo, później TW Robert a później wałki w rządzie i do tego przylożyłeś łapę do upadku Stoczni w rodzinnym Szczecinie
2015-08-13 14:06:02
Czerwony Szczecin
Piechota i inni szczecińscy towarzysze to dzisiaj milionerzy. Oczywiście dorobili się uczciwie . Bo oni zawsze tylko martwili się o dobro mieszkańców Szczecina. Dzisiaj to nieważne jaki będzie wyrok sądu. Wiele lat temu trzeba było przeprowadzić dekomunizację i odsunąć towarzyszy od koryta z kasą. A tak to oni wygrali.
2015-08-13 13:23:10
zibi
Na całe szczęscie czas ujawni prawdę.Czas karier dla gnid już sie konczy.
2015-08-13 13:20:00

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
16
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie