Czwartek, 07 grudnia 2023 r. 
0 szczecin
REKLAMA

Lustracja od początku

Data publikacji: 13 sierpnia 2015 r. 15:09
Ostatnia aktualizacja: 11 kwietnia 2021 r. 15:27
Lustracja od początku
 

Jacek Piechota - znana postać szczecińskiej i polskiej lewicy zostanie po raz kolejny zlustrowany. Tym razem przed szczecińskim Sądem Okręgowym.

Piechota po raz pierwszy, jako tajny współpracownik PRL-owskiej SB, pojawił się na tzw. liście Antoniego Macierewicza, ministra spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego. Potem na liście agentów, sporządzonej przez Andrzeja Milczanowskiego - ministra spraw wewnętrznych w rządzie Hanny Suchockiej. Ale zawartość teczki Piechoty została zniszczona w listopadzie 1989 roku. Były minister napisał w oświadczeniu lustracyjnym, że nie był współpracownikiem SB. Jednak z dokumentów jakie ujawniły media wynika, że w maju 1984 roku został zarejestrowany jako TW Robert. Miał się zajmować m.in. inwigilowaniem harcerzy ze szczecińskich hufców. Piechota twierdzi, że nie był TW Robert.

We wrześniu ubiegłego roku przed szczecińskim Sądem Okręgowym rozpoczął się jego proces lustracyjny. Oskarżyciel z gdańskiego IPN twierdził, że Piechota złożył nieprawdziwe oświadczenie lustracyjne. Obrona twierdziła, że nie ma oryginalnych dokumentów SB, bo zostały zniszczone. A bez takich materiałów źródłowych nie da się lustrować. Wnosiła o uznanie, że były minister złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne. I sąd, w lutym tego roku, podzielił tę argumentację.

Ale gdański IPN nie poddał się i odwołał od tego orzeczenia do szczecińskiego Sądu Apelacyjnego.

- Sąd uznał, że sprawa powinna trafić do ponownego rozpoznania. Przekazano ją do szczecińskiego Sądu Okręgowego. - stwierdził mecenas Marek Mikołajczyk, adwokat Piechoty.

D. Staniewski

Fot. Robert STACHNIK

Na zdjęciu: Jacek Piechota (pierwszy z prawej) ponownie stanie przed szczecińskim sądem.

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Bohun
2015-08-13 17:54:57
Szkoda, że Włodek nie żyje. Być może potwierdziłby jak werbował Piechotę. Ale żyją inni Mirek W z wydz. III. 1 SB. Wtajemniczenia wiedzą o czym piszę.
witek
2015-08-13 17:00:38
A ten jego obrońca to człowiek kryształ.
Jurek
2015-08-13 15:34:26
Jak nie teraz, to następny proces.Do skutku lub śmierci. Podatnik zapłaci. IPN musi udowodnić jak bardzo jest potrzebny. Swoją drogą,gdyby wszyscy z "listy Macierewicza" byli Agentami SB to sejm i senat by opustoszały.
Grzegorz
2015-08-13 14:06:02
No ,Jacuś teraz się nie wywiniesz. Swoją drogą To Ci się należy, nigdy nie splamiłeś się uczciwą pracą,. Najpierw harcerstwo, później TW Robert a później wałki w rządzie i do tego przylożyłeś łapę do upadku Stoczni w rodzinnym Szczecinie
Czerwony Szczecin
2015-08-13 13:23:10
Piechota i inni szczecińscy towarzysze to dzisiaj milionerzy. Oczywiście dorobili się uczciwie . Bo oni zawsze tylko martwili się o dobro mieszkańców Szczecina. Dzisiaj to nieważne jaki będzie wyrok sądu. Wiele lat temu trzeba było przeprowadzić dekomunizację i odsunąć towarzyszy od koryta z kasą. A tak to oni wygrali.
zibi
2015-08-13 13:20:00
Na całe szczęscie czas ujawni prawdę.Czas karier dla gnid już sie konczy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA